הרהורים בעקבות מותו של יהונתן גפן (טור 561)

בס"ד

הרהורים בעקבות מותו של יהונתן גפן

ביום ד' האחרון נפטר יהונתן גפן (אני מפנה לוויקיפדיה מפני שאני חושד שהדור העכשווי לא ממש מכיר אותו), והדבר עורר בי הרהורים שברצוני לחלוק עמכם. קראתי שבכל מהדורות החדשות בטלוויזיה באותו ערב הקדישו נפח לא מבוטל לגפן, פרט למהדורת החדשות של ערוץ 14 (שם בכלל לא התייחסו אליו). איני יודע אם זה רק מקרה, אבל נראה שהם החליטו שמותו של אדם שלא מחזיק בתפיסת עולמם אינו שווה אזכור. עדיין נכון לומר שמותו אוזכר בכל כלי התקשורת בישראל.

התעלמויות כאלה כמובן קורות מכל הצדדים. פעמים רבות בעבר התקוממתי על כך שערוצי תקשורת לא מתייחסים לפטירתם של אישי רוח שונים, בפרט רבנים (אלא אם יש להם מעמד פוליטי), אבל כשהנפטר הוא איש שמאל אין אצלם פספוסים. אין צורך לומר שדינם של זמרים, שחקנים, ספורטאים, אנשי תקשורת ודוגמניות, שונה בתכלית. אני מניח שבמקרים ההם הדבר בדרך כלל נובע מבורות ו/או טמטום ולא ממגמתיות מודעת, שלא כמו המקרה של ערוץ 14 שבוודאי הכירו אותו, ולכן נראה שהופעלה שם צנזורה פוליטית מודעת.

גפן בהחלט היה דמות פרובלמטית, אישית וציבורית, אבל אין ספק שהיה אדם מאד מוכשר, עם יושר ואומץ לומר ולכתוב את האמת שלו וללכת איתה עד הסוף (לפעמים באופן בוטה מאד). הוא גדל בלב ליבה של ההוויה הישראלית והציונית, אפילו מבחינת הרקע המשפחתי שלו (משה דיין וכל החצר המשפחתית) וכמובן גם בית גידולו (נהלל), ודווקא בגלל זה הוא מסמל בעיניי במידה רבה את התפנית הגדולה שעבר השמאל הציוני. זה התחיל מהצבר הלוחמני של ההתיישבות העובדת עם השקפת עולם ציונית סוציאליסטית לוהטת ומלאת ביטחון ולאחר זמן הגיע לאיש השמאל התל אביבי הממורמר, האוניברסליסטי, הספקני ובמידה רבה הפרוגרסיבי. על ציר הזמן, דומני שכתופעה זה החל להופיע בשיח לוחמים אחרי מלחמת ששת הימים, המשיך במשבר שאחרי מלחמת יום כיפור שניפץ את הביטחון שלנו בעצמנו ובצדקת דרכנו, ולאחר מכן בא לידי ביטוי בצורתה הנוכחית של מפלגת העבודה (שום בדל קשר למפלגה המקורית) בואכה 'בצלם' ו'שוברים שתיקה'. אין צורך לומר שכל אלו טענו וטוענים גם טענות נכונות מדי פעם, אבל הרוח הנושבת מהם היא רוח מנוכרת שאפיינה גם את יהונתן גפן וחבריו בני דורו.

ובכל זאת, למרות כל המחלוקות והבעייתיות סביבו, מדובר באדם מוכשר ומרתק שהותיר כאן רושם גדול והשפיע השפעה עמוקה על התרבות (במובנה הכי רחב) שלנו, ולכן מותו בהחלט מצדיק אזכור נרחב בחדשות, וחשבתי שגם כאן באתר שווה להקדיש לו קצת מחשבה ולכתוב כמה מילים בעקבות לכתו.

ה'הספד' של זיוה שמיר

בסוף השבוע שעבר שלחו לי מאמר שכתבה פרופ' זיוה שמיר בבלוג המעניין מאד שלה מב"ע (מחקרים בספרות עברית), ובו היא מתייחסת ליונתן גפן ובפרט לשירו הארס פואטי "איך שיר נולד". למקרא הדברים, תחושתי הייתה שבסאב טקסט התכוונה שמיר לקנא את קנאתם של המשוררים, כלומר לצאת נגד הנטייה להתייחס לגפן כמשורר, ולכן הקפידה להציגו כפזמונאי. לא בכדי, היא פותחת בתיאור של שקית הספרים שמשני צדדיה מצולמים ביאליק וגפן, וקשה לא לחוש בביקורת שלה ובבוז שהיא חשה כלפי השוואות כאלו. גם במשפט הסיום היא מכנה את גפן "סופר", ולדעתי לא במקרה. משום מה, כמה שעות אחר כך היא פרסמה מאמר פרי עטה ובו שיר הלל נרגש על גדולתו של ביאליק (שייקספיר היהודי-ישראלי).

גם הניתוח שלה לשירו "איך שיר נולד", שלכאורה מתייחס אליו בפירוט ונותן לו כבוד כשיר, לדעתי בכל זאת מצביע על יחסה אליו. היא לא באמת נותנת כבוד רב מדיי לטקסט הזה, שכן היא מתייחסת בעיקר לתוכנו של השיר ולא עוסקת בכלל במבנהו, במאפיינים ובאיכויות הפואטיים שלו, כפי שהיא רגילה לעשות במאמרים שעוסקים בשירת משוררים. ואולי באמת אין לו כאלה. קטונתי. אגב, בטור 488 עסקתי במאמר אחר שלה שביקר את הזמר המזרחי, והמוטו שבו בחרתי לטור ההוא היה לא אחר מאשר שירו של יהונתן גפן "איך שיר נולד". אז מי אמר שאין השגחה?!

נשוב כעת לענייננו. דבריה אלו של שמיר מובאים כאן כנקודת מוצא לטענה לגופו של גפן.

האם יהונתן גפן היה משורר?

בסדרת טורים (107113) עמדתי על כך שקשה מאד להגדיר מהי שירה. הצעתי שם הגדרה על דרך השלילה, שהולכת בערך כך: שירה היא טקסט שהמסר שלו לא טמון במשמעותן המילולית של המילים שמרכיבות אותו, אלא במבנה ובסאב טקסט. טקסט שמעביר לנו מסר באופן שמובע ישירות על ידי המילים זוהי פרוזה (לא ספרות, אלא ערך אנציקלופדי). שירה צרופה עומדת בקוטב המנוגד, שמנותק ממשמעות המילים כשלעצמה. עמדתי שם על כך שיש מנעד רחב ומגוון של רמות ואיכויות פואטיות שמסודר על הציר שתיארתי כאן שבשני צדדיו עומדים שירה וערך אנציקלופדי (הספרות נמצאת במקום כלשהו באמצע). בגלל ששיר לא מתייחד במסר או בתוכן שלו אלא בצורת ההעברה, גם הערכתו הפואטית לא תלויה באופן מובהק בתוכן אלא בעיקר במבנה. יכול להיות שיר נפלא שמעביר מסר או תוכן מגונה ובעייתי, ולהיפך. יש גם שירים ירודים שמעבירים מסר רדוד ואינפנטילי (ע"ע תחרות הסיפור הקצר, הסרטונים או השירים, של להב"ה).

בניתוחה את שירו הנ"ל של גפן, שמיר מצביעה על כך ששיר נולד מכאב, וההנאה של הקוראים ניזונה מכאבו של הכותב. דומני שזהו תיאור מצוין בפרט ליצירתו של יהונתן גפן, לאו דווקא בשיריו. בטורים, בסרטים ומחזות ואפילו במכתבים שלו, ולא פחות מכך בטקסטים שונים שאמר מעל כל במה אפשרית (הוא היה אולי הראשון בארץ שעסק ב"הטחת שירה", poetry slum, הרבה לפני שהדבר נכנס לאופנה במחוזותינו). אני חושב שהיכולת שלו לבטא רעיונות ומצבי רוח, ולקלוע למצבי רוח ששוררים בציבור (וגם לעצב אותם), נובעת מהכאב האישי הגדול שהוא חש מול התופעות שעליהן הוא כותב ושר. הוא מצליח להוציא מהכאב הזה ביטוי מזוקק לרוחו של הדור ובמידה רבה אף לעצב אותו. גפן שם אצבע על כל עצב רגיש אצלנו. הכאב שלו עצמו ניכר, והוא כנראה מה שעמד בבסיס ההסתבכויות האישיות וההתבטאויות וההתנהגויות הפרובוקטיביות שלו.

