מפלגה ערבית בממשלה

שו”תקטגוריה: כללימפלגה ערבית בממשלה
נועם שאל לפני חודש 1

שלום הרב מיכי . 
האם לדעתך קיימת בעיה שמפלגה ערבית נמצאת בקואליציה והממשלה נשענת על קולותיה כמו שהיה  בממשלה של בנט שנשענה על רע”מ?
האם זה פחות בעייתי כאשר יש קואליציה של 61 בלי מפלגה ערבית?
אני הרגשתי שכאשר רע”מ הייתה לשון מאזניים בממשלה כמו שהיה עד כה, הלאומנות הערבית גברה . אשמח לדעת את דעתו של הרב בעניין. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אין שום בעיה. להיפך, זה צו השעה. חייבים לנסות ולשלב את הערבים ולדאוג לשוויון ככל הניתן, בלי סתירה לזה שיש לטפל בתופעות בעייתיות ביד קשה. הרעיון של מקל בלי גזר כלפי הערבים לא עובד, והקולות שמתעקשים עליו טועים בכך שוב ושוב. ראה בטור 149.
איני יודע על בסיס מה הרגשת את מה שהרגשת. אני למשל הרגשתי לגמרי הפוך. בעיניי התופעה שעבאס עם מסריו המתונים והפרגמטיים ולמרות המלחמה הקשה שמנהלים נגדו מהמשותפת, מקבל המון קולות במגזר הערבי (עובר שוב ושוב את אחוז החסימה), נגד הזרם הלאומני הכללי שלהם. זו תופעה מעודדת, שיש נתח רחב בציבור הערבי שלא מצורף ללאומנות המשתוללת של המשותפת. אנחנו הראשונים שהיינו צריכים לחזק אותו לשתף עמו פעולה. נכון שהיו חברים במפלגתו שלא היו פרגמטיים כמוהו, וזה חבל. בדיוק כמו במפלגתו של בנט ובמרצ. אבל עבאס מסמן את תחילתו של תהליך חשוב מאד, ובעיניי חשוב מאד לתפוס אותו ולא לוותר. אני מקווה שההתחלה הזו שמטבע הדברים הייתה די צולעת (בגלל החברים האחרים במפלגות הללו) תתגבר ותתחזק בהמשך ותעלה על דרך המלך.

ירחמיאל הגיב לפני חודש 1

ר’ מיכי אני מציע לך לשמוע את ד”ר מרדכי קידר מסביר על מנסור עבאס.


לדבריו, עבאס מדבר באופן שונה בעברית ובערבית, ואליבא דאמת הוא בעל אידיאולוגיה מסוכנת.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

גם בן גביר וכמעט כל הרבנים שאני מכיר, מדברים שונה כשהם מדברים לצאן מרעיתם וכשהם מדברים בחוץ. בדיוק כמו שהוא מתאר על רע”מ, גם הדוסים כאן מחכים להזדמנות להקים מדינת הלכה. במה זה שונה? גם הם עושים ג’יהאד אזרחי.
אני אומר שוב שאדם נבחן לפי הפרקטיקה שלו ולא לפי התיאוריה והאוטופיה שלו. לא למדתי כאן שום דבר חדש. משום מה הערבים לוחמים נגדו, ולא יודעים את מה שקידר אומר שכל הערבים מבינים, שהוא עושה ג’יהאד אזרחי.

השאר תגובה