בעקבות חקירת הרב: "משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים"

לצפייה בחלון מלא לחץ כאן

תגובה אחת

 1. אורי שלום.
  כמו רבים אחרים, נדהמתי הבוקר למקרא הכתבה על מעצרו של דב חיון. ראיתי שאתה עוה"ד שלו, וחשבתי להסב את תשומת ליבך לכמה נקודות חשובות (שאתה ודאי מודע לפחות לחלקן):

  1. לשון החוק לא אוסרת עריכת נישואין שלא דרך הרבנות, אלא אי רישום נישואין שנערכו כדמו"י. אני מצרף מאמר שלי על פרשנות סעיף 7 לפקודת הנישואין. ראה גם סעיף 7 להלן על עמדת הפרקליטות בעניין.
  2. אם החתן ממזר כפי שהם טוענים, אז הקידושין לא תופסים וזה לא כדמו"י. אז מה הבעיה להשיאם? גם לשיטתם החוק אוסר קידושין כדמו"י. החוק לא יכול לאסור עליי לערוך טקסים פיקטיביים שלא חלים, וגם לא עושה זאת.
  3. אם כשיטתם שהוא ממזר, וגם אם לא מקבלים את הערתי מסעיף 2, אז מעמדם לכל היותר כמו כהן וגרושה שהחוק מחייב לרשום אותם גם אם נישאו מחוץ לרבנות, שהרי הרבנות לא מאפשרת להם להינשא דרכה. האם הרבנות מוכנה להשיא אותו כממזר? אז שוב מה רוצים ממנו ומהם?
  4. זוהי אכיפה בררנית כמובן, שהרי יש אלפי נישואין כאלה בכל שנה בישראל, כולל על ידי רבנים אורתודוקסיים (כולל עבדך הנאמן). יש ארגונים שעוסקים בזה באופן מסודר ומפרסמים את הדבר בראש חוצות (כמו מבוי סתום ומיזם נישואין פרטיים, תומר פרסיקו ועוד).
  5. אמנם איני משפטן, אבל לא הבנתי איך ביה"ד של הרבנות שולח את המשטרה לעצור אדם. גם לו יצויר שמעמדם הוא כשל שופטים, וכי שופט יכול לשלוח את המשטרה לעצור מישהו רק כי נודע לו שהוא עובר עבירה? הוא יכול לכל היותר להתלונן במשטרה כמו כל אזרח אחר.
  ​6. ההחלטה האם לעצור או לחקור אדם תלויה בפרשנות החוק ולא בהלכה. לכן בי"ד אינו מוסמך להורות על זה גם בתחום של מעמד אישי. הם לא משפטנים. באשר לפרשנות החוק, ראה סעיף 1.
  7. יש מכתב של שוקי למברגר המשנה לפרקליט המדינה, שפנה אליו היועמ"ש של משרד הדתות (פת) בדרישה לחקור את עבדך הנאמן ועוד רבנים שעוסקים בנישואין פרטיים. הלה ענה לו שמדיניות הפרקליטות היא שאין לחקור מקרים אלו בגלל עמימות החוק (אני מניח שכוונתו למה שכתבתי בסעיף 1, אם כי לא ראיתי את המכתב המקורי). אז מי קיבל החלטה לעצור את חיון ולחקור אותו, בניגוד לפרשנות של הפרקליטות? ביה"ד? ראה סעיף 5-7.
  הכתבה שראיתי על מכתבו של שוקי למברגר מופיעה באתר news1, מתאריך 4.7.2018 (מאת איתמר לוין ועידן יוסף). צריך להירשם שם כדי להיכנס.
  הנה מצאתי אותה ברשת (חיפוש בגוגל: הפרקליטות: לא נאכוף חוק עמום שהכנסת לא תיאמה איתנו):
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-404019-00.html

  יחי האייתוללה חומייני ותחי המהפכה!

השאר תגובה

Back to top button