חולה קורונה בממ"ד ציבורי בעת נפילת טילים

שו"תקטגוריה: כלליחולה קורונה בממ"ד ציבורי בעת נפילת טילים
אהרון שאל לפני 2 שנים

שבוע טוב.
מוסד באשדוד שכולל חדרי פנימיה בקראוונים, ובשעת אזעקה כולם נכנסים למקלט הציבורי.
אדם אחד נדבק בקורונה, ואמור להימצא בבידוד.
במקרה של אזעקה, האם עליו להיכנס למקלט הציבורי או להישאר בחדרו? מבחינה הלכתית, מוסרית וחוקית.
השאלה היא גם שאלה שלו עצמו, כיצד עליו לנהוג, וגם שאלה של הציבור, האם ניתן למנוע ממנו את הכניסה.
האם יש הבדל בין מצב שלאדם זכות ממונית במקלט (כמו רכוש משותף בבניין מגורים) לבין מצב שהרכוש הוא של המדינה?
והאם יש הבדל בין מצב שבו האדם אובחן כחולה למצב בו הוא רק חייב בבידוד משום חשש (למשל שהגיע מחו"ל?).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שאלה לא פשוטה. ראשית, יש לדעת שאין סכנה אמיתית מטילים. הסיכוי שטיל יפגע במקום שבו אתה נמצא הוא קטן מאד. החובה להיכנס למקלטים היא בעיקר בגלל שמדובר בציבור ואחד מכולם ייפגע בסבירות גבוהה. אבל הסכנה לאדם מסוים היא קטנה מאד. לכן עקרונית אם יש בעיה בכניסה למקלט יש בהחלט מקום לא להיכנס. מאידך, ניתן להיכנס למקלט ולהיזהר עם מסכות ושמירת מרחקים. לכן אני נוטה לחשוב שאם אפשר  להיזהר כמו שצריך כדאי בכל זאת להיכנס למקלט. אם הוא קטן ויש בו הרבה אנשים אז עדיף לדעתי לא להיכנס.
שאלת הזכות הממונית אינה רלוונטית. אם רק לך יש זכות ממונית ולאחרים לא, אז זכותך כמובן לא לתת להם להיכנס (לא אמרתי שמצווה לעשות זאת, אלא רק שזו זכותך). אבל אם לכולם יש זכות אז אין הבדל. לכל היותר ניתן לומר שלאחרים אין זכות למנוע ממך כניסה. אבל אם הוראות משרד הבריאות ופיקוד העורף במצב כזה לא להיכנס אז דינא דמלכותא מחייב אותך בכל זאת לא להיכנס.
אם אובחנת כחולה החובה לבדוק האם תוכל להישמר במקלט כפולה ומכופלת, בפרט אם יש אחרים שאינם מחוסנים. אם כי, אם מישהו לא התחסן בהחלטתו שלו, אתה לא חייב לוותר לו על כלום. סכנת ההידבקות זו בעיה שלו. אם הוא לא רוצה להידבק שייצא מהמקלט.

אהרון הגיב לפני 2 שנים

כתבת לגבי הסכנה מטילים:
"יש לדעת שאין סכנה אמיתית מטילים. הסיכוי שטיל יפגע במקום שבו אתה נמצא הוא קטן מאד. החובה להיכנס למקלטים היא בעיקר בגלל שמדובר בציבור ואחד מכולם ייפגע בסבירות גבוהה".
נדמה לי שהוא הדין לגבי קורונה.
הסכנה הממשית לאדם הבודד היא אפסית. החובה להיזהר היא בגלל שמדובר בציבור ואחד מכולם ייפגע בסבירות גבוהה (אם מדברים על סכנת מוות. הידבקות יכולה לגרום לנזקים אחרים, כמו חובת בידוד והפסד ימי עבודה וכו').
אז מה ההבדל בין הסכנות?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

1. בקורונה הסיכוי להידבק אם אתה חולה וקרוב לאנשים אחרים אינו קטן בכלל. מה יקרה עם אותם שנדבקו? זה תלוי בגיל ובמצב רפואי שלהם. ולכן כאן כל מקרה לגופו. אולי אתה צודק במקלט שבו אתה יודע מראש שיש רק אנשים צעירים או שכולם מחוסנים. אבל אם מדובר באנשים בסיכון שאינם מחוסנים זו סכנה מוחשית בהחלט. שלא לדבר על זה שאותם אלו שיידבקו ם יכולים להדביק אחרים, מה שלא נכון לגבי הטילים.
2. מעבר לזה, יש כאן חילוק (שאני מתלבט לגביו אם הוא רק פורמלי), בין מצב שבו אתה מכניס גורם סיכון לגוף והשאלה רק אם הוא יזיק (הסיכוי לכך קטן) לבין מצב שבו כללית יש סיכוי קטן להינזק.
3. ולבסוף, אם אנשים חוששים אחרת משני הסיכונים, גם אם הם טועים לדעתך, עדיין זכותם שנתחשב בחששות שלהם ולא נכפה עליהם את דעתנו.

השאר תגובה

Back to top button