ציטוט מעניין מרב ידוע זצוק"ל

שו”תציטוט מעניין מרב ידוע זצוק"ל
צ שאל לפני 4 חודשים

פורסם בעבר ולא ראיתי הכחשה שרב (קדוש וצדיק גדול בתורה מאד ומנהיג ציבור בעל מידות נאצלות שקדן ופיקח שהמית עצמו על התורה כל ימי חייו ולא נהנה  מהעולם הזה) צוטט כך “יש שמונה מיליארדים אנשים בעולם. ומה הם כולם, רוצחים, גנבים אנשים בלי שכל. זה הכל נמצא, אבל מי התכלית של העולם, וכי הקדוש-ברוך-הוא ברא את העולם בשביל הרוצחים האלה? בשביל הרשעים האלה?” מה דעתך על הציטוט העמוק הזה והאם זה מה שלומדים שם בישיבות כל היום?!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

לא. זה לא מה שלומדים שם כל היום. דעתי היא שמדובר בשטות אווילית, והמסקנה היא שיכולים להיות צדיקים גדולים בעלי מידות נאצלות ומנהיגי ציבור שהם שוטים מנותקים. אני מכיר עוד כמה כאלה. 

צ הגיב לפני 4 חודשים

בסדר.
אני לא מכיר את הרב הזה אבל שלחתי למישהו שאני מכיר שיסביר לי מה היה מיוחד ברב הזה והעתקתי בסוגריים את מה שהוא שלח.

עמנואל הגיב לפני 4 חודשים

תסלחו לי שאני אומר את זה פה אבל אני מבין אותו טוב מאוד. חוסר ההבנה שלכם ( והתרגשות הכסילים שנובעת ממנו) אותו נובע משטחיות נטו. המין האנושי הוא רובו ככולו המוחלט שקר. אי אפשר לסמוך על בני אדם והם ככלל לא שווים הרבה. העולם מתחלק לשניים : המזרח שהוא ברברי. והמערב שהוא צבוע. המערב מוסרי רק מתוך שביעה. ברגע שיגיע רעב כל הנאורות של המערב ו “מוסריותו” תעלם כאותו חתול שאולף למלצר וברגע שראה עכבר שכח הכל זרק את המגש ורדף אחרי אותו עכבר.

אני נוכחתי כבר בחיי שבאמת אין כזה דבר באמת מוסריות אמיתית ויציבה בלי יראת אלוהים. ואני אומר את זה מתוך ראייה בחוש לא כאיזה מסר שהטיף לי משגיח באיזה ישיבה. ואין יראת אלוהים אמיתית בעולם. ועם כל הכבוד בענייני מוסר הרב שטיינמן הוא דמות לחיקוי קצת יותר מהרב מיכי ( ובטח משאר המגיבים הריקים) שלא משמש לאיזשהיא דוגמא גדלות מוסרית.

י.ד. הגיב לפני 4 חודשים

עמנואל,
בלי להמעיט מגדלותו של הרב שטיינמן זצ”ל בכל זאת יש עניין במי שמעז לעמוד באופן ישיר מול העולם המדעי והמודרני בלי לחיות בשקר ובלי לרמות כמו שנוהגים לעשות בעולם החרדי. היציאה הזו שהוצגה על ידי השואל היא כפוית טובה, מתנשאת ועלובה. אותו רב נהנה מההשקעה האדירה של מיליוני ובימינו מליארדי אנשים השותפים יחד לעשות את העולם שלנו טוב יותר, נוח יותר, בריא יותר, מזין יותר, מוגן יותר ובטוח יותר. מערכות המים הנקיים והביוב דואגים לכך שהוא יוכל להביא 13 ילדים בריאים ושלמים ולא 2-3 כמו בדורות עברו. משאיות המזון המקוררות מביאות לו מזון בריא ומזין מכל העולם. הוא קונה בגדים בזול במקום שאשתו תכין לו סט בגדים אחד לכל העונה. אם הוא יחלה יטפלו בו. אם ערבים ינסו לפרוע בו יהרגו אותם. הוא מקבל קצבאות מהמדינה והטבות שונות ומשונות. במקום לשלם על מורים לילדים שלו משלמים בשבילו. ובגלל אחדות העולם המדעי והקפיטליסטי שמרוב מורכבות קשה אפילו להסביר עד כמה הוא מורכב שותפים בתהליכים הללו מיליארדי אנשים בכל העולם. אפילו מערכות הביוב שנמצאות מתחת לרחובות נוצרו ותוחזקו בעזרת יצרני רכיבים מעשרות מדינות בעולם. והדבר כמעט נכון לכל דבר בעולם. רק כפיות טובה אכזרית יכולה להכריז ככה על כל כך הרבה אנשים. הוא בטוח שהוא מגלה את חכמתו אבל בפועל מגלה רק את כסילותו וטיפשותו. וכאשר זה המצב תמהני איך יתקיים המצב שבו יאמרו עלינו רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה. בינתיים נראה שנאמר עלינו גוי כסיל וטיפש.