הכישרון הגדול שלו לבטא את הכאב (גם שהוא מדבר באירוניה וציניות מחודדות, אי אפשר לפספס את הכאב שמובע בדברים) ואת הרוח הזאת יכול אולי לזכות אותו בתואר משורר. זוהי אמנם שירה 'רזה' למדיי, ואיני יודע אם יש שם מבנים פואטיים ולשוניים של משורר משמעותי (גם בלי להיות מומחה, פואטית זו אינה הליגה של אלתרמן). אבל אין ספק שיש כאן איכויות מעבר לפואטיקה, והן בהחלט מובעות בשליטה מרשימה בשפה עם משחקי מילים מרתקים. אולי באמת נכון יותר לכנותו סופר, אבל אין ספק שהיו בו איכויות של אמן משמעותי.

על הבועתיות

ההספדים הרבים על גפן מעוררים את סוגיית הבועתיות. ערוץ 14 מנסה כנראה להרחיב את הבועה לכיוון המבוגרים, אבל גם בלעדיו ולפניו הייתה וישנה בועה כזאת. לדוגמה, ראיתי כעת את טורו של יהודה גזבר פניגשטיין, שמתאר את הנתק של ילדותו בחינוך ה"תורני" מכל התרבות של שירי הילדים כמו הכבש הששה עשר. אין צורך לומר שהנתק הוא דו-צדדי, אבל במובן התרבותי דומני שהחילונים לא  מפסידים הרבה. שירי הילדים הדתיים, כמו גם ספרות הילדים הדידקטית שמופיעה אצלנו, הם הפסד קטן למדיי. צורת החשיבה הלמדנית והתורנית הם הפסד גדול יותר כמובן.

ילדים שגדלים בלי הזמר הזה, מפסידים יצירות נהדרות, ומעבר לזה הם גם לא חלק ממדורת השבט, ובעצם במובן מסוים הם כלל אינם חלק מהשבט. אני נזכר שכשילדינו למדו בחיידר חרדי, הקפדנו והצלחנו לבלבל אותם עם כל הקלסיקות של ספרי הילדים והנוער, עם הגשש החיוור ועם שירים עבריים ('קצת אחר', למשל, היה מתנגן אצלנו ללא הרף). ילד שגדל בלי כל זה הפסיד הפסד משמעותי לדעתי. זה אכן לא תמיד מאד חינוכי, ולעתים עשוי לבלבל ילד שנמצא בחינוך חרדי או חרד"לי, אבל הסיכון בהיחשפות למסרים לא דידקטיים ולא חינוכיים בהחלט שווה למען הערך התרבותי שנלווה לכל זה. לא בכדי התרבות הימנית-דתית לא מצליחה ליצור יצירות, שירים או סאטירה, באיכויות כאלה (בשנים האחרונות יש שיפור ניכר). המונעים הדידקטיים-חינוכיים מעכבים גם את היצירה הבוגרת ובוודאי את תרבות הילדים. קשה להגיע ליצירה משמעותית בלי מוכנות לבעוט ולבחון גבולות. לדעתי ילד דתי צריך גם הוא ללמוד שלפעמים נכון לבעוט במה שמלמדים אותך, או לפחות לשקול את זה ברצינות. לא כל מה שמלמדים אותך הוא קדוש, וגם אם הוא קדוש לא מזיק מדי פעם לבחון אותו ואת הגבולות שלו. בלי זה אין יצירה ואין מקוריות, ובלי שני אלו אנחנו מקבלים את השיממון החרדי-חרד"לי-דתי.

צריך להבין שלשיממון היבשושי הזה יש מחירים לא פשוטים במובנים הרבה יותר רחבים מאשר חסך תרבותי ותלישות ביחס לתרבות הסובבת. בגלל שחסרה אצלנו הבעיטה והחשיבה הביקורתית, לפעמים אלו מגיעות כשמתבגרים, ואז בועטים בכל המסגרות שגדלנו וגידלנו עליהן. למרבה האירוניה, מעט אנרכיזם בהחלט יכול להועיל גם לשימור מסגרות. אני חושב שהיכולת להכיל בעיטות בנוסח יהונתן גפן וחבריו היא חלק מעוצמתה של התרבות הישראלית. יש שמסבירים כך את הפסוק "הלכוף כאגמון ראשו", שהגמישות מסייעת לצמח לעמוד ברוח סערה הרבה יותר מקשיחותו של הארז (שיישבר ברוח כזאת). חברה פתוחה מתפתחת ושורדת טוב יותר לטווח הארוך, על אף המחירים של הפתיחות בטווח הקצר. יהונתן גפן היה קשה לעיכול גם בעולם החילוני של פעם, ובוודאי בעולם הדתי. אבל הוא בהחלט יכול היה ללמד אותנו פרק בבעיטות ובביקורתיות, גם אם קיצוניות משהו.

מבט על המטמורפוזה שעבר השמאל

בחטיבה השנייה של ספרי, שתי עגלות, הצבעתי על תהליך מוזר שעבר השמאל הישראלי (כחלק מהשמאל העולמי). כולנו יודעים ככלל אצבע שהמחלוקת בין ימין לשמאל ניטשת סביב הקו המבחין בין שני ערכים: הימין דוגל בחופש/חירות והשמאל דוגל בשוויון. אבל לפעמים אנחנו לא שמים לב לכך שיש שני סוגים שונים של שוויון, ולכן גם שני סוגי שמאל.

השמאל בתחילת המאה העשרים (הקומוניזם והסוציאליזם לסוגיו) התגבש כתפיסת עולם נחרצת שדוגלת בערך השוויון כערך מקודש ובמושגי אמת מוחלטים בצורה כמעט דתית. תפיסה שהאוחזים בה מוכנים היו לפעמים לרמוס בשמה את כל מי שעומד בדרכם (וגם את אנשיה שלה, כשמן על גלגלי המהפכה). במונחי ספרי הנ"ל, זו הייתה תופעה סינתטית (אם כי בעומקה היא הייתה מבוססת על אנליטיות וזה כנראה היה סוד קסמה, כפי שהוכיח העתיד). לעומת זאת, השמאל בימינו הוא ממש ההיפך הגמור: ואקום ערכי שכולל איון של כל ערך, שוויון לכל, אוניברסליזם שלא מוכן לקבל שום פרטיקולריות ושום עדיפות של אדם או קבוצה, לאום או דת, משום בחינה. עולם שבו כל הנרטיבים ריקים ובעלי מעמד שווה. בגלל שהאדם הוא יצור דתי (הומו רליגיוס) וצריך ערכים מוחלטים, בשנים האחרונות הפך השמאל את הוואקום הזה עצמו לערך פנאטי ומחייב, כעין ערך דתי, וכך נוצרה תופעת הפרוגרס וה"ליברליזם" (עאלק) הפנאטי.

לא בכדי נשמעים בימים אלו שוב ושוב קולות שמנסים להשוות בין הדרישות של הדתיים להתחשב בערכיהם לדרישות מקבילות של החילוניים – העגלה הריקה. אני חושב שזוהי התנערות של השמאל החיובי (השמאל הציוני) מתוך כור ההיתוך שחיבר אותו לתוך השמאל הנגטיבי (לפעמים קוראים לו 'שמאל קיצוני'). המחאות העכשוויות פונות נגד הימין (הדתי בעיקר) שמתייחס אליו כעגלה ריקה, אבל בעצם בעומק הוא מנסה להיבדל מעמיתיו מהשמאל הנגטיבי. אני חושב שזוהי הסיבה לכך שהמוחים מקפידים כל כך על הופעה עם דגלים, מה שכמעט לא נראה ולא נשמע במחאות שמאל בעבר.

בשתי הפאזות הללו של השמאל יש ערך מרכזי (ובעצם כמעט יחיד) של שוויון, אבל הפאזה הקדומה הכילה שוויון חיובי, ואילו הפאזה המודרנית (בעצם, הפוסטמודרנית) דוגלת בעיקר בשוויון שלילי. השוויון החיובי מבוסס על ערכים וטיעונים פוזיטיביים, ולכן היה בעל מאפיינים 'דתיים'. הייתה לו אמת נחרצת וברורה והוא לא גילה שום פלורליזם, ובדרך כלל גם לא סובלנות. השוויון הנגטיבי, לעומתו, מבוסס ביסודו על היעדר בסיס לאפליה (עד שהוא עבר את הליכי ההדתה והפך את הוואקום לדת). הראשונים טענו באופן חיובי שכל בני האדם שווים ואף הקפידו להצביע על תרומתו של כל אדם וקבוצה ועל ייחודם, ואילו האחרונים טוענים באופן נגטיבי שאין לאף אחד מונופול על ה_ (מלאו את מה שתרצו) ולכן אין הצדקה לאפליות וליחס לא שוויוני. השמאל העכשווי משווה כל דבר, אדם או קבוצה, לכל דבר אחר, ולא מוכן להכיר בשום הבדל משום סוג. לכאורה מדובר בתופעות מאד דומות, שהרי שתיהן דוגלות בשוויון, אבל שורשן שונה באופן מהותי, ובעצם ממש הפוך.

