שאלות שונות.

שו"תקטגוריה: כללישאלות שונות.
אלישע שאל לפני 3 שנים

שלום וברכה,
א. בשיחה על הראיה הפיזיקו-תיאולוגית, הבאת את טענת הנגד שהועלתה באתר חופש. הגבת מה שהגבת. רציתי לשאול: האם העובדה שאיננו יכולים לחזות בתוצאות שונות, מורה מכיוון אחר שאכן מדובר בסטטיסיטיקה ברוורס?
ר"ל, אנחנו מכירים את העולם כפי שהוא היום, נראה שם שהרב יוצא מנקודת הנחה שזו היא הצורה אם לא האופטימלית – אזי משהו מאוד קרוב לזה מבחינת התחכום. אך איננו יכולים לדעת, מכיוון שלנגד ענינו לא עומד אלא העולם שלנו, כפי שהוא "יצא". שמא אדרבה אף בעולם הזה שורר אי סדר גדול מאוד, ביחס לעולם שאיננו מכירים.
בקיצור: ביחס למה אני קובע שהעולם הזה המורכב?

ב. בכרך ב' כתבת על תיאוריות המזכירות את הקבלה אשר נהגו במחוזות אחרים. אפשר בבקשה לקבל הפניות\דוגמאות?

ג. שאלה מעט מוזרה. מדוע אתה לא רק מאפשר, אלא אף עונה לכל הטרולים השורצים באתר שלך? אינני מדבר על בעלי מחלוקת עקשנים שלא ניחנו בכישורים שכליים מבורכים במיוחד, אלא על אנשים שניכר שכל מגמתם ומטרתם היא למלא צרכים פסיכולוגיים עקומים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

א. נדמה לי שהסברתי זאת שם. יש מדד אובייקטיבי למורכבות (אנטרופיה), והוא לא תלוי בהשוואות לאלטרנטיבות אחרות. לא אמרתי בשום מקום שזה העולם הכי מורכב שיכול להיות. מה שאמרתי הוא שרמת המורכבות הזאת לא סביר שיצאה במקרה. זה הכל.
ב. יש כמה ידועות (יין ויאנג מול זכר ונקבה וחסד וגבורה). כדאי לשאול חוקרי דתות וחוקרי מיסטיקה. לא השטח שלי. יש המון חומר על הדברים הללו. ראה למשל מעט כאן בהתחלה:
https://www.ybz.org.il/_Uploads/dbsArticles/Pe-110_Huss_Sofi.pdf
אבל זה סתם מה שמצאתי כעת בלחיצת מקלדת.
קשה להתעלם אפילו מהדמיון בין הגותו המיסטית של גורדייף (קרן הבריאה) לספירות הקבליות. אפילו גורדייף עצמו מדבר על דמיון בין שיטות שונות. וכן בהקדמת ר' שבתי דונולו הרופא לפירושו לספר יצירה תוכל לראות שהוא בכלל למד את העניין ממיסטיקנים גוים.
ג. אני משתדל לענות לכל אחד, כי לא תמיד אפשר לדעת מיהו טרול ומי סתם מתנסח ברשלנות. מי לא מבין ומי סתם מתעקש וחוזר ושב ושוב על אותו דבר. אמנם יש שלב שבו אני מתייאש ומפסיק לענות, ובמקרים קיצוניים כשברור שמדובר בטרול אני מוחק. אני מאד רגיש לסתימת פיות וצנזורה, ולכן משתדל לא לעשות זאת.

אלישע הגיב לפני 3 שנים

תודה

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

תודה כנ"ל ג'

השאר תגובה

Back to top button