זו דעת רבי אלעזר (ברכות ו,ב) הגיב לפני 4 חודשים

בס”ד עש”ק והייתם לי סגלה מכל העמים תשפ”ב

מבחינות מסויימות השתפר מצבה של האנושות ממה שהיה בימי המקרא וחז”ל, שכן עבודה זרה בצורתה המליאה פחתה מאד. אבל גם הדתות המונותאיסטיות, יש בהם מאות מיליוני עובדי ע”ז בשיתוף, ובין האחרים שולטת קנאות אכזרית וצמאת דם, ורובם ככולם – נוצרים כמוסלמים – מתכחשים למקורה של דתם ביהדות ורבים מהם עויינים אותה.

ועכ”פ על אף התמעטות הע”ז באנושות – הרי יש עליה דרסטית בכפירה אתאיסטית, עליה דרסטית בפריצות מתירנית בעריות. ותפיסת עולם מטריאליסטית הרואה את האדם כבעל חיים הנשלט בצורה דטרמיניסטית ע”י יצריו. והתפשטות מבהילה של תפיסות פוסטמודרניסטיות השוללות את עצם מושג האמת ורואות בכל הערכים המקודשים הבנייה חברתית בלבד.

במצב זה מובנת מאד התפיסה הפסימיסטית שבוטאה בדברים עליהן דנים כאן, שרואה את כל הנוחות וההתקדמות החומרית של העולם המערבי המודרני כ’יצא שכרה בהפסדה’ בהביאה לאובדן ערכים ברמה חמורה.

התיסכול שבמציאות בה רוב האנושות נמצאת במצב של ‘בינוני ומטה’ מול ‘בני עליה’ השלימים במידות ובדיעות, נידון בגמ’ (ברכות ו,ב) על הפסוק ‘את האלקים ירא ואת מצוותיו שמר ‘כי זה כל האדם’. איך אפשר לומר שאותם מתי מעט השלמים ביראת ה’ ושמירת מצוותיו הם ‘כל האדם’? והשיבו בשלוש דרכים: ‘אמר רבי אלעזר: “כל העולם כולו לאנברא אלא בשביל זה”. רבי אבא בר כהנא אמר: “שקול זה כנגד כל האדם”. רבי שמעון בן עזאי אומר: “כל העולם כולו לא נברא אלא לצוות לזה”‘.

ומבאר הרב קוק (ב’עין איה’):
‘רבי אלעזר ס”ל דהצדיק, האדם המוסרי בתכלית השלימות – הוא תכלית כל המציאות… וזולת זה אין להם תכלית. רבי אבא בר כהנא ס”ל כדעת הרמב”ם שאין לומר במציאות “זה תכלית לזה”, אבל ערך ודאי יש להעריך שיש שם נמצאים יקרים משאריתם, על כן מפרש “שקול זה כנגד כל העולם”

רבי שמעון בן עזאי, מציע לדעת הראי”ה ‘דיעה ממוצעת… יש לכל נמצא ג”כ מצד עצמו תכלית, אבל מ”מ יש תכלית גבוה, שאליו נסמכו כל התכליות הקטנות ממנו, וזהו “כל העולם כולו לא נברא כי אם לצוות לזה”, פירוש: “הקישור ההרמוני”, מפאת הקיבוץ שיש לנבראים על זה – יש נקודה תכליתית נעלה. אע”פ שגם עצם כל מצוי, מצד עצמו טוב מציאותו לעצמו – אבל הקישור הכללי נברא לצוות לזה, בדרך “צוותא” ליחס’

אולי כוונתו שלדעת בן עזאי הצדיק השלם הוא ‘המקף המחבר’ ה’מושך עצמו ואחרים עמו’ אל ‘התכלית הנרצה’ של האנושות לקישור אל מקורה האלקי, ו’קימעא קימעא’ בתהליך התפתחותי ארוך טווח משפר את מצבה האמוני והמוסרי של האנושות כולה, תהליך ארוך שגם אם ירחק וגם אם רצוף הוא עליות ונפילות – סופו להגיע.

בברכה, עמיעוז ירון שניצל”ר

אבי הגיב לפני 4 חודשים

אני מוכרח לציין שהכיוון הכללי של דברי הרב כפי שהובאו על ידי השואל הוא החינוך הרווח בישיבות המיינסטרים של העולם החרדי לגווניו, גם לי ולהמון אנשים שאני מכיר זה נאמר. וזאת בנוסף למה שמדברים על החילונים והד”ל כלשונם…

עמנואל הגיב לפני 4 חודשים

לי.ד

1. קודם כל על השקר והרמאות של העולם החרדי ביחס לעמידה מול החכמה והכשרון שבעולם המודרני אני איתך . אבל ביחס לרב שטיינמן הדברים הללו לא שייכים. הוא לא רמאי. הוא אדם שחי בספירות עליונות והוא חי בשביל מטרה והאמצעים שבדרך לאותה מטרה לא חשובים לו. כל הדברים שציינת הם מטרות והוא היה מסתדר באיזה עולם שלא היה חי בו.

