מסורתיות מזרחית

שו"תקטגוריה: כללימסורתיות מזרחית
דורון שאל לפני שנה 1

היוש
מה דעתך אל האג'נדה של אנשים כמו מאיר בוזגלו?
בקצרה נראה לי שעיקר טענתו זה שיש לקרב את היהדות המודרנית (בישראל) ל"מתינות" המזרחית המסורתית שאנו מוצאים אצל עדות המזרח. לפי הבנתי אידיאל המתינות צריך להנחות אספקטים שונים של היהדות: פסיקה, מוסר, מנהגים, פילוסופיה ותיאולוגיה.
כדי לעשות את השאלה מעניינת יותר אביע את דעתי, שהאג'נדת "המתינות המזרחית" מסלפת במידה לא מבוטלת את רוח היהדות ההיסטורית (ובמובן אחר היא דווקא הולמת אותה, אבל נעזוב את זה כרגע).
יש בעיה נוספת לכאורה במתינות והיא כשהיא מיתרגמת לבינוניות ורדידות, ויש האומרים "לבנטיניות".
דעתך?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אני לא מקבל את סוג הטענות הזה בלי קשר לתוכנן. בעיניי החלטה הלכתית אמורה להתקבל לפי החלטה על מחויבות עקרונית ושיקולים האם היא נכונה או לא, ולא כדי לקרב מישהו למשהו, להיות מתון או קיצוני, סגור או פתוח וכדומה, או משיקולים של זהות, פסיכולוגיה וכדומה. בתוך התחום המותר יש מקום לשיקולים כאלה, כמו גם להגרלה בעלמא.
בעיניי, מסורתיות, כלומר שמירת מצוות (מסוימות) רק כי כך הורגלנו/חונכנו ורק כי כך יש לנו הזדהות עם הדורות הקודמים, זו חילוניות למהדרין. אפשר לקיים את כל המצוות מסיבות שאינן מחויבות לצו האלוקי (כמו אחד העם) ולא יהיה לזה שום ערך דתי.

דורון הגיב לפני שנה 1

עד כמה שאני מבין בוזגלו ודומיו לא מדברים רק על ההלכה. אפשר אולי לטעון כנגדם שכאן הם מתחילים לסלף את היהדות, אבל בשם עיקרון החסד עלינו לתאר את עמדתם בצורה המלאה וההוגנת ביותר. בקיצור שאלת הנכון או לא נכון שהעלית כנראה נתפסת בעיניהם כרחבה יותר משאלת ההלכה.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

דעתי היא שאין יהדות פרט להלכה. לכן התייחסתי רק לזה.

טירגיץ הגיב לפני שנה 1

מעניין מתי והאם יקום זן של "מסורתיים" שרק לא יקבל את סמכות התלמוד (והמשנה) כמחייבת. די מפתיע אותי העניין הזה שאין קבוצה (שאני מכיר) שאכן מחזיקה בתורה שבכתב, ואולי גם בכמה מסורות מוצקות מדברי חז"ל, אבל מתייחסת גם לתנאים ולאמוראים וכו' כחלק מן חבריא בביהמ"ד. ייתכן מאד שלמעשה (מה מותר ומה אסור בפועל) נקבל משהו מאד דומה למסורתיים של היום.

אבי הגיב לפני שנה 1

אני חושב שהמסורתיות מוצגת כאן לא לגמרי נכון. המסורתיים לא מקיימים את המצוות רק כמסורת (בסגנון אחד העם) אלא מתוך אמונה שהקב"ה נתן אותן. למה לא את כל המצוות? יש הרבה סיבות, שחלקן קשורות במסורת (אם סבא לא קיים כנראה שאפשר בלי) וחלקן לא ברורות, ובאמת לא בהכרח יש כאן בסיס פילוסופי.

גם לגבי מתינות, אני לא יודע מה בוזגלו אמר, אבל בדר"כ הכוונה היא פשוט להכלה. קרי: הוא לא מדליק אור בשבת כי הוא "חילוני", אלא כי הוא לא חושב שזו "עבודה קשה" שאסורה. כך נוצר מנעד של מחויבות הלכתית בלי אנטגוניזם (וגם בלי הסכמה. הכלה היא לא הסכמה).

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

השאלות הללו עלו כאן בעבר לא פעם. הסברתי שאיני עוסק כאן באבחון. טענתי היא עקרונית: אם יש אדם שמקיים את המצוות לא מתוך מחויבות אלא כפולקלור או אמצעי לזהות לאומית ודתית, אין לזה שום ערך דתי וזו אינה מצווה. האם מסורתי זה או אחר עושה זאת מהסיבות הללו או מסיבות אחרות זה לא ממש משנה לדיון העקרוני.
הכלה ומתינות הם לא מונחים הלכתיים. כל אחד יאמץ לו מדיניות כרצונו. אין לזה קשר מהותי למזרחיות או מערביות, גם אם נקבל שהמזרחיים בד"כ יותר מכילים. בקיצור, אם אתה רוצה הכלה דתית, טען לטובת ההכלה ואל תספר לי סיפורים על מזרחיות וחשיבותה (אפילו אם אתה צודק עובדתית שמזרחיות היא הכלה).