ניתן להמחיש זאת על ידי שני ניסויים שונים בהטלת מטבע. כאשר אדם מטיל מטבע והוא יודע שהיא הוגנת, הוא יהמר על עץ או פלי בסיכוי 1/2 כמובן. זהו הימור שווה לשני הצדדים שמבוסס על מידע שיש בידו. במצב כזה נוצר שוויון חיובי בין שתי האפשרויות (שוויון שמבוסס על טיעונים פוזיטיביים). לעומת זאת, מה יעשה אדם שדורשים ממנו להמר על הטלת מטבע שאין לו שום מושג לגביה (האם היא הוגנת או לא)? נניח לצורך הדיון שהוא מוכרח להמר. במצב כזה סביר שגם הוא יהמר על 1/2 לכל צד, אבל כאן השוויון בין שתי האפשרויות נובע מבורות ולא מידע. אין לו שיקול שמצביע על שוויון בין האפשרויות, אבל גם אין לו שיקול שמצביע על ההיפך. בהיעדר שום שיקול או מידע רלוונטי, הוא מניח סימטריה בין שתי האפשרויות. לכן זהו שוויון שלילי. תופעה דומה ניתן לראות גם בהבחנה ההלכתית בין ספק של "חתיכה משתי חתיכות" (יש לפניי שתי חתיכות אחת טריפה ואחת כשרה ואיני יודע מיהי מי, ואני לוקח אחת מהן ואוכל) לבין ספק של "חתיכה אחת" (יש לפניי חתיכה אחת שאיני יודע את טיבה). בשני המקרים הללו יש שוויון בין שני צדדי ספק, אבל במקרה הראשון זהו שוויון חיובי (על בסיס  מידע) ובשני שלילי (על בסיס היעדר מידע).

בספרי שתי עגלות (ראו בהארה 18 שם) תיארתי כך את החיבור המפתיע של שלוש המפלגות שמרכיבות את תנועת מרצ (מפ"ם – השמאל הקיצוני, עם רץ ושינוי – תנועות ימין ליברליות מובהקות). למרות ההבדל התהומי לכאורה ביניהן, הציבור קיבל את החיבור הזה בשלווה כאילו היה כאן משהו טבעי ומובן מאליו. הצעתי שם שהסיבה לכך היא שזה היה חיבור בין שני סוגי השוויון, השלילי והחיובי. שניהם התנגדו לשוביניזם הדתי (שבמהותו הוא אנטי שוויוני ושוביניסטי כמובן), אבל מסיבות הפוכות (נגטיביות ופוזיטיביות), ולכן הם התחברו לקואליציה טכנית. ובכל זאת, בסוף התהליך שני המרכיבים הללו (שלוש המפלגות) הותכו ליחידה אחת באופן שקשה כבר לדעת מי שייך לאן. לא נראה שחברי מרצ של ימינו מחולקים ביניהם בשאלות כלכליות, ותשמעו מהם מעט מאד טיעונים פוזיטיביים. נראה שרובם ככולם נוטים לשמאל הנגטיבי. כיום כל אלו מתנגדים גם לשוביניזם הלאומי ולא רק הדתי, כלומר הם הותכו ליחידה מונוליטית אחת שמבוססת על "אין לכם מונופול על ה_" (גם העגלה שלנו מלאה), וכך התמזגו כולם תחת השמאל וערכי השוויון הנגטיביים. איני אומר שלא תשמעו מחלקם טיעונים ישנים, פוזיטיביים, אבל הרוח הגדולה שחופפת עליהם היא של שמאל נגטיבי פוסטמודרני (מה שמכונה היום, אחרי ההיפוך ה'דתי' שעבר הוואקום הקדוש, פרוגרסיביות).

יהונתן גפן מסמל את המטמורפוזה הזאת בצורה מאד מובהקת. הוא החל את דרכו כאיש ההתיישבות העובדת, צבר טיפוסי, קצין בצנחנים (ובגולני, ל"ע), מלח הארץ. לבסוף התגלגל לאוונגרד של השמאל האוניברסליסטי הממורמר, זה שמתנכר לכל ממד לאומי וציוני פרטיקולרי (על אף שהוא ויצירתו היו ישראליים מאד). הדמויות הנערצות עליו כולן אמנים בינלאומיים (בוב דילן, פינק פלויד, ביטלס), לפני שהם נודעו לשאר תושביה של הארץ הפרובינציאלית שלנו. הביוגרפיה שלו היא תמצית התהליך של המעבר השמאלי מערכי השוויון הפוזיטיבי לשוויון הנגטיבי האוניברסליסטי.

מקום לדאגה

ההרהורים הללו מזכירים לי את שירו הנפלא של יהונתן גפן, "מקום לדאגה" (הלחן של מתי כספי):

בקצה השמיים ובסוף המדבר
יש מקום רחוק מלא פרחי בר
מקום קטן, עלוב ומשוגע
מקום רחוק, מקום לדאגה.
אומרים שם מה שיקרה
וחושבים על כל מה שקרה.
אלוהים שם יושב ורואה
ושומר על כל מה שברא.
אסור לקטוף את פרחי הגן
אסור לקטוף את פרחי הגן
ודואג ודואג נורא.

השיר הזה מושמע לא מעט בימים האחרונים. מאז ומעולם תפס לי את העין המשחק הנפלא שלו במונח 'מקום'. לכאורה הוא מדבר כאן על מקום במרחב, איזור שנמצא אי שם בקצה השמים ובסוף המדבר, כלומר במרחק גדול מאיתנו. הוא מלא פרחי בר, עלוב ומשוגע, ובכל זאת אלוהים יושב ושומר עליו ודואג שלא יקטפו לו את פרחי הבר (=הפרא?) הללו שגדלים שם. נראה שגפן עומד מופתע כיצד למרות פראותנו ועליבותנו, ברוך השם בינתיים אנחנו עדיין קיימים. אף אחד לא קוטף (לא מצליח לקטוף) את פרחי הבר. רק אלוהים יכול היה לדאוג לנס מוזר שכזה.

אבל בסוף הבית הראשון של השיר אנחנו מופתעים לגלות שה'מקום' הזה הוא "מקום לדאגה". כלומר זה לא מקום אמתי, והוא גם לא רחוק. אין בו פרחי בר והוא מעודו לא ראה מדבר. אולי הוא אפילו ממש כאן, בארץ המשוגעת והעלובה (הפרובינציאלית) שלנו. הביטוי "מקום לדאגה" אינו עוסק במקום במשמעותו המרחבית כמובן. הוא מביע חשש כלשהו, סיכוי שיקרה משהו רע. אבל יהונתן גפן הופך את המקום לדאגה למקום במובנו המרחבי. במקום חשש שמא יקרה משהו כאן, ניתן לדבר על מקום רחוק שבו ודאי יקרה משהו.

אסוציאטיבית המעבר הזה מזכיר לי תרגום ללוגיקה מודאלית שתיארתי בטור 301. הסברתי שם שלוגיקה רגילה לא יודעת לטפל במושגים של הכרח ואפשרות (הכרחי שיקרה X או אפשרי שיקרה Y). לכן במקום לדבר על אפשרויות שיקרה א או שלא יקרה ב, ניתן לתרגם זאת לעולמות אפשריים שבכל אחד מהם יקרה משהו שיכול לקרות. משהו שלא יכול לקרות לא מתרחש בשום עולם. כשאנחנו אומרים שייתכן מצב X, בתרגום המודאלי זה אומר שיש עולמות אפשריים שבהם קורה X (אפשרי הופך ליש). התרגום הזה מאפשר לנו לטפל בצורה שיטתית במושגי הכרח ואפשרות, שכן הוא מתרגם אותם למצבים שמתוארים בלוגיקה רגילה (קרה X או לא קרה Y), בעולמות אפשריים. פרשנים של תורת הקוונטים עושים תעלול דומה, כאשר במקום לדבר על כמה התרחשויות אפשריות הם מדברים על כמה עולמות שבכל אחד מהם מתרחשת אחת מהן (זוהי פרשנות "העולמות המרובים" לתורת הקוונטים).

