לימוד תורה – בקיאות כחזרות, עיון לא רך והמלצת הרמח"ל

שו"תקטגוריה: עיון תלמודילימוד תורה – בקיאות כחזרות, עיון לא רך והמלצת הרמח"ל
תלמיד שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
1. אם יהיה לרב זמן להציץ על שיטת הלימוד והחזרות שמציע הגרז"ן (https://www.yeshiva.org.il/midrash/9) ולהביע את דעתו עליה אשמח לשמוע.
לענ"ד הוא מציג כאן דרך הגיונית והכרחית לרוב האנשים שהיו רוצים להיות גדולים בתורה. מצד אחד לימוד בעיון אבל די רך (כי זו הדרך היחידה להקיף כמות גדולה של מסכתות אבל לא בשטחיות) ומצד שני חזרות כמעט אובססיביות (כי לרוב האנשים אין זיכרון פנומנלי, והם פשוט שוכחים).
2. לאחרונה נתקלתי בדברים שכתב הרמח"ל בספר דרך חכמה, על הידיעות ועל הלימוד הראוי לתלמיד חכם: 
"תלמיד: הנה הגדלת חסדך עמדי באשר למדתני עד הנה. עתה הואל נא והודיעני איזה סדר אקח ללימודי למען אצליח.
רבי: הנה מה שצריך כל הרוצה להיות חכם בישראל לדעת תחלה, הוא כ"ד הספרים עם ביאוריהם הראשיים. ואחרי זה י"ג מדות שהתורה נדרשת בהם, עם כל ביאוריהם, כי הם דרכי התורה שבעל פה. אחר כך צריך שידע לימוד הש"ס עד שידע להבין כל הלכה שתהיה על בוריה, וידע דרכי המשא ומתן בקושיות ובתירוצים. וידע להבדיל בין תירוצי הדחיה ובין התירוצים האמתיים ובין הקושיות הנעשות להצעה לתירוץ, והקושיות החזקות והאמיתיות. ואחר שידע כל אלה ראוי שילמוד כל הש"ם מראשו לסופו, בהבנת לכל פשוטי הסוגיות על בוריין. אחרי כן צריך שילמוד ספר היד להרמב"ם מראשו לסופו עם מפרשיו, לדעת מוצא כל דין ודין. אחר כך ילמוד הש"ע ויראה כל דין שיש בו חלוק מדברי הרמב"ם, או נוסף עליהם יבקש מוצאו בבית יוסף ויבין טעמו ונימוקו. אחר כך ילמוד כל מדרשי הקדמונים עד תומם. עוד ילמוד מלאכת ההיגיון והמליצה והשיר עד שידע אותם, ויזהר ללמוד אותם מספרי המחברים שקצרו בהם. עוד ילמוד עיקרי ההנדסה התשבורת והתכונה הראשיים עד שידעם, ושאר החכמות והמלאכות מה שצריך לו ילמוד עד שידעם. ואז ישים עיקר כל עיונו באלקיות כל ימי חייו. ואולם אין צריך שילמוד כל הש"ס תחלה ואחר כך יתחיל בהרמב"ם ואחר כך המדרשים ואחר כך החכמות, אלא יחלק שעותיו ללימודים האלה וירבה תחלה באותם שכמותם יתר עד שיגמור אותם, ואחר שגמרם אז יוכל למעט בהם מרגילותו הראשון, רק שיקבע להם שעות לשלא ישכחם. והמלאכות והחכמות החיצוניות כשידעם יניחם, אך למען לא ישכחם יחזור עליהן בהפנותו אל בית המים. ויחלק שעותיו באופן שעיקר עיונו והשתדלותו יהיה באלקיות, ומכל שאר חלקי התורה לא יניח ידו, אלא ילמוד בהם דבר יום ביומו לחיבובה של תורה, וה' יתן חכמה מפיו דעת ותבונה. בילא"ו".
עכ"ד
בעקבות הקריאה בטרילוגיה על מיהו גדול בתורה הדברים היו מעניינים עוד יותר. מה דעת הרב על הרשימה הזו של הרמח"ל? 
לקראת כניסתי לישיבה אני מוטרד ביותר משאלות על דרכים לקנות גדלות בתורה. פשוט הייתי רוצה לדעת ואיך נכון ללמוד ולדעת. חבל לבזבז זמן…
 
תודה
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

שלום רב. קראתי את הדברים כבר מזמן. אני לא חושב שיש שיטה אוניברסלית ללמוד וגם לא לחזור (בעל עמק יהושע גם הוא מציע שיטות חזרה כאלו). אם זה מתאים לך – בצע זאת. ככלל, אני מאד מציע לך לא לסטות מתכנית הלימוד בישיבה. בשלבים הראשוניים הללו מה שחשוב הוא בעיקר המיומנות ופחות הידע. ולכן חשוב להבין את הניתוח הלמדני ופחות חשוב לחזור על המידע שלמדת. בשביל לצבור מידע יש לך את שאר החיים.
הדרך לגדול בתורה היא ללמוד. ואדם לומד במקום ובצורה שליבו חפץ. כמובן שאם מתאימה לך דרכו של הגרז"נ וזה לא יפריע לך ללימוד השוטף בישיבה, אדרבה. תבורך.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אולי עוד הערה. אני מציע באופן כללי לא לגבש מתודות לפני שנכנסת לעניין. לא סביר לקבוע לעצמך דרכי לימוד לפני שאתה יודע ללמוד (אמרת שאתה עומד להיכנס לישיבה). אחרי שתיכנס ללימוד ברמה טובה ותבין במה מדובר ומה מדבר אליך, או אז תוכל לקבוע לך דרכי לימוד נכונות עבורך. מדוע להגביל את עצמך בשלבים שאתה מיומן לתכנית שהתגבשה בשלבים שבהם לא היית מיומן? זה לא סביר.

תלמיד הגיב לפני 3 שנים

תודה!

אין לי מושג מתי אדם יכול לומר על עצמו שהוא יודע ללמוד. אני לומד גמרא כבר כמה שנים (עוד לא בישיבה גבוהה אבל כן יצא לי ללמוד עיון מפי ת"ח שלא במסגרת הלימוד הסדיר בישיבה התיכונית), אבל אולי זה באמת בטל לעומת הלימוד בישיבה. נחיה ונראה.

לגבי אופי לימוד העיון באמת אין לי הו"א לחרוג מתכנית הלימוד של הישיבה בשלב הראשון, שככה"נ יארוך לא מעט זמן (ברור לי שזה נשמע יומרני מעט, אבל אני כן מתכנן להתפתח בהמשך ולכן אני כבר חושב על זה). כרגע אני בעיקר מנסה למצוא דרך לזכור את מה שאני לומד…

שוב תודה על ההמלצות

השאר תגובה

Back to top button