ממה לחשוש

noam שאל לפני 6 ימים

שלום הרב!  
רציתי לדעת את דעתו של כבודו אודות שני עניינים. 
1.בעבירות חמורות כגון אונס ורצח ממה יש לחשוש יותר מהרשעה לא נכונה או מהחטאה מהרשעה? 
2. האם יש מקום לחברת לומדים וא"כ כמה ואיך? 
                     תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 ימים

1. מקובל (וכך הוא גם ברמב"ם) שעדיף להוציא עבריינים לחופשי ולא להרשיע חף מפשע. לכן דורשים מעבר לספק סביר להרשעה פלילית. ההנמקה לזה אינה פשוטה, והיא יכולה להיות תלויה במצב שבו מדובר. למשל, אם העונש משיג רק הרתעה של אחרים, אז יש פחות חשיבות להענשה כי ההרתעה מושגת מעבריינים אחרים, וכאן הוא לא נענש כי לא בטוח שהיה עבריין. אבל אם הסכנה נשקפת ממנו עצמו א יש יותר מקום לחשוש להוציאו לחופשי. לפעמים נוקטים במעצר מנהלי במצב כזה. יתר על כן, כתבתי כאן בעבר טור (47) על כך שכל תפיסת הענישה בעולם היא עקומה לדעתי. העונש עומד בפרופורציה לחומרת העבירה ולכן מוציאים לחופשי אנשים מסוכנים אחרי שריצו את עונשם. לדעתי הם צריכים לשבת בכלא כל עוד הם מסוכנים בללי קשר לחומרת העבירה שלהם.
2. בהחלט לא. יש מקום ללומדים אבל לא לחברת לומדים (כלומר חברה שלימה שכולם לומדים). גם על כך כתבתי בעבר טור (34). 
 

א הגיב לפני 6 ימים

בסטטיסטיקה טעות מסוג ראשון בדר"כ חמורה יותר. כלומר דחיית השערת ה0 וקבלת ההשערה האלטרנטיבית. אני זוכר שבקורס המרצה הביא את הדוגמה הזאת.
אבל שם ההנחה שלו הייתה שאדם זכאי עד שהוכחה אשמתו. מעניין אם הדוגמה עדיין רלוונטית אם לא מקבלים את ההנחה הזאת.

mikyab צוות הגיב לפני 5 ימים

אי אפשר לקבוע חומרה, אלא אם אתה מחליט מראש מהי השערת ה-0. בזה הבלעת כבר את הנחותיך. ההנחה שאדם זכאי עד שהוכחה אשמתו אומרת בדיוק את זה, לכן אין מה להסתמך עליה.

אבי הגיב לפני 5 ימים

זו לא הנחה אלא חזקה, כי ידוע רוב האנשים אינם עושים עבירות חמורות כמו אונס או רצח. כעין רוב דליתא קמן.

מלבד זאת, ההיגיון בספק סביר הוא פרימום נון נוקרה. אם לא הצלחת להראות שאתה מביא תועלת, אז שב ואל תעשה.

mikyab צוות הגיב לפני 5 ימים

זו טעות נפוצה. אין כאן שום חזקה מבררת (רוב). הרוב מכלל האנשים לא רוצחים, אבל מבין אלו שעומדים לדין אין רוב כזה. הרי לא מעמידים לדין אדם שתופסים אותו אקראית ברחוב. ההעמדה לדין היא אחרי סינון, כמו מוטיבציה, הזדמנות, אפשרות ויכולת, עדויות וחקירות משטרה וכו'. מבין אלו ממש אין רוב חפים מפשע.
זה כמו שחזקת ממון אינה מבוססת על רוב. אמנם בד"כ מה שתחת יד האדם הוא שלו, אבל מבין אלו שמצויים בסכסוך משפטי אין רוב לטובת המחזיק.
לכן שתי החזקות הללו הן חזקות משפטיות ולא רוב סטטיסטי (דליתא קמן).

גם ביחס לתועלת, אתה בהחלט מביא תועלת בהכנסת הנאשם לכלא. הרתעה וודאית וגם ספק גמול.

אבי הגיב לפני 5 ימים

לגבי החזקה, הבנתי. אתה צודק.

לגבי התועלת, אם הוא לא אשם אין הרתעה, אלא אבדן אמון של הציבור במערכת המשפט וגם הוספת אדם לעולם הפשע. מלבד זאת, המשמעות של המשפט הפלילי היא מונופול על האלימות והסדרה שלה. לפני שנוהגים מול אדם באלימות (כליאה שלו), צריך להוכיח שאכן יש לזה סיבה. אחרת מערכת המשפט לא תהיה שונה מכנופייה של העולם התחתון שסוגרת חשבונות.

mikyab צוות הגיב לפני 5 ימים

לא מסכים. הציבור לא יודע שהוא חף מפשע. להיפך, נרי מדובר כשיש ראיות טובות נגדו, אבל עדיין נותר ספק כלשהו. אז למה לא להרשיע? אתה כנראה מעניש אדם אשם, נוצרת הרתעה לעבריינים פוטנציאליים (והם אפילו לא יכולים לבנות על זיכוי מכוח ספק קטן). מול זה יש חשש קטן שהרשעת חף מפשע. ממש לא טריוויאלי לא להרשיע.
וכמובן שזה רחוק מאד מכנופיות שמפעילות אלימות בלי בירור ובלי צדק. לא קרב זה אל זה.

השאר תגובה

Back to top button