2. ויותר מכך ויותר חשוב : דבריו הם ביחס לעמידה מול המוסר שבעולם המודרני ועליו אני מדבר ( לא על החכמה) . המוסר הזה הוא בלוף . התחושה שיש היום שהעולם המעברבי יותר מוסרי ביחס לעבר היא בגלל התפתחות ההחכמה שאיתה מגיעה גם התפתחות החוש המוסרי ( הבחנה בין טוב לרע). אך חוש מוסרי ( שהוא דומה לחוש אסתטי) לא זהה עם מוסריות – שהיא הבחירה בטוב ברגע האמת -בשעת מבחן – ולא בעת שובע שמגיע מפתרונות טכנולוגיים. מוסריות אמיתי יש רק כשיש יראת אלוהים . ועיניך ראו בנאצים ומפעליהם שהיו האומה המפותחת ביותר ועם כל זה עשו מה שעשו ( בין היתר בגלל אותו חוש אסתטי בעצמו). ועיניך תראינה מה יתרחש בעתיד כשכל הטובות שמנית ימחקו במלחמה הגדולה הבאה בגלל האגו אנושי. זה רק עיוורון של העולם הזה בעצמו ועיוורון שלך ( וחוסר מוחלוט של הבנת טבע האדם . וגם סוג של קצת חוסר מודעות עצמית) שחושב שאנחנו הולכים בדרך הזו לעתיד יותר טוב מבחינה מוסרית. ובכאן אני מזכירך, ביחס לעולם המודרני שאכן התפתח והחכים , אבל כמו שר’ שמעון בר יוחאי אמר ” כל מה שעשו לטובתן עשו”. והוא צופה נסתרות ויודע לב בני אדם ( שהיום הם לא כל כך נסתרות) והרב שטיינמן אכן קצת כמו רשב”י בעניין זה. אז כפיות טובה כלפי בני אדם אין כאן . שום דבר שנעשה לטובתנו נעשה מתוך אינטרס ולא מטוב לב. והנפקא מינה של זה תגיע בעתיד. אתה תשלם על כל הטובות הללו ברגע שהאינטרסים הללו ישתנו . והם ישתנו . ולא בטוח שאז תעמוד מאחורי דבריך

ומה גם בשביל שיכירו שמישהוא חכם צריך גם חכמה מינימילת מצד המכיר. ועקב הטרלול הפרוגרסיבי העולמי אני גם את זה כלל לא יכול לומר על בני האדם היום.

עמנואל הגיב לפני 4 חודשים

ואם אני כבר ממשיךכשאתה מדבר על “השקעה האדירה של מיליוני ובימינו מליארדי אנשים השותפים יחד לעשות את העולם שלנו טוב יותר, נוח יותר, בריא יותר, מזין יותר, מוגן יותר ובטוח יותר” בתור איזשהיא אידאולוגיה חברתית (ולא סתם לפתח את העולם וזהו) אתה מדבר על תיקון עולם. מתקני העולם ( מבחינה חברתיתצ)הביאו עלינו את החורבנות הגדולים ביותר. כי הם כסילים . אני כל יום קורא באנטרנט כתבות שמפוצצות אותה מכעס ותיסכול על השמאלנים הפרוגרסיבים בארצנו שהם מחריבי המין האנשוי. והם ילידי האידאולוגיה שלך שכמו שש”צ ציין פה הפסדה גדול משכרה. יש הבדל בין להיות כפוי טובה למהנדסים לבין הכרת הטבע האנושי הלא מפותח שכיום בני האדם (למעט מעט שבמעט ) הם בעלי חיים מפותחים . בלי תיקון האגו וזיכוך האישיות אכן כל העולם הם רוצחים ושודדים. אני רןאה את זה. זה לא עלבון . זו מציאות.

תקרא פה למשל ( סתם לדוגמא, כי רק עכשיו קראתי) משהוא שקראתי רק היום על תוצאה יום יומית של אידאולוגיית ודת השקר של השמאל הפרוגרסיבי שהוא הדת השלטת היום בעולם המערבי – https://www.maariv.co.il/journalists/Article-892815

הפוסק האחרון הגיב לפני 4 חודשים

בתחום המוסר הרב מיכי הוכיח שמבחינתו כדי לפגוע בזכויות אדם בסיסיות מספיק שיונית לוי תשדר הפחדות ושמשרד הבריאות יוריד הנחיות.

מוסר נדיף שכזה נוגד את מושג המוסר.

השאר תגובה