שכר ועונש

שו"תקטגוריה: אמונהשכר ועונש
יצחק שאל לפני 6 שנים

ראיתי אותך אומר שאין סיבה להאמין בשכר ועונש בעולם הבא, ובעולם הזה אתה די בטוח שאין שכר ועונש. איך אתה מסביר   וידעת כי יי אלהיך הוא האלהים האל הנאמן שמר הברית והחסד לאהביו ולשמרי מצותו מצותיו לאלף דור:  ומשלם לשנאיו אל פניו להאבידו לא יאחר לשנאו אל פניו ישלם לו?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

הטענה שלי היא שהנהגתו של הקב"ה השתנתה עם השנים. הכתוב גם אומר שיהיו נביאים ומתאר שהיו ניסים וכדומה, אבל כל זה בטל היום. נראה שגם המעורבות של הקב"ה בעולם בטלה. אולי הוא מקזז זאת בעוה"ב ואולי לא. איני יודע.
בפסוקים שמופיעים מיד אח"כ מופיע בפירוש שכר ועונש בעוה"ז:
יב וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְשָׁמַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְךָ אֶת הַבְּרִית וְאֶת הַחֶסֶד אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ. יג וַאֲהֵבְךָ וּבֵרַכְךָ וְהִרְבֶּךָ וּבֵרַךְ פְּרִי בִטְנְךָ וּפְרִי אַדְמָתֶךָ דְּגָנְךָ וְתִירֹשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ שְׁגַר אֲלָפֶיךָ וְעַשְׁתְּרֹת צֹאנֶךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ לָתֶת לָךְ. יד בָּרוּךְ תִּהְיֶה מִכָּל הָעַמִּים לֹא יִהְיֶה בְךָ עָקָר וַעֲקָרָה וּבִבְהֶמְתֶּךָ. טו וְהֵסִיר יְהוָה מִמְּךָ כָּל חֹלִי וְכָל מַדְוֵי מִצְרַיִם הָרָעִים אֲשֶׁר יָדַעְתָּ לֹא יְשִׂימָם בָּךְ וּנְתָנָם בְּכָל שֹׂנְאֶיךָ. טז וְאָכַלְתָּ אֶת כָּל הָעַמִּים אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ לֹא תָחֹס עֵינְךָ עֲלֵיהֶם וְלֹא תַעֲבֹד אֶת אֱלֹהֵיהֶם כִּי מוֹקֵשׁ הוּא לָךְ.    יז כִּי תֹאמַר בִּלְבָבְךָ רַבִּים הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה מִמֶּנִּי אֵיכָה אוּכַל לְהוֹרִישָׁם. יח לֹא תִירָא מֵהֶם זָכֹר תִּזְכֹּר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְפַרְעֹה וּלְכָל מִצְרָיִם. יט הַמַּסֹּת הַגְּדֹלֹת אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ וְהָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים וְהַיָּד הַחֲזָקָה וְהַזְּרֹעַ הַנְּטוּיָה אֲשֶׁר הוֹצִאֲךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ כֵּן יַעֲשֶׂה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְכָל הָעַמִּים אֲשֶׁר אַתָּה יָרֵא מִפְּנֵיהֶם. כ וְגַם אֶת הַצִּרְעָה יְשַׁלַּח יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בָּם עַד אֲבֹד הַנִּשְׁאָרִים וְהַנִּסְתָּרִים מִפָּנֶיךָ. כא לֹא תַעֲרֹץ מִפְּנֵיהֶם כִּי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּקִרְבֶּךָ אֵל גָּדוֹל וְנוֹרָא. כב וְנָשַׁל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת הַגּוֹיִם הָאֵל מִפָּנֶיךָ מְעַט מְעָט לֹא תוּכַל כַּלֹּתָם מַהֵר פֶּן תִּרְבֶּה עָלֶיךָ חַיַּת הַשָּׂדֶה. כג וּנְתָנָם יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְפָנֶיךָ וְהָמָם מְהוּמָה גְדֹלָה עַד הִשָּׁמְדָם. כד וְנָתַן מַלְכֵיהֶם בְּיָדֶךָ וְהַאֲבַדְתָּ אֶת שְׁמָם מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם לֹא יִתְיַצֵּב אִישׁ בְּפָנֶיךָ עַד הִשְׁמִדְךָ אֹתָם.
עובדתית אני לא רואה סביבי את כל זה, אלא עולם כמנהגו נוהג. מה פירוש הפסוקים הללו זו שאלה טובה, אבל לא ננעלו שערי הפירוש (כתוב גם עין תחת עין ודורשים ממון ועוד כהנה וכהנה הוצאת פסוקים מפשוטם), ועדיין אין להכחיש המוחש. כמובן ייתכנו תמיד התערבויות אלוקיות ספורדיות בעולם באופן שאף אחד לא רואה אותן, ולא על כך דיברתי. אגב, כבר חז"ל אומרים ששכר מצוה בהאי עלמא ליכא.