בשפתה של הלוגיקה המודאלית, במקום לדבר על "מקום לדאגה" במובן שיש אפשרות שיקרה לנו עצמנו או למשהו בסביבתנו משהו מדאיג, אנחנו מדברים על מקומות רחוקים (עולמות אפשריים) שבהם זה קורה בפועל (בניגוד למקומות אחרים שבהם זה לא קורה, שכן זו רק אפשרות). כך הופכים את ה"מקום לדאגה" למקום מרחבי, אבל המשמעות נשמרת. במקום לדבר על החשש ממה שיכול לקרות לנו, מדברים על עולם אפשרי אחר שבו זה קורה בפועל.

רק כדי להבהיר, אני מניח שיהונתן גפן לא שמע על לוגיקה מודאלית, ואני משער שהוא לא התכוון כאן לתרגום שהצעתי לדבריו. ובכל זאת, בהחלט אפשרי שעמוק בתוכו, כנראה לא במודע, זו בעצם הייתה כוונתו. במקום לדמיין אפשרויות שיקרו אצלנו בואו נדבר על מה שקורה בפועל בעולם דמיוני (אבל אפשרי).

בין אפשרות לתחזית

למה נזכרתי בתעלול הפרשני הזה? מפני שבימים אלו ממש אנחנו פוגשים שוב ושוב ערבוב בין עולמות אפשריים לבין תחזיות לגבי מה שיקרה לנו. בכמה טורים שעוסקים במחלוקת סביב הרפורמה המשפטית (ראו למשל בטור 554 ועוד), הסברתי שהעובדה שמשהו יכול לקרות לא אומרת שהוא יקרה. מתנגדי הרפורמה חוזרים שוב ושוב על תחזיות אפוקליפטיות מה יקרה כשיהיה  לממשלה כוח בלתי מוגבל. מבחינתם זהו קץ הדמוקרטיה, ובהכרח יבוא עלינו חושך וצלמוות דתי-טוטליטרי. כתבתי שלמרות שזה אכן אפשרי לדעתי הסיכוי לכך שזה יתממש הוא זניח לגמרי. לכן הסברתי שאיני רואה שום סכנה לדמוקרטיה, גם אם הרפורמה תתממש לפי חזון הבלהות של יריב לוין ורוטמן במלואו. הוספתי שמבחינתי קואליציית העוועים הזאת לא מהווה סכנה לדמוקרטיה אלא למדינה. דמוקרטיה כנראה תהיה לנו, אבל מדינה – ממש לא בטוח.

מה שמאפיין את התחזיות הללו, הוא הנמקה דרך הצבעה על אפשרויות, רחוקות ככל שיהיו. למשל, בקטע ששלחו לי (מה שמצאתי ברשת הוא רק כאן, אבל זה היה קטע אחר), טליה ששון אומרת את הדברים הבאים:

היא מדברת על האפשרות שביבי ימנה (ב"מינוי אישי" כמובן) נשיא בימ"ש עליון, והלה יצוות להרכב השופטים שידונו בערעור שלו עוד ארבעה מבין עושי דברו (כולל הוא עצמו), וכך הם יקבלו את ערעורו של ביבי והוא ייצא צח כשלג. לטענתה זו מטרת הרפורמה כולה. אני אמנם מאד מתרשם מהידע המוחלט שהיא מגלה לגבי כל הפרטים שיתרחשו בעתיד, ובכל זאת איני מוצא טעם רב להסביר מדוע מדובר בהבלים בגרוש, כדרכה של ששון מאז ומקדם. זה כמובן לא בגלל שהסצנריו הזה אינו אפשרי אלא בגלל שאיני רואה שום סיכוי ממשי שזה יקרה בפועל.

טוב, כבר מזמן אני מבין שטליה ששון לא שייכת למחלקת העפרונות המחודדים, וזה לגיטימי לגמרי. ברוך ה' עוד לא הגענו לדיקטטורה שבה החוק מטיל מגבלות על אינטליגנציה של אנשים. מה שיותר הדאיג אותי הוא שחבר טוב שלי ששייך לגמרי למחלקה הנ"ל, שלח לי את הקטע הזה, וכתב מתחתיו: "פשוט. ברור. מקווה שגם לך". זה כבר ממש הכניס אותי להלם.

מבחינת בני השיח שלי שמתנגדים לרפורמה, ואני לגמרי מאמין בכנותם, זוהי תחזית ברורה כשלג, ממש כמו שחושבת טליה ששון. שוב ושוב אני שומע שזה בדיוק מה שיקרה כאן בצעד הבא, מיד אחרי שתעבור הרפורמה. אני יכול לחזור באוזניהם על טיעוניי המלומדים מדוע כמעט אין סיכוי שזה יקרה ולמה גם ברור שזו אינה המגמה והמטרה של הרפורמה (שניצניה נוצרו הרבה לפני משפטיו של ביבי, ובעצם הוא עצמו מנסה ללא הצלחה למנוע אותה, ולוין ורוטמן הם שמקדמים אותה ועוד ועוד), אבל שום דבר לא עוזר לי. מבחינתם עצם קיומה של אפשרות כזאת הופכת אוטומטית לתחזית.

טלו כדוגמה את ההצעה לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, העצם הכי קשה שתקועה בגרון של המחלוקת הזאת. ברור לכל המוחים שהשופטים הללו יהיו עושי דברם של הפוליטיקאים שמינו אותם (ברדוגו יהיה נשיא בית המשפט העליון), ולכן במצב כזה גם אי אפשר לסמוך יותר על בית המשפט. אלו דברי הבל. זוהי כמובן אפשרות, אבל כמעט אין סיכוי שהיא תתממש בפועל. אין לכם אלא להסתכל בשופטים השמרנים שמונו בשנים האחרונות לבית המשפט העליון (כיום כבר יש שם כמעט שוויון בין הגושים, בניגוד לתעמולת הקואליציה שמהלכת עלינו אימים בשם המצב ששרר שם לפני שנים), ולהיווכח כיצד שוב ושוב הם מאכזבים את ממניהם ופוסקים באופן לא ממש שמרני ולא פרו-קואליציוני. זה כמובן מוביל להכרזות הממנים שמדובר בבוגדים, וזוהי הוכחה אולטימטיבית מבחינתם להטיה השמאלנית-פרוגרסיבית של בית המשפט כולל השופטים השמרנים. אז מה בדיוק קרה שם? הפוליטיקאים מינו שופטים כצלמם כדמותם, אבל החוצפנים הללו לא מבינים שעליהם להיות מריונטות של ממניהם. ועוד לא הזכרתי את אלשיך ומנדלבליט ועוד נושאי תפקידים רבים שהם בעלי תפיסת עולם ימנית מובהקת עם קשר אינטימי לראשי השלטון (ביבי) שמינה אותם, שמשום מה גילו עצמאות מרשימה בבואם לקבל החלטות. זוהי תופעת האינטגריטי שעליה עמדתי בהרחבה בטור 548, שלפיה גם אם פוליטיקאים ממנים בעל תפקיד כלשהו הוא לא נעשה אוטומטית עושה דברם. אבל המוחים והמודאגים כולם מתעלמים מהתופעה הזאת בגסות. אל תבלבל אותם עם עובדות. אם יש אפשרות היא בוודאי תתממש. קיומה של אפשרות הופך איכשהו לתחזית.

במינוח שהצגתי כאן, ניתן לומר שאולי יש מקום לדאגה שכך יקרה, שהרי זוהי אפשרות קיימת (גם אם רחוקה). אבל מבחינת בני שיחי אם יש אפשרות שזה יקרה אז זה יקרה. זהו בעצם תרגום מודאלי של האפשרות, שלפיה אם יש מקום לדאגה אז יש מקום (עולם דמיוני) שבו זה קורה בפועל. בנוסף לכך הם גם שוכחים שהמקום הזה הוא דמיוני ורחוק מכאן, כלומר עולם שהוא לכל היותר אפשרי, אבל לא ממשי. אצלם זה הופך לעולם שקיים בפועל, ומתורגם ישירות לעולם שלנו. כך אפשרות הופכת לתחזית, כלומר די להצביע על קיומה של אפשרות כדי ליצור תחזית שזה מה שיקרה בפועל.

לשמאלנים יש נטייה לקחת תיאוריות ברצינות רבה מדיי, ולכן ביקורותיהם של גפן וחבריו לוקות בכשל הזה. הם מדמיינים עולם שבו זה באמת יכול לקרות, וקופצים איכשהו למסקנה שהעולם הרחוק הזה קיים כאן. זהו העולם שלנו. אין פלא שהם ממורמרים ומלאי ביקורת על מה שקורה. מבחינתם החזון האפשרי הכי גרוע, המקום לדאגה, הוא תחזית למה שצפוי לקרות או כבר קורה, ולא במקום רחוק בקצה המדבר, אלא כאן ועכשיו. מבחינתם די להצביע על כשל שמאפשר למשהו לקרות כדי ליצור תחזית שזה מה שיקרה. לכן כמעט כל הצעה שעולה בכיוונים אלו נתפסת אצלם כקץ הדמוקרטיה (כאילו במצב העכשווי אין סצנריו שמאפשר לזוועות להתרחש. הנה, המהפכה המשטרית תוכיח. היא עלולה להתרחש במצב המשטרי העכשווי). מבחינתם, סכנה לדמוקרטיה, קלושה ככל שתהיה, היא ק, בפועל של הדמוקרטיה.

