מוסר מול הלכה

שו"תקטגוריה: מוסרמוסר מול הלכה
עמיחי שליט שאל לפני 2 חודשים

שלום לרב מיכי
הרב טען שבהכרעות בין מוסר והלכה לא תמיד ההלכה תגבר.לאחר מכן הרב נתן דוגמא של משכב זכור שהוא לא רואה שום דרך להתיר אותה כי פה הסתירה היא מהותית ותמיד מתרחשת ואם אלוהים ציווה בתורה על כך הוא כבר לקח בחשבון את השיקול המוסרי והכריע בשבילנו שפה ההלכה גוברת.
לכאורה יש פה סתירה בדיברי הרב – כי משתמע שתמיד ההלכה תגבר אלא אם כן יש מצבים שאפשר להוריד את רמת האיסור או לברוח ממנו חלקית (כמו חליבה בשבת שאסורה אבל אם זה אוטומטי ונשפך לאבדון ולמנוע צער בעחי חיים זה כבר פחות אסור ולכן נתיר) . איפה הרב חושב שנכריע לטובת המוסר גם בלי להוריד את רמת האיסור?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אני לא יודע היכן שמעת את דעתי, אבל בכל מקום שכתבתי זאת גם הסברתי ועניתי לשאלתך. הבחנתי בין התנגשויות מהותיות ומקריות. בהתנגשויות מהותיות קשה יותר להכריע נגד ההלכה (אם כי גם שם עושים זאת, בעיקר על ידי פרשנות יצירתית), אבל בהתנגשויות מקריות בהחלט אפשר להכריע כי שם התורה לא הורתה מי גובר.

עמיחי שליט הגיב לפני 2 חודשים

אשמח לדוגמא או שתים של פרשנות יצירתית להתנגשות מהותית ככה שנכריע נגד ההלכה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לא דיברתי על פרשנות יצירתית אלא על הכרעה. יש קונפליקט בין הלכה לבין עיקרון מוסרי, לפעמים העיקרון המוסרי גובר. למשל, בדיון על מיסוד הזנות. השיקול ההלכתי אומר למסד, שכן זה ימנע איסורי נידה ואשת איש וכו', אבל השיקול המוסרי-ערכי דוחה את זה. כך גם לגבי פסילת קידושין של חילוניים.

השאר תגובה

Back to top button