עיון בגמרא

חיים שאל לפני חודש 1

שלום וברכה!
אני בחור ישיבה בשיעור ד. מטבעי קשה לי ללמוד מאנשים, ורוב לימודי נעשה ע”י ספרים ולימוד עצמי, וכך עשיתי גם גם בלימוד הגמרא. אימצתי בחום את שיטת בריסק והוספתי קצת דגשים משלי (עיסוק בדרשות חזל, יג מידות וכן עיסוק ב’למה’ ולא רק ב’מה’- זאת אחת הסיבות שאני מאוד נהנה מהאתר שלך ומשיעוריך – לא מצאתי רבים שעוסקים בכך בכזאת אריכות ושיטתיות). 
בתקופה האחרונה אני מרגיש תקוע. אני מרגיש כאילו הכול חוזר על עצמו – תוך כמה דק כבר ניתן למצוא את היסוד של הסוגיא ואחכ רק נשאר להלביש זאת על ראשון או שתיים. אני מבין שמטרת הלימוד איננה לחפש ריגושים, אבל הלימוד הפך לצפוי מאוד ואינני יודע מה לעשות עם זה. 
כמו כן אני מרגיש שאני כרגע רוצה מישהו ללמוד ממנו כדי לבנות קומה נוספת ( אני מניח שיש סיכוי קלוש שאני לא מושלם ויש לי מה ללמוד מאחרים 🙂 ), אבל כל פעם שאני נכנס לשיעור הוא לוקה בהסברה לא שיטתית או שהוא מתמקד בחלקים שלדעתי הם יותר שוליים בסוגיא, כך שאני לא מוצא מישהו שיעזור לי לפתח את הצדדים אותם אני רוצה לשכלל והם:
1. הייתי רוצה יותר לשכלל את הסברות שלי. אני חושב שבעולם הישיבות לא עוסקים מספיק בהיגיון העומד מאחורי הגדרים ההלכתיים. למשל כשעסקנו במסכת מכות לא מצאתי אחד שהפריע לו כיצד ניתן לומר שמדובר בגזירת הכתוב ללא טעם, כאשר אנו עוסקים בהריגת אדם חף מפשע (אחכ מצאתי מאמר שלך בנושא ומאוד שמחתי) או למשל בתחילת בק אף אחד לא הצליח להסביר לי מדוע בעלות על ממון היא סיבה לחייב בתשלומים על הנזק שהוא עושה (אחרי זה ראיתי את המאמר שלך על בעלות מטאפיזית…). 
2. בגלל שרוב לימודי נעשה מספרים, אף פעם לא למדתי כיצד לדייק בראשונים כראוי, ואני חושב שיש לי פער רציני בנושא. 
3 . אחד החסרונות הנוספים שיש לי הוא שאין לי עם מי לדבר בלימוד. לשיעורים אני לא נכנס כי הם לא מחדשים לי, והבחורים בישיבה לומדים בקצב איטי כך שאף אחד לא נמצא בסוגיא בה אני אוחז, כך שאין לי דרך לשמוע ביקורת על הסברות שלי. אני מנסה לפצות על כך עי קריאה בספרי אחרונים, אך אם יש לי סברא מחודשת אין לי עם מי לדון עליה. 
מה לדעתך כדאי לי לעשות? האם לדעתך יש ספרים מסוימים או שיעורים מסוימים שיוכלו לעזור לי? או שמא עליי להיאזר בסבלנות? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אין לי עצה טובה פרט לשני דברים: 1. לקרוא כמה שיותר ספרי למדנות, ומהמכלול הזה תשאב תובנות. 2. חשוב בעצמך על טעמי הדברים ותציע את מסקנותיך בפני אנשים שיתנו לך ביקורות עליהן. סבלנות בהחלט חשובה מאד. השאיפה להגיע מהר הכי גבוה היא אמנם חיובית אבל בקיצוניות היא בעוכרינו.
אגב, כשאתה שומע שיעורים מה שחסר לך הוא רק ההסברים שמאחורי הסברות, או שגם השיעור עצמו לא מחדש לך כלום? אם השיעור לא מחדש לך (כלומר אתה מגיע בעצמך לתובנות של מגיד השיעור) אז אין טעם לשמוע. אבל אם רק חסרים לך ההסברים אז כדאי להמשיך ולשמוע עד שתגיע למיומנות הלמדנית המקובלת. את הקומה שלך תבנה על גביה.
אגב, ההבחנה בין הסברות הלמדניות לבין ההסברים שמאחוריהן (בין ה’מה’ ל’למה’) רחוקה מלהיות חדה. בכל הסבר למדני טמונה הנחה/ות לגבי ה’למה’. זה מגיע אחרי זמן, וכמובן שאצלך זה יקבל את הצורה שלך ושל צורת החשיבה שלך.
בהצלחה רבה.

ישי הגיב לפני חודש 1

יש ישיבות שבהם הרמים מאוד נוכחים ונמצאים כל הזמן. אז אם אתה רוצה לדבר עם מישהו בלימוד אולי כדאי לעבור לישיבה כזאת. או לישיבה שבה הבחורים ברמה יותר גבוהה.

השאר תגובה