הדבר מזכיר לי את האליל המובהק של יהונתן גפן, ג'ון לנון (לפני כמה ימים השמיעו ברדיו הקלטה, בזה הנוסח: "אני, יהונתן, בנם של ג'ון ויוקו גפן, מדליק משואה זו…"), ובפרט את שירו המיתולוגי Imagine. שמאלנים, פוזיטיביים ונגטיביים כאחד, אוהבים לדמיין. הם חיים את האוטופיות, לחיוב וגם לשלילה. יש בזה קסם, וזה אכן בסיס טוב לקדמה ולשינויים, כמאמר המשורר "באין חזון ייפרע עם". ג'ון לנון, וגפן כנראה בעקבותיו, מייחלים לעולם שבו יתקיימו הדברים הבאים (מהתרגום של דן אלמגור כאן):

דמיין שאין גן עדן
וגם לא גיהנום
שרק שמיים תכלת
פרושים שם במרום
דמיין עולם של שקט
אין זה כבר חלום
דמיין אדם בלי פחד
חופשי מדאגות
ואנשים ביחד
זורמים ללא גבולות
פשוט חיים בנחת
עם אותן המשאלות.

אולי תגיד שרק חלמתי
אך זה כוחו של החלום
אם נדמיין אותו ביחד
נגשים אותו עכשיו היום.

דמיין עכשיו את שנינו
באהבה טובה
האופק לפנינו
מקרין חום ושלווה
תנשום את מה שבינינו
נכון שיש תקווה

אאהה…

אולי תגיד שרק חלמתי
אך זה כוחו של החלום
אם נדמיין אותו ביחד
נגשים אותו עכשיו היום.

אוו..

נגשים אותו עכשיו היום…

אווו…

דמיין שאין גן עדן
וגם לא גיהנום
שרק שמיים תכלת
פרושים שם במרום.

אתם יכולים לראות כיצד נראה האוטופיזם של השמאל הנגטיבי. האוטופיה שלהם היא שהוואקום הערכי והרעיוני שעליו הוא חולם יתממש, ואז לא יהיו דתות (שוביניסטיות), לא יהיה שוני בין אדם לאדם ובין קבוצה לקבוצה, וישרור שלום עולמי. אז סוף סוף כולנו נוכל לנקוע את שרירי הלסת מהפיהוקים ולמות משעמום. ממש שיר לאנשים שנמצאים בשלב התפתחותי של ילדים בבת ספר יסודי שהפך להמנון של דור (בתחתית הדף שם מופיעה הבקשה: "דווח על טעות". אולי אשלח להם את הטור הזה?!…).

אבל מעבר לשעמום, אוטופיזם, גם אם האוטופיה שלנו היא הוואקום של השמאל הנגטיבי, כמתווה דרך מעשי הוא גם מסוכן מאד. זהו מרשם לאסון או לפחות לתסכול גדול. לכן שמרנים מסתייגים מאוטופיות ואף בזים להן. חלקו הראשון של ספרו עב הכרס של קרל פופר, החברה הפתוחה ואויביה, מוקדש כולו לאפלטוניות, ולאחריותו של אפלטון והאידאות האוטופיות שלו לכל רע ורשע בעולם שלנו. החתירה לאוטופיות היא הרסנית, שכן היא נוטה להתעלם מהמציאות ואף לדרוס אותה. לטענת פופר, כל הנדסה חברתית ודרוויניזם חברתי, וכמובן הזוועות שנובעות מהם, יסודם באוטופיות אפלטוניות.

הניתוק מהמציאות והבוז לעובדתיות היבשה, החיים באוטופיה ולמען האוטופיה הם מאפיינים של אמנים וחולמים כמו ג'ון לנון, יהונתן גפן וחבריהם. כל עוד הדבר מתרחש בתחום האמנות זה מרתק וקסום, ובהחלט עשוי להביא תועלת ותיקון. אוטופיה מתווה כיוונים לשיפור עתידי ומעוררת אי נחת בריאה מהמצב הקיים. אבל כשפועלים בחיים עצמם בכדי לממש את האוטופיות הללו, כשמתעקשים שהן חייבות להתממש בכל מחיר, זה עלול להיות מסוכן עבור החולם עצמו (שיוצא מתוסכל וממורמר) ועבור סביבתו (שנאנסת להתקדם לכיוון האוטופי בכל מחיר). כמו בשירו של לנון, השמאל הנגטיבי הפך את הוואקום הרעיוני והערכי, כלומר את השוויון הנגטיבי, לאוטופיה 'דתית' מחייבת ומוחלטת. אנשים שמשתייכים אליו לא מוכנים לשמוע טיעונים או עובדות שמורות על כיוונים אחרים משלהם. מכאן ההשתקה של כל אחר, שנעשית בשם הדאגה לאחרים (והליברליזם, שבמהותו הוא אידאה פוזיטיבית, ובעצם ימין). מכאן והלאה זוהי אוטופיה ככל אוטופיה אחרת.

אין פלא שאמן כמו גפן שראה את העולם במבט אוטופי נכנס לדיכאון, לייסורים ולכאב, וגם אין פלא שכתוצאה מכך הוא נעשה ממורמר וצר עין שרואה כל דבר בעין רעה עם ביקורת רעילה. זה כמובן הסב נזק לסביבתו אבל בעיקר לעצמו. כאמור, הכאבים הללו היו מקור היצירה שלו ומקור לתענוג והלקחים שלנו, ועל כך יש לזכור אותו לטובה ובהערכה. אני מקווה שעם מותו הוא ימצא את השלווה שהייתה חסרה לו כל כך בחייו.

35 תגובות

 1. אמממ… אני גדלתי על שירי נעמי שמר ורחל המשוררת, יורם טהרלב וחיים חפר על זמרים כמו יהורם גאון חווה אלברשטיין
  אבל שירים של יהונתן גפן לא שמעתי ולא הכרתי אותו. לא מרגיש הפסד גדול

  1. איך אפשר להרגיש הפסד (גדול או קטן) על משהו שלא מכירים?

   אפשר כמובן לקרוא/לשמוע את שיריו של האמן ולהגיע למסקנה שאינם מוצאים חן בעינייך, אבל לפסול אפריורית זה די חסר משמעות.

   ואגב, יש סיכוי לא קטן שכמה מהשירים שאתה מכיר ואוהב נכתבו על ידי יהונתן גפן.
   לדוגמא – הנסיך הקטן מפלוגה ב' שמושמע בכל ימי הזיכרון…

   מוזמן להקשיב ולראות אם מכיר/אוהב
   https://youtu.be/Ggbyl1JIDQg

 2. אהבתי כתבת יפה.
  התחברתי לשיר של לנון אפילו שאני דתי תורני כי אני לא מחפש שכר או אי עונש
  השכר הוא החיבור לאני הרוחני שלי כי נבראנו בצלם אלוהים כפי שתיארתי בסיפרי מי אני האדם? בעברית ספרים ובקרוב ברשתות הספרים הגדולות

 3. כתבת על יהונתן ג': '…אבל אין ספק שהיה אדם מאד מוכשר, עם יושר ואומץ לומר ולכתוב את האמת שלו וללכת איתה עד הסוף (לפעמים באופן בוטה מאד)'.
  מאחר שאתה חסיד ההתבטאויות החריפות, ככל שיהיו, ארשה לעצמי לשאול שאלה שמציקה לי מזה שנים,
  האומנם תכונות אלו – כשרון, יושר ואומץ – מספיקות כדי להעריץ אדם?
  האם לייב טרוצקי לא היה מוכשר מאוד ואולי אפילו בעל יושר ואומץ? וגם סטאלין לא הגיע למה שהגיע
  בלא כשרון, והאם כל הרוצחים הגדולים בהיסטוריה לא היו מוכשרים? מסתבר שגם חמלניצקי ימ"ש
  היה מוכשר וגם פטליורה, גם צמרת ההנהגה הנאצית, וגם ראשי האינקוויזיציה הנוצרית.
  אני מניח למשל ששבתי צבי, נתן העזתי, יעקב פרנק, ובוודאי שפינוזה, או אלכסנדר מוקדון, נירון קיסר,
  אלישע בן אבויה ואהרן חורין, היו גאונים וקצתם גם מטורפים אבל מוכשרים מאוד, ומה בכך?
  על מה תשפוט אותם ההיסטוריה, על כישרונותיהם או על מעשיהם?
  מצד שני, מטרידה אותי מאוד מאוד העובדה שמתגלית כל פעם מחדש, על אנשים שהגיעו
  לתפקידים גדולים בחיי האומות וגם בעמנו שזקנותם מביישת את צעירותם, ומתברר כמה מטומטמים
  הם וחסרי דעת, איך הצליחו לרמות את העולם,
  ואפשר רק כדוגמה אחרונה לראות את הגיגיה של טליה ששון, שציטטת אותם בדבריך,
  וכיו"ב הגיגיו האידיוטיים של מי שהיה לא מזמן ראש ממשלה חליפי ואפילו ממשי לזמן קצר.

