מוסריות עבודת הקרבנות וצמחונות

שו"תקטגוריה: פילוסופיהמוסריות עבודת הקרבנות וצמחונות
שואל שאל לפני 8 שנים

שלום הרב אברהם,
קראתי עכשיו במסכת זבחים תיאור מצמרר משהו על מליקת חטאת העוף בין אצבעותיו של הכהן, וחשבתי לעצמי האם לכאורה עולמנו לא היה מוסרי וטוב יותר בלי לגרום צער וסבל לעשרות בהמות ועופות בכל יום ע"י שחיטתן והקרבתן?
קשה לי לומר זאת, אך לפעמים אני מוצא את עצמי מבין ומזדהה עם החילונים הסבורים שהקרבת קרבנות זה מעשה שאינו מוסרי ולא מתאים לימינו. אמנם כאדם מאמין אני חלילה לא מפקפק באמיתות התורה ובמוסריותה, אך אני מנסה ליישב את הסתירה הפנימית שיש לי בעניין זה.
אשמח לתשובתך.
בברכה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

לא הבנתי מדוע ההזדהות היא עם "החילונים". זה עם בעלי החיים, לא? וכי לדתיים לא איכפת מסבלם?
יש שרצו לומר שלעתיד לבוא יתבטלו הקרבנות (הראי"ה קוק לאור כמה מדרשים), שכן כשהעולם יהיה מתוקן מספיק לא יהיה צורך לגרום סבל לבעלי חיים. לכל היותר יביאו קרבנות מהצומח (מנחות). הוא כותב שאז תהיה גם חובה להיות צמחוניים (דומני שטבעוניים). אם כי, אני מניח שזה כבר לא יהיה נחוץ שכן אנחנו מתקרבים ליכולת תעשייתית לייצר בשר ומוצרי חלב באופן סינתטי (בלי לגדל בעלי חיים ולגרום להם סבל).
אגב כך אשאל האם אתה כמי שמזדהה עם צער בעלי חיים נמנע מלאכול בשר ומוצרי חלב? את זה אפשר לעשות כבר היום. אני שואל כי יש לרבים מאיתנו נטייה לתהות על התורה ועל ההלכה, אבל לא לעשות מעשה שאנחנו יכולים לעשות.
אגב, דווקא ההקרבה לא גורמת צער וסבל גדולים. עיקר הצער והסל אינו בהריגה אלא בגידול. האכילה שהיא המונית ומצריכה גידול תעשייתי והמוני גורמת הרבה יותר צער וסבל מאשר הקרבת קרבנות.
——————————————————————————————
שואל:
צודק, רציתי לכתוב בתחילת דבריי למען ההגינות, שאיני צמחוני, אך לדעתי אין זה משנה כ"כ, כי שאלתי היא על התורה כמקור אלוהי ונצחי הטוען שהאידיליה היא הקרבת קורבנות. ולא עליי כאדם פרטי שעדיין מסור בידי תאוות הבשרים שלו..

השאר תגובה

Back to top button