לגבי שמרנות

שו"תקטגוריה: מטא הלכהלגבי שמרנות
א' שאל לפני 11 חודשים

שלום הרב מיכי
א. במסגרת מאמר כתבתי את הקטע הבא, מעניין אותי מה תגיד עליו:
אמחיש באמצעות דוגמא, אותה נטלתי מהרב מיכאל אברהם שמרבה להשתמש בה. אנשי שבט מדברי היו נודדים ברחבי המדברות החמים, לבושים בהתאמה בבגדים קצרים ודקיקים. לימים נדד השבט ונזדמן לאזור קר מאוד, ובין הנוודים נתגלעה מחלוקת. חלקם  החליפו את בגדיהם לבגדי חורף הולמים, פשוט כי היה קר להם. לעומתם קמו זקני השבט ונוספים, שבקשו לשמור את מנהגיהם באדיקות ולהמשיך ללכת בלבושי אבותיהם על אף האקלים הנוכחי. בין שתי קבוצות אלו, התגבשה קבוצה אחרת שבדומה לקבוצה הראשונה התאימה את לבושה לתנאי האקלים. אלא שבשונה ממנה, אמרו שהם ממשיכים את מנהג אבותיהם, שהתאימו את בגדיהם לאקלים שסביבם. וכפי שלבשו את בגדי הקיץ בסביבה חמה, כאן צריך ללבוש בגדי חורף.
מובן שזו הדגמה לחלוקה פשטנית בין רפורמה, קונסרבטיביות ואורתודוקסיה. שקשורה לעניינו אך לא נעסוק בה כעת.
לעניינו, נמשיך בדוגמא זו ונוסיף קבוצה רביעית. קבוצה זו, תמקם את עצמה בדעות האורתודוקסיה שצריך להמשיך באותם לבושי אבות. ברם, טוענים אנשי הקבוצה, לא הבנתם את לבושי האבות. נכון שפיזית מכנסיהם היו קצרים, אולם לאמיתו של דבר הם גם היו ארוכים – גוד אחית. אמת שלא היו להם צעיפים, אולם בין שולי כובעיהם לאמרי חלוקיהם אין שלושה טפחים – לבוד. וכן הלאה.
 
ב. יש איזה ניסיון להקמת מכון שיעסוק בדת וחברה וכו'. אתה מכיר צעירים (לעת עתה, חרדים) בעלי יכולות משמעותיות?
 
בתודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 11 חודשים

שלום רב.
א. לא הבנתי את עניינה של הקבוצה הרביעית. במה זה שונה מהשמרנים המדרשיים שמתאימים את הבגד למזג האוויר? ניתן להציע דרשות שונות כדי להצדיק את השינוי ולראות בו המשך של המסורת, אבל אין הבדל עקרוני ביניהן.
ב. לא מכיר. אפשר לנסות לחפש בקבוצות הוואטסאפ השונות. בהצלחה. [אני מניח שאתה מכיר את המכונים של בצלאל כהן ושל יהושע פפר (שמוציא את כתב העת 'צריך עיון') וכדומה. לי זה נשמע דומה מאד.]

 

א' הגיב לפני 11 חודשים

ההבדל הוא שהשמרנים המדרשיים מודעים לשינוי ומסבירים אותו במדרש. או אז צריך לדון האם לגטימי לדרוש עקרונות והאם זו דרישה נכונה. אך אם זה נכון, ברור שאכן לבישת הבגדים הקצרים הייתה בהתאמה לחום. – ויכול להיות שגם אם יש להם תנורים ובתים, הם צריכים ללבוש בגד חורפי – כדי להמשיך. אם כי יכול להיות שלא כי במדבר לא היו ממוזגים וכו'.
לעומתם הקבוצה הרביעית ברור לגמרי שכשהם הלכו עם בגד קצר הם לא היו קצרים עם המשך הלכתי. וזה מסווה להחלטה עקרונית. אז אומרים לקבוצה הזו, פשוט תחליטו מה אתם רוצים לעשות.

מיכי צוות הגיב לפני 11 חודשים

לא הבנתי כאן אפילו מילה אחת.
תסביר לי במילים פשוטות מה ההבדל העקרוני בין מי שטוען שהמסורת אומרת ללבוש בגד שמתאים למזג האוויר למי שאומר שבגד קצר הוא ארוך מדיני גוד אחית? אלו שני מדרשים שונים של שמרנים מדרשיים.

השאר תגובה

Back to top button