  1. לא הבנתי את הטענה על שפינוזה: אם כבר אז השיפוט ההיסטורי שלו – מחוץ לחוג מאד מצומצם של דתיים פנאטיים במיוחד – הוא חיובי למדי (והיצירות שלו הן באמת מבריקות וראויות לעיון, בניגוד נניח לשבתי צבי שאמנם לא קראתי את כתביו אבל מספרות משנית אני מבין שהברקה ממנו והלאה), ויש לו מקום של כבוד בפיתוח תפיסת חופש המחשבה (ובעקבותיו חופש הדת) המודרנית.

   הערה נוספת: זקנותו של יהיר לפיד אינה מביישת את צעירותו, מאחר שהוא התחיל בדיוטה התחתונה ונשאר שם לאורך כל הדרך.

 4. הרב קוק טען: "המקום הקדוש ביותר בארץ ישראל הוא בוודאי בית המקדש והחלק המקודש ביותר … קודש הקודשים. והנה בשעה שעמד בית המקדש על תלו, אסור היה לאיש להכנס לקודש הקודשים; ורק הכהן הגדול היה נכנס לשם לצרכי עבודת הקודש פעם אחת בשנה ביום – הכיפורים – ואף זאת הותר לו אחרי הכנות מרובות ולבישת בגדים מיוחדים.
  אולם כשבנו את בית המקדש, ודאי נכנסו לשם אומנים ובעלי מלאכה מכל שכבות העם; מהם אנשים פשוטים שלא הצטיינו במיוחד בתורה וביראת שמים". וכך הוא הצדיק את שיתוף הפעולה עם החלוצים שונאי הדת – מתוך ציפיה שלכשיושלם המקדש, הבנאים יתפנו והכהנים יכנסו.
  אבל, לצערנו, התברר שהראי"ה לא היה רואה (=נביא), והוא לא תיאר לעצמו שעם השלמת הבניה הבנאים החליטו שהמקום שלהם, ועשו בו ככל העולה על רוחם. ואני מניח שגם בסיוטיו השחורים ביותר הוא לא ראה איך הדור שבא אחרי הבנאים שהפכו לשליטים, התחרט על כל הפרויקט, ומאז עסוק במרץ (וברוב כשרון) בהחרבת הכל. יונתן גפן שייך לדור המחריבים. ואנשי מחנהו ממשיכים במלאכת הקודש שלו.

 5. שלום רב,
  בעקבות המאמר על יונתן גפן:
  א. אתה מצביע על התהליך שעבר השמאל כאשר הלך לכוון של שוויון שלילי (ונטש החיובי). האם תוכל להפנות להרחבה בענין זה.
  ב. אתה מציין שהימין דוגל בחרות (ושלמעשה הליברליזם הוא בצד הימני) . כיצד אתה מיישב את הסתירה הקשה שמתבטאת בגישה הבסיסית של הציונות הדתית ששוללת חרות מערביי ישראל ומהפלסטינאים, ולא כאילוץ זמני אלא בהגדרה.
  תודה

 6. לא ברור מי ה'שמאל' שעליו כותב הרב – האם מדובר במרץ שלא עברה את אחוז החסימה או מפלגת העבודה שעברה בעור שיניה או מדובר ביש-עתיד, ליברמן ואפילו כחול-לבן?

  כשמדובר בערך השיוויון למה הכוונה?
  שיוויון לפני החוק?
  שיוויון הזדמנויות?
  או שיוויון בתוצאות?
  ברור לי שכל הקבוצה דוגלת בשוויון לפני החוק, אבל שיוויון בתוצאות הוא משהו שקיים בשוליים של מפלגת העבודה/מרץ.

  מי שהיום דורש שיוויון בתוצאות הוא ללא ספק גוש הקואליציה שרוצה שיוויון לכל המגזרים בבית המשפט/טייסים/רופאים/הייטק…

  מי הימין שעליו הרב מדבר?
  בן גביר? סמוטריץ? ביבי? שס? אגודה?
  קשה לי לראות מי מהם שמתחבר לערך החופש/חירות (אצלנו בישיבה לימדו שהחופש הוא דבר שלילי ורק 'במתים חופשי')

  חופש הוא ללא ספק ערך עליון אצל הציבור שמפגין נגד ה'רפורמה המשפטית' בגלל חשש שהיא תיפגע בחופש שלהם (כולל חופש דת וחופש מדת )

  בקיצור, אני לא רואה איך כל זה מתקשר ליהונתן גפן

  1. שוויון בתוצאות הוא נחלת כל השמאל באופן מעשי משום שמרץ והעבודה הן חוד החנית האידאולוגי של מחנה האנטי ביבי. תראה שהחוק הראשון ש"כחול לבן" רצו להעביר היה חוק השוויון והכנסת סעיף ל"חוק הלאום" . וזה אמור להיות הסמן הכי ימני במחנה הזה.

   כמו כן הימין לא באמת מאמין בהבלים של שוויון למגזרים בכל המוסדות שציינת. מצדו שיהיו כולם מאוישים מאנשים ממפלגות אחרות רק שיהיה להם אכפת מהעם היהודי ובאמת יפעלו לטובת כלל העם היהודי ולא כלל ה"אזרחים". כשבפועל האנשים הללו דואגים לערבים יותר מאשר ליהודים השימוש ב"שוויון" בשביך להכניס אנשים מהימין למוסדות הללו הוא פשוט שימוש בנדשק של השמאל כנגדו… זה די ברור לכל שעיניו פקוחות .
   זה אגב נכון במיוחד לחרדים שהם הכי רחוקים מאמונה ב"שוויון" הזה וכאמור רק משתמשים בנשק הזה, שהשמאל משתמש בו בשביל להכניס ערבים למוסדות שלטון , בשביל עצמם ובצדק .

   אכן הימין הדתי והחרדי לא מאמין בחופש כערך אבל בהחלט בתור אמצעי . הוא הרבה יותר מאמין באי התערבות המדינה בחיי הפרט מאשר השמאל שהוא ממש חולה שליטה. וראה ערך סמוטריץ' שהוא ממש איש ימין כלכלי ( והראה את זה בתור שר התחבורה). גם החרדים הם כאלו והעדיפו אלף מונים לחיות בארה"ב הליברלית מאשר בברית המועצות או כל חברה סוציאליסטית אחרת…. רק פה בארץ בגלל המצב המוזר שנוצר הם איכשהוא פיתחו תלות – מהרגע שהצטרפו לבגין לממשלה – בתקציבי המדינה ( בהתחלה הייתה התנגדות גדולה לקחת תקציבים למוסדות הלינוך. דיברו על רבע לכל היותר).

 7. יותר מהגפן היה ויש לנו את הרכטר שבידוע שללא היונתן השני היונתן הראשון לא היה ממש נחשב, מוטב היה לו הספדת את מאיר שלו

 8. זה לא רעיון מוצלח לכתוב הספד על בנאדם שהיה מוכשר אבל שבשעת מותו היה ככל הנראה אדם רע (מתוך כסילות אמנם. ועדיין. ומן הסתם אין לו שקט בעולם הבא ) . זה הספד של אנשי שמאל ריקים (ריקנותם אומנותם). על אנשים כאלו עדיף לא לכתוב כלום וזה יהיה ההספד הכי טוב להם.אמת פשוטה היא מספידים אנשים טובים וצדיקיםשמסרו את נפשם למען עם ישראל ( ואצל הגויים – למען עמם ). לא את אלה שנלחמים בו (בזמן מותם)

  שמעתי פעם שהספידו את פרופ' שמואל סולובייצ'יק אחיו של הרב סולבייצ'יק שהיה פרופ' לכימיה וזכירו את עיסוקו בהספד והרב סולובייצ'יק מחה. באמת לא מבין איך מישהוא חשב שזה רעיון טוב. זה ממש חוסר בדעת ( חוסר בדרך ארץ). אני לא רואה בעצמי בנאדם טוב והייתי מעדיף שלא יספידו אותי בכלל.

