לפני עיוור חרדים ודמיון

שו"תקטגוריה: כללילפני עיוור חרדים ודמיון
אבי שאל לפני שנה 1

שלום הרב להלן מס' שאלות
1. האם כשם שלהבנתך אין חשיבות לגרום לאתאיסט לקיים מצוות (כמובן שאני מתכוון למעשים ולא שאני משכנע אותו שיש אלוהים ויש תורה), כך אין חשיבות לאפרושי מאיסורא? ואם כך האם למעשה אתה מוחק את כל הפירושים הקלאסיים ל"לפני עיוור" "ערבות הדדית" וכו'?
2. בטיעון העד (עיינתי בספרך בשבת) אתה מתייחס לסבירות אמינותם של העדים שפחות הגיוני שימציאו משהו וכו', אך נראה שלא התייחסת להלך הרוח של בני האדם בתקופה ההיא, כשם שחלק מבני עדות המזרח רק לפני כמה עשרות שנים ראו ניסים גלויים אצל כמה מקובלים (כגון הארק שלא נגמר וכו') ואנחנו לוקחים זאת באמינות מוגבלת ומייחסים זאת לדמיון מפותח ואכמ"ל, כך אם אני מסתכל על התקופה ההיא שהאמינו שפסלים הם אלים והאמינו בכל מיני אנשים שאמרו שאלוהים התגלה אליהם, זה לא גורם לפקפוק על כל העדויות המיסטיות מאותה התקופה? אני חושב שהדוגמה של "הניסים" הגלויים של המקובלים(שהיו בפומבי) מוחשית.
3. במבט מפוכח איך שהחרדל"ים ובעיקר החרדים תופסים את ההלכה וחוסר הרצון (או היכולת לשיטתם) "לעדכן אותה" האם להערכתך בקצב הילודה הגבוה שלהם בעוד כמה עשרות שנים האם תהיה מדינה?ובעיקר תהיה מדינה ששווה לחיות בה? גם בגלל הקשיים הכלכליים שחרדים עובדים פחות ובעיקר הם יוצאים בגיל מאוחר כאשר הם נשואים ועם ידע אפסי כך שקשה להם לעשות תואר ובטח תארים קשים כמו מדעים מדויקים,
גם משום ה"לפני עיוור"(בעיקר מדרבנן) לתפיסתם שביררתי ולפי הרבה דעות חייבים לאכוף כל מה שיכולים,
ובנוסף יש הרבה סייגים שההלכה תגרום שהמדינה לא תתנהל כמו מדינה מערבית מתוקנות. אותי זה מדאיג, ולכן א. האם אני צודק? ב. האם התזה שלך לגבי שינויים בהלכה פותרת את הבעיה הזו?
אגב, כיוון שאני רוצה להבין ובגלל זה קראתי את ספריך יש ספר "טוב" שמסכם את הטענות המשמעותיות נגד מעמד הר סיני?
תודה רבה, מעריך מאוד את פועלך

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1
  1. לא יודע מהם הפירושים הקלסיים. הבהרתי היטב את כוונתי. אם יש לך שאלה מסוימת שאל אותה.
  2. בהחלט יש פקפוק כלשהו. ועדיין המכלול לדעתי סביר בהחלט.
  3. אני לא דמוגרף ולא עוסק בזה. הטענות שהציבור החרדי והחרד"לי גדלים לא אומרות בהכרח שכל אלו נותרים באותן השקפות.
  4. לא מכיר.
אבי הגיב לפני שנה 1

3. שאלתי היא האם להערכתך ההלכה ללא רפורמות משמעותיות יכולה להסתדר עם ניהול מדינה מערבית מפותחת או שזה כישלון מראש?

5 והכי חשוב… תודה על הערוץ ביוטיוב יפה מאוד, בשביל "הולכי דרכים" האם תוכל להעלות "פוד-קאסט" עם התכנים המעולים שכבר מוקלטים. תודה

נ.ב. כשקראתי את ההגדרה שלך לגדול הדור ומכיוון שאתה פוסק עם ידע עצום וייחודי בעיניי, ענינה אותי עמדתך על הרב עובדיה האם הוא היה מספיק מעורה בחיי הבריות? האם הוא ידע לדמות מילתא למילתא והוא ענק בקנה מידה היסטורי או שצדקו המערערים(כמי שלמד אצל החרדים אני בטוח שהכרת הכול)? אם יש לך מאמר עליו אשמח שתשים קישור

תודה רבה!!!

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

3. אין שום משמעות להלכה ללא רפורמות. תמיד היו ויהיו רפורמות. אני מניח שכשהסמכות והאחריות יהיו בידי הפוסקים תראה כאן רפורמות שהרפורמים הראשונים יהיו בדיחה לידן.
5. איני מבין בזה כלום. אפשר לשאול את אורן עורך האתר.

אני רחוק מלהיות בעל ידע עצום, אבל אני מניח שיש לי מספיק ידע כדי להעריך אישים הלכתיים. הרב עובדיה לדעתי היה ת"ח ייחודי בקנה מידה היסטורי. הוא בהחלט ידע לדמות מילתא למילתא, ולשמוע שיעורים שלו זה תענוג. הייתה לו חשיבה מסודרת להפליא וכל הידע כמונח אצלו בקופסה. זאת בניגוד לבדיחות הליטאיות עליו כאילו הוא היה חמור נושא ספרים (בדיחות שנאמרות על ידי אנשים שלא מגיעים לקרסוליו). נכון שדרכו לא הייתה דרכי, ושהוא התנגד לשיטת הניתוח והלמדנות הליטאית, וכמובן יש אצלו הרבה נקודות שאיני מסכים ושניתן לחלוק. כמו אצל כל אדם גדול.
אין לי מאמר עליו.

השאר תגובה

Back to top button