יצחק הגיב לפני 6 שנים

הבעיה היא שהקב"ה מתואר בפסוק זה כא-ל הנאמן, זאת אומרת שאם שינה את הנהגתו שבקיה להימנותיה. ונאמר הצור תמים פעלו כי כל דרכיו משפט, ואין במשמעות כל דרכיו שיהיה רק בדור מסוים. א-ל אמונה ואין עול – ואם אין חילוק בין צדיק לרשע כיצד אין עול. וכתיב במלאכי, עם הפסקת הנבואה, ושבתם וראיתם בין צדיק לרשע בין עובד א-להים לאשר לא עבדו, כי הנה היום בא בוער כתנור והיו כל זדים וכל עושי רשעה קש ולהט אותם היום הבא… וזרחה לכם יראי שמי שמש צדקה ומרפא בכנפיה… זכרו תורת משה עבדי!
השכר בעולם הזה הוא שכר לאומי. איך תראנו? וכי אנחנו היום במצב של עקב תשמעון את כל המשפטים האלה ושמרת ועשיתם אותם?
הזמנים שעם ישראל היו ראוים לכך היו מעטים גם לדעת חז"ל, ובכל ימי בית שני לא אירע זה אלא פעם אחת, מצינו בימי שמעון בן שטח שירדו להם גשמים בלילי רביעיות ובלילי שבתות עד שנעשו חטים ככליות ושעורים כגרעיני זיתים ועדשים כדינרי זהב וצררו מהם דוגמא לדורות להודיע כמה החטא גורם שנאמר עונותיכם הטו אלה וחטאתיכם מנעו הטוב מכם. ושמעינן מיהא דהיו צריכים לצרור לדורות, להראות מה קורה עקב תשמעון, ושהמצב הקיים היום אינו אלא מפני שאנחנו לא שומעים.
אם תרצה לראות שכר ועונש בעולם הזה, ראה מה קרה ליהדות אירופה שמרדו בה', ונתקיים בהם ועזבני והפר את בריתי אשר כרתי אתו וחרה אפי בו ביום ההוא ועזבתים והסתרתי פני מהם והיה לאכל ומצאהו רעות רבות וצרות ואמר ביום ההוא הלא על כי אין אלהי בקרבי מצאוני הרעות האלה ואנכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא על כל הרעה אשר עשה.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

עכשיו זה כבר אמפירי! מעניין… אשרי מי שרואה את מה שעיניי העיוורות והקלושות לא מצליחות לראות.

יצחק הגיב לפני 6 שנים

טקטיקה טובה, להשתמש במילים שצריך לבדוק בגוגל מה משמעותם לפני שמבינים את התגובה. זה נשמע באמת על רמה גבוהה.
לגופו של עניין, גם אני לא רואה את החיטים ככליות והעדשים כדינרי זהב, אפילו שצררו מהם לדורות. כנראה נאבדו בשלב כלשהו. אבל לי מספיק שחז"ל העידו על כך שהיו חיטים ועדשים כאלו. גם מה שקרה בשואת אירופה לא ראיתי, ודי לי במה שאנשים מעידים שהיו שם. אבל כמובן אינו דומה שמיעה לראיה.

השאר תגובה

Back to top button