דורון הגיב לפני שנה 1

השאלה הבסיסית היא מהי יהדות אותנטית או בניסוח קצת שונה: מהו הרכיב האותנטי המרכזי ביהדות? רק אחרי שעונים נכונה על זה אפשר לשאול מה יש ליהדות המסורתית מזרחית לתרום לנו בעניין. אני חושב שבוזגלו ודומיו באמת מסלפים קצת את התמונה, שזה בערך מה שמיכי אומר (אם כי לדעתי הסילוף מגיע ממקום אחר ממה שהוא טוען).
בעיה שנייה שקשורה לראשונה היא שההצעה הבוזגלית עשויה להוביל לאימוץ בינוניות ואפילו שטחיות. אביא דוגמה: פגשתי לא מזמן בחור תימני צעיר ומסורתי, שסיפר לי שעפ רש"י אדם יכול לעבר דולפין (או דולפינה..). היות שמדובר בצדיק לא יכול להיות שהוא טועה… אני כמובן לא טוען שאם אתה מסורתי אתה מאמץ בהכרח קו חשיבה כזה, אבל אני כן חושב שהציבור המזרחי המסורתי בישראל מאמץ בהרבה מקרים חשיבה ותפיסה אוטומטית של "היהדות" מתוך אותו קונפורמיזם שהמסורת מנחילה לו.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

זה ממש לא מאפיין של מסורתיות. שאל כל חרדי (וגם דתיים לא חרדים רבים) ותקבל תשובה דומה.

דורון הגיב לפני שנה 1

מה לא מאפיין של המסורתיות? הקונפורמיזם?

דורון הגיב לפני שנה 1

או שהתכוונת לזה שמחזיקים בדעה כזו על הרגלי הרבייה של דולפינים…

עמנואל הגיב לפני שנה 1

לא ברור האם מסורתיות ( מזרחית) היא באמת חוסר מחויבות להלכה. ייתכן שבליבה היא מכילה ( באופן לא מודע ) רצון אמיתי לקיים את כל המצוות ( ובווודאי אמונה בקב"ה ובתורה) אלא שמצד השפעה חברתית ומנטליות ילדותית נוצרה המציאות של קידוש בליל שבת ואח"כ ( למחרת) הליכה למשחק כדורגל. אולי על זה בנויה הפסיקה של הרב עובדיה שמי מהמסורתיים הללו שמכבד ת"ח ( הם מנשקים לרבנים שלהם את הידיים) למרות שהוא מחלל שבת בפרהסיה יכול לעלות לתורה. גם הרב אוירבך פסק שאפשר לתת לחילוני לברך על אוכל שמגישים לו ( אולי מתוך הנחה שיש איזשהיא אמונה עמוק בלב אם הבנאדם רוצה לכבד אותך בזה שהוא מברך . אם כי אצל אשכנזים קשה יותר לומר את זה והוא כחרדי ( שקצת תמים) לא מכיר את המציאות הזאת. אנ באופן אישי תמיד מתלבט האם לבקש מהם לברך או שזו הוצאת שם שמיים לבטלה ובספק אני מחמיר שלא לבקש מהם לברך ולסמוך על ההיתר שלו עצמו שמותר לתת להם אוכל גם כשלא יברכו עליו)

בשבת הלפני אחרונה הרב מלמד טען שעל סמך דבר דומה יש שמקילים בגיור לגייר כאלו שככל הנראה יהיו מסורתיים לאחר הגיור מתוך ההנחה שהם באמת בליבם מקבלים עול מצוות ומתישהוא יקיימו את כל המצוות .דבר שאכן קורה אצל המסורתיים המזרחים שברובם עהגדול הם מתחזקים עם הזמן והופכים לדתיים ( אני מכיר באופן אישי כמה כאלה). בעיר שלי המון מסורתיים הפכו בכלל לחרדים

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

ההיצמדות לדברי חז"ל או הראשונים כאילו אינם יכולים לטעות.

דורון הגיב לפני שנה 1

הפואנטה היא לא הנקודה הספציפית של אמונה עיוורת בצדיקים ובחוכמתם, אלא הצבת נורמה כוללת שלפיה הפנייה ליהדות צריכה להיות מעוגנת קודם כל באיזה סנטימנט אוטומטי (מכוח השייכות לקהילה ולמורשת מסוימת). כמאמרו של הרב עובדיה בזמן הבחירות: עדיפה אישה ספרדיה אחת שמנשקת מזוזה על 50 פרופסורים באוניברסיטה. זו לא רק ביקורת על "חוכמות חיצוניות" אלא גם אמירה על איך יהודי צריך לגשת לדתו. רגש "חם" ולא אינטלקטואליות "קרה". לגישה הזו יש השלכות שליליות (ואולי גם חיוביות) על היחס לחיים, לדת, לחברה וכו'. אוכל להביא דוגמאות.

השאר תגובה

Back to top button