שאלה על גדרי ביגוד צנוע לאישה

שו"תקטגוריה: הלכהשאלה על גדרי ביגוד צנוע לאישה
שואל שאל לפני 7 שנים

אני עדיין לא לגמרי מבין ואני אתן דוגמא: אני בדקתי עם כמה רבנים בינהם רב דתי לאומי שאמרו לי שהוא קבי בהלכות צניעות (ורציתי רב דתי כדי לברוח מהחומרות של החרדים) ושאלתי לגבי איך צריכה אשה להיות מכוסה בזור הצואר- התשובה של כולם ללא יוצא מן הכלל היתה שעצם הגרון צריכה להיות מכוסה ובצדדים ממקום שמתחיל השיפוע של הכתפים. אני חושב שאשתי לא מצליחה ממש להקפיד על זה מהסיבה הפשוטה שכל חולצה אחרי כמה לבישות החולצה מתרחבת ואם לא סוגרים אותה כמו שצריך עם סיכת ביטחון מאחורה זה לא כמו שצריך. למעשה אני באופן אישי חושב שזה לא כל כך נורא כל עוד אין מחשוף מקדימה ,אבל לא מצאתי אף רב שמתיר זאת- האם אתה חושב שאני באמת יכול בלב שקט לומר לאשתי ללכת לבושה כך.  כמו כן בדקתי ומעיקר הדין אשה על פי המשנה ברורה לא צריכה ללכת עם גרביים כלל- אבל (וזה שאלה השקפתית כבר) האם עצם העובדה שאני אברך וגן דורש דרשות בבתי כנסת לא אמורה "לחייב" אותי ואת אשתי כן לנהוג מעל שורת הדין.(למעשה אמרתי לאשתי שאם היא חפצה היא יכולה ללכת בלי גרביים ,אבל אני לא לקגמרי שלם עם זה).

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

מבחינתי ההלכה לא נקבעת על ידי רבנים. לכל רב יש עמדה, וזו כמובן זכותו. אבל העובדה שיש קונצנזוס בין הרבנים (שאתה שאלת) לא אומרת שזוהי ההלכה. אין כללים נוקשים בזה, והדבר תלוי לפי העניין והמקום. וכמובן בתוך חברה שמרנית יותר הלכות צניעות הם באמת מחמירות יותר (כי בחברה כזאת יש יותר איזורים בגוף שנחשבים כמכוסים). גרביים זו כמובן לא הלכה בשום מובן שהוא. והעובדה שאתה דורש דרשות לא מחייבת את אישתך בכלום. בוודאי אם זה לא בהחלטתה שלה. לגביך עצמך אני תמיד מתלבט בזה. מחד, לא כדאי לבלבל את הציבור ולאבד השפעה עליהם. מאידך, הכניעה לנורמות לא נכונות גורמת לסחף לכיוון מכנה משותף גבוה מדיי ומיותר וחבל לשתף עם זה פעולה.
——————————————————————————————
שואל (אחר):
 
האם יהיה מותר לאישה ללבוש מכנסיים? ומה הדין לגבי חולצה קצרה יותר מהמרפק (לא גופיה)?
——————————————————————————————
הרב:
 
 
 
בשאלת המכנסיים מעורבות שתי שאלות: צניעות וכלי גבר. ראוי ללבוש מכנסי נשים כדי שלא יהיה בזה כלי גבר, אבל דומני שגם יוניסקס אין לאסור. אלו גם מכנסי נשים. אם יש מכנסיים שהם במובהק מכנסי גברים אין ללבשם. מבחינת הצניעות, איני רואה בעיה עקרונית בלבישת מכנסיים צנועים. יש חצאיות הרבה פחות צנועות ממכנסיים. ככלל, קשה ל קבוע אסור ומותר בנושאים אלו.
לגבי חולצה מתעוררת שאלת הגבול. אמנם גם היא תלויית נסיבות והקשרים, ולכן שוב קשה לי לקבוע אסור או מותר בעניין זה.
——————————————————————————————
שואל:
קראתי דעות של פוסקים אחרים שאומרים שהבעיה במכנסיים זה שהן לא מטשטשות את אזור המפשעה (בניגוד לחצאית). יש עניין לחשוש לזה (אפילו במכנסיים רחבים – לא צמודים)? או שאין הבדל בין מכנסי נשים לחצאית לדעתך?
——————————————————————————————
הרב:
אין בהלכה דין טשטוש. הכל תלוי אם זה צנוע או לא. צמוד מאד נראה לי לא צנוע, אבל איני חש מומחה לצניעות. בזה כולם מבינים כמוני.

השאר תגובה

Back to top button