צדיק-ורע בו?

שו"תקטגוריה: כלליצדיק-ורע בו?
גלית שאל לפני 3 שנים

כולנו עדים לצדיקים גדולים שנתפסו בעוולות על עבירות כאלו ואחרות.
אני באופן אישי מאמינה שיש צדיקים שיש להם את כוח התורה להשגות מסויימות, ולראות דברים ולהשפיע במציאות בבחינת "צדיק גוזר והקב"ה מקיים"
ואני הייתי שמחה לדעת אם זו נאיביות לחשוב שייתכן שהצדיק מקבל על עצמו שיפלילו אותו כדי למתק את הדינים מעל עם ישראל?
כתוב שעל המשיח יהיו אנשים שיחלקו עליו- והיום רואים צדיקים שמצד אחד חולקים עליהם והם מואשמים בדברים קשים ומצד שני יש עליהם סיפורי ניסים.
ובכלל, האם אני האדם הפשוט יכול להכריע בסוגיות של צדיקים או שעדיף לי לא להיכנס לזה?
 
תודה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לצערי, נתעלמה ממני השאלה הזאת.
סיפורי ניסים הם בדרך כלל המצאות חסרות בסיס. הרב משה פיינשטיין שמע פעם סיפור על רב גדול ואמר למספר: אם היית שומע מה מספרים עליי כשאני עוד בחיים לא היית מאמין לשום סיפור על מי שמת. (וגם את הסיפור הזה עצמו שמעתי פעם). לכן זה שיש סיפורים לא אמור להשפיע על עמדתך.
גם שאר הטענות שעלו כאן נראות לי המצאות. הכל ייתכן, אבל איני מכיר שום אינדיקציה לכך שדברים כאלה קורים. ה"צדיקים" שמואשמים, אם הם נמצאו אשמים (מוטי אלון, אליעזר ברלנד וכדומה) אז הם כנראה לא צדיקים כאלה גדולים.

ק הגיב לפני 3 שנים

הרב אפרורפו השאלה נזכרתי קצת להתייחסות שלך לסרטוני הנוצרים, כיצד אתה באמת מפרש את ישעיהו נ"ג כעל כללות עמ"י או על דמות ספציפית (אפילו ירמיהו)?
וכיצד הרב מבין את רעיון התמורה שסבל הצדיק/ים מכפר על אחרים? זה כמעט לא מופיע בתנ"ך. אבל שם זה מופיע בצורה קיצונית וכמעט בודדה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני לא עוסק בתנ"ך, מפני שלדעתי אי אפשר ללמוד ממנו כמעט שום דבר, והפרשנות שלו יכולה להיעשות בהמון צורות ובמקרים רבים אין דרך של ממש להחליט מה נכון.

רבינתן הגיב לפני 3 שנים

ממש לא מזמן הטרלתי כאן טרול מסויים (רואה עכשיו שההודעות נמחקו, כיאה וכיאות) שתלה עונש החרדים ביחסם לקדוש מברלנד, וטענתי לפניו (מה שבאוזניי שמעתי מכמה מחסידי הקדוש הנ"ל) שבוודאי הרב פעל הכל בכוחו לתקן תיקונים ודעתו עמוקה וכו'.

השאר תגובה

Back to top button