 9. הדוגמאות של השופטים השמרנים ואלשיך ומנדלבליט הם לא דוגמאות טובות למה שרצית לומר. יש בטענה של אנשי הימין שהאנשים הללו "בוגדים" בציבור הימני דברים של ממש. ביחס לשופטים יש לציין שלא נכון לקרוא להם "שמרנים" . הם אולי באים מרקע שמרני אבל הם אקטיביסטים (האקטיביזם זה פשוט אגו של תאוות שלטון רגילה. הוא לא מבחין בין ימין ושמאל . אני מאמין שבתקופה הזאת למצוא שופט שמרן אמיתי יהיה מאוד קשה, אם לא בלתי אפשרי. המשפטנים הם לא עם של אנשי אמת). זאת אמנם אשמתה של איילת שקד שכראה לא מבינה יותר מדיי בבני אדם. מה שהימין באמת רוצה ( לפחות אני) אלו שופטים שמרנים מבחינה משפטית שירצו כמה שפחות להתערב בהחלטות של הממשלה הנבחרת( אף אם היא ממשלת שמאל. כי רק ע"י טעויות שהיא תעשה העם ילמד שהשמאל הוא טעת ולכן חייבים לתת חופש פעולה לממשלות שמאל אם הן באמת חושבות שפעולותיהן הן לטובת העם היהודי). חוץ מזה די ניכר שהם מנסים לא מעט רצות את עמיתיהם השמאלנים ולהראות להם שהם לא עושי דברם של הציבור שבחר בהם (הימין). זה כמובן אף לא קורה מהצד השמאלי של בית המשפט שבכלל לא מכיר בקיומו( כלומר לא מודע לקיומו) של הימין בכלל. וכל שופט ימני שמצטרף לבג"ץ הוא בבחינת קמא קמא בטיל . אז דל מהכא הדיבור על איזון בבית המשפט.

  בנוסף רוב המוחלט של הציבור הימני לא ציפה מאלשיך ומנדלבליט להיות עושי דברו של נתניהו אלא רק להגינות, ודי היה ברור שהאנשים הללו עשו מעל ומעבר ליכולתם להראות לקולגות שלהם שהם בדיוק לא עושי דברו של נתניהו וממש פעלו נגדו ונגד הימין באופן מובהק ולא הוגן. זו ממש בעיה במוסדות המדינה עצמם . אין טעם בכלל להיות חלק מהם כי הם פשוט חברה רעה שתמיד תשפיע על המיעוט שיצטרף אליה לו ותזכיר מי הצד ה"נכון" שאליו הוא צריך להשתייך אם ברצונו להשאר חלק מהמערכת . זה לא שהאשנים הללו בוגדים. פשוט אכפת להם רק מהקידום המקצועי שלהם ( כמו רוב האנשים) וזהו. הם יאמינו בכל מה שנצרך בשביל התקדם. גם אנשי השמאל הם כאלו רק פשוט הם היו קודם. ומי שצריך להתחנף אלו הימנים.

  השמאל אף פעם לא יכבד את הימין ואני לא רואה פתרון למצב הזה חוץ מאשר להיות כמו אנשי העדה החרדית ( או הערבים) ופשוט לא להצביע ולא להיבחר ולא להצטרף למגזר הציבורי ולא לשלם מיסים ולא לעשות צבא ולא לקחת תקציבים וכלום. וגם לא להקים מדינה נפרדת. פשוט אני לא רואה משהוא אחר.

 10. הערה קטנה: ערוץ 14 התייחס למותו, אמנם לא בהרחבה.
  ערוץ 14 שמשדר יקום מקביל קיים כנראה רק ביקום המקביל של מבקריו.

 11. לדעתי אתה קצת מזלזל יותר מדי בחשש מפני השינויים בוועדה לבחירת שופטים.
  אל תשכח שעל מינוי השופטים אין ביקורת שיפוטית, מה שאינו נכון לגבי מינוי מקצועי אחר.
  אפשר גם להסתכל לדוגמה על מבקר המדינה כיום. מינויו יכול להצביע בקלות על המינויים של שופטי העליון (ונשיאו). לא צריך שופטים שמרניים, מספיק שופטים בינוניים בלי ניסיון בכס השיפוט שדעותיהם הפוליטיות ידועות, ויש עדיפות גדולה לאנשים שבטוחים שהם חכמים יותר מכל סביבתם ואולי אף אקדמאים (אולי ממכללה) כך שיראו מקצועיים. לא חסרים כאלו.

  1. רק להבהיר, הכוונה היא שאין ביקורת שיפוטית לפי ההצעה הנוכחית, זו שנמצאת על שולחן הכנסת, לא לפי המצב כיום, שבזכותו אותם שופטים שמינתה איילת שקד, גם אם הם מאוד שמרניים, הם עדיין ראשית כל שופטים מקצועיים ומקצוענים.

   1. אין כזה דבר "ביקורת שיפוטית" . זו חוצפה דיקטטורית. החברה הללו לא יותר טובים מהעם בלדעת מי רוצה הכי בטובת העם. ה"ביקורת השיפוטית" היא פשוט ביקורת של אנשי שמאל וזהו. מי שמע על הבלים כאלו. איזו חוצפה.

    1. מטרתו של בית המשפט היא לא "טובת העם", זוהי מטרת הממשלה, מטרתה של מערכת המשפט היא שלטון החוק, ובזה בהחלט ניתן לומר שהמשפטנים הם בעלי ידע המאפשר בקרה על איכותם של הממונים

     1. מותר גם לחשוב קצת בחיים . מטרתו של כל מוסד של המדינה הוא טובת העם. והמטרה של מערכת המשפט היא לא שלטון החוק אלא שלטון הצדק כפי שהעם תופס אותו ( ובמסגרתו אף אכיפת החוק). למשפטנים אין שום חוש צדק מפותח יותר מאשר לכל בנאדם נורמלי. להזכירך אלו אנשים בעלי כשרון בינוני ומטה. אז אפילו אעין לאפשר להם שיקול דעת במה שחורג מידיעה טכנית של לשון החוק ( ובטח לא בפרשנותו) .

  2. גם על פסיקות בג"צ אין ביקורת שיפוטית, ולמעשה לדעת שוללי פיסקת ההתגברות גם לא אמורה להיות ביקורת כלל. ואם יש השלכות לפסיקה שלהם – הם לא יתנו את הדין, והם יישארו לשכפל את עצמם ואת שופטי המחר שיפסקו בדיוק כמוהם ללא שום אחריות, כי אין ביקורת (אגב שופטים בינוניים עם הדעות ה'נכונות', ניתן להיזכר בדברי אהרן ברק על רות גביזון ש"יש לה אג'נדה"). בג"צ מעל לחוק, מעל לביקורת, מעל לאנושיות של הפוליטיקאים שרק מעוניינים בשררה. תגיד לי מתי להתחיל להצדיע במועל יד.

 12. "ברור לכל המוחים שהשופטים הללו יהיו עושי דברם של הפוליטיקאים שמינו אותם (ברדוגו יהיה נשיא בית המשפט העליון), ולכן במצב כזה גם אי אפשר לסמוך יותר על בית המשפט. אלו דברי הבל."

  ממש לא דברי הבל. ההוכחה שלך (עובדה שגם מי שמונו ע"י הימין לא תמיד הצביעו לפי התוכנית) לא מוכיחה כלום, כי בכל זאת שטיין וסולברג ואחרים עברו את הוטו של השופטים. ברדוגו לא היה עובר, ולכן אף אחד גם לא הציע אותו. בחוק החדש, הדבר היחיד שבולם את מינוי ברדוגו לנשיא יהיה רצונו הטוב של נתניהו, וההצעה לסמוך על זה היא דברי הבל.

  1. אתה לא עושה טובה לאף אחד. אם אתם רוצים שהימין יתן אמון בשופטים שלכם אתם מחויבים להאמין בחזרה.

  2. העיקרון הזה נכון לכל המינויים של ביבי שיצאו נגדו.
   ביבי בחר את המועמד שהכי נוטה לטובתו, אבל בגלל ועדות בחירה ונורמות מקובלות היה חייב לבחור מועמד ראוי ולא איזה ארחי פרחי מהשוק.

   המינוי של מנדלבלט גרר הרמת גבות רבתי מכיוון שמנדלבליט היה מזכיר ממשלת נתניהו ואיש אמונו.
   המינוי עבר כי למנדבלט היה ניסיון רלוונטי (פצ"ר) והשכלה רלוונטייםףת עם דוקטורט במשפטים מאוניברסיטה מובילה (ולא איזו מכללת קש)

   המינוי של אלשייך היה פחות בעייתי, אבל חדי העין שמו לב שביבי נוטה למנות בוגרי הציונות הדתית מתוך הנחה סבירה שיהיו נאמנים לו.
   כמובן שאלשייך היה מועמד ראוי (סגן מפקד השבכ) ככה שהמינוי עבר .

   ברגע שישוחרר הרסן וביבי יוכל למנות מועמדים חסרי כישורים נקבל את שופטת העליון גוטליב (שהעידה על עצמה בצניעות אופינית שהיא אחת מ-5 הפרקליטים המובילים בארץ) ואת שופטת העליון כנרת בראשי (כי גם בוגרים של מכללות פח אשפה ראויים לשבת בעליון)

   מה שהיה הוא לא מה שיהיה

   1. מי אתה בכלל שתחווה את (חוסר ) דעתך בענייני כישורי המועמדים. ומי בכלל צריך אתץ הוועדות הללו ( שגם ככה דעתם לא מחייבת כאשר מדובר במועמדים מהשמאל כמו שקרה עם בהרב מיארה) אף אחד לא צריך את אישורך ופיקוחך עליהם. אם לא טוב לך אף אחד לא מחזיק אותך פה בכח. זו לא רוסיה הקומוניסטית ( לפחות לא בזמן שלטון הימין). אתה פשוט איש שקר.

    1. רק בנוגע לנקודה לגבי הועדות ש "דעתם לא מחייבת כשמדובר במועמדים מהשמאל", כפי שכתבת.
     ראה כאן
     https://www.calcalist.co.il/local_news/article/bkobpzbct
     ראשי ועדות האיתור התנגדו למועמדי שר המשפטים בכל המועמדים האחרונים: בהרב-מיארה, מנדלבליט ווינשטיין. שום דבר מיוחד. בכל אחד מהמקרים המועמדים זכו לרוב הנדרש.

     1. למה לכתוב סתם אם אפשר לברר ? סער הינדס את הבחירה של המועמדת שלו כשהכניס לוועדה הזו שני אנשים משלו. בכל מקרה אין צורך בוועדה. למה צריך בכלל להצביע בבחירות אחרת ? אני מקווה שהבנת. אני יכול להסביר לאט יותר.

      1. מה? על מה אתה עונה בכלל? אתה לא טענת שסער הינדס את הוועדה, אתה טענת שדעתם לא מחייבת כשמדובר במועמדים מהשמאל (ואני מניח שגדעון סער נחשב שמאל בעיניך) ועל זה עניתי. אז עכשיו אתה משנה את הטענה, שיהיה.
       אני כבר מכיר את הטענות שלך על הצורך בועדה… מבחינתך תבחר מלך שיבחר פעם בחמישים שנה (או אולי עד המוות עדיף) והוא יחליט הכל לבד כבר, בעזרת הקב"ה כמובן.

       1. לא יודע מה הבנת ממני. אני אמרתי שאין צורך בוועדות וגם שבפועל הם לא מטילות מגבלה על השרים כי אלו יכולים לצרף לוועדה עושי דברם. אמרתי שיש צביעות ( או חוסר מודעות עצמיתבשמאל שממנה את מי שהוא רוצה ועל הימין נזעק על מינויים פוליטיים ( שגם השמאל ממנה מינויים פוליטיים ואין בזה גם שום דבר רע. הדבר הראשון שחשוב לי אצל בעל מקצוע שאני מזמין לביתי לתקן מכשיר כלשהואשהוא ירצה במה שאני רוצה . לתקן את המכשיר הנידון ולא שיעשה מה שבראש שלו. כלומר אמינות רמתו המקצועית באה במקום השני). בקיצור הם חולי שליטה ולא יבחלו בשום טענה הגיונית או שלא, בשביל להשיג את מטרתם.
        בקיצור אני בעד שופטים פוליטיים ( שכבר עכשיו הם פוליטיים) וכו' וככה זה גם בארה"ב שכשמתמנה נשיא חדש הוא ממנה אנשי מקצוע חדשים בכל תחום

        אני אבחר במי שיעשה טוב לי וזהו . שום פרוצדורות לא חשובות. השנה יהיו בחירות לעיריות ואני אצביע לראש עיר מוצלח מאוד ( אם כי לא מושלם) שכבר 30 שנה הוא ראש עיר והצבעתי לו בכל התקופה הזו החל מהבחירות השניות בהן הוא רץ ומהרגע שהגעתי לגיל ההצבעה. הכל בנוי על אמון ולא על פרוצדורות ריקות . וכן, מי שיש לו עזרה מהקב"ה שיקול הדעת שלו שווה הרבה יותר מהדעה של המון גדול . שיקול דעת מבוגר אחד שווה יותר משיקול הדעת של אלף ילדים. מה אכפת לך שיחליט לבד ושיהיה חמשים שנה אם הוא טוב ומוצלח במה שהוא עושה ? ככל שעובר הזמן יש לו יותר נסיון והוא נהיה יותר טוב בעבודתו ולכן גם אוהב אותה יותר מה שגורם לו לעבוד לשם העבודה ( לשם עשיית עבודה טובה) ולא בשביל כסף כך שגם הסכנה לשחיתות יורדת עם הזמן ( בניגוד לתפיסה השטחית שמקובלת בציבור)

        הדברים הללו כל כך פשוטים לכל מי שעבר את גיל 10 . משום מה נראה שלשמאל פשוט מפריע שמישהוא מרכז הרבה שלטון ולא מוכן לחלק אותו עם אחרים וזה ללא כל קשר להשלכות של הריכוזיות או הביזור של הסמכויות. פשוט משחקי כוח ותאוות שליטה.

       2. תיקנתי משהו ספציפי שכתבת. כתבת משהו (דעתם לא מחייבת וכו') והראיתי שהוא לא נכון (לא היה משהו יוצא דופן במינוי של בהרב-מיארה בהקשר של ועדת האיתור, ואם כבר מאוד חששו ממנדלבליט (ובצדק) ועדיין מונה בלי בעיה). זו לא הייתה הזמנה לשמוע את כל ראיית העולם שלך, אותה אני כבר הבנתי.

   2. למה אתה חושב שאתה לא ארחי פרחי ? אני בוגר תואר שני בפיסיקה (שגם אותו אני לא מחשיב בכלל. באופן כללי היום גם מדעי הטבע הם מלאים ביסוקים ריקים ובטלניים. עסוקים לא בלייצר כלך כך פיסיקה אלא יותר מאמרים) ובעיני כל משפטן הוא בלוף חסר כישרון ונפוח. אתה ארחי פרחי בעיני הרבה יותר מאשר בראשי וגוטליב בעיניך. וכל "ארחי פרחי " מהשוק יעשה עבודה יותר טובה מתלמידי אהרן ברק שאין בעולמם מושגי אמת וצדק אובייקטיבים. והמחלקות למשפטים באוניברסיטאות הן בלוף – צואה מצופה בזהב. בערך כמו מדעי הרוח ( ההבל) והחברה. כל מי שהולך לתחומים הללו הוא אדם בעל כישרון בינוני ומטה ולכן מישהוא מהחברה הללו שמתנשא על חברה מהמכללות הוא מגוחך וחסר מודעות עצמית ברמות. בלון מלא אויר חם .

    1. רק קבלה כדאי ללמוד! (זה באמת לבעלי כישרון גבוה ומעלה, רואי נכוחה מיושבים בדעתם מעמיקים אנשי אמת וצדק)

     1. רק כדאי שיהיה שכל ! (לא להיות שמאלני !!! אין מה ללמוד אז כי אאין מציאות אובייקטיבית !!!!!!) ואכן כדאי ללמוד קבלה.

     2. אגב אני לא מחשיב את התואר בפיסיקה. את הפיסיקה עצמה אני מחשיב והיא גם לא צריכה את החשבתי. הבעיה עם המוסדות ומה שמתרחש שם . לא עם מחקר איכותי כמובן. היום המדענים עסוקים בלייצר מאמרים מנופחים (לארכייב). אולי זה בגלל ה"פאבליש אור פריש" . אבל באמת עלולים לפטר אותם ? הרי זה בדיוק העניין של משרת אמון ( או חופש אקדמי. זה חופש גם מלפרסם מאמרים בכוח. קורט גדל פרסם רק 12 מאמרים בחייו וחלק נכבד מהם היו כאלה שהיו ציוני דרך במחקר הכללי). אני פשוט מבכה את הבלוף של המוסדות האקדמיים אפילו בתחומי מדעי הטבע. זה קשור כמובן גם לתואר שני שמצריך תזה.

 13. " אבל נראה שהם החליטו שמותו של אדם שלא מחזיק בתפיסת עולמם אינו שווה אזכור" (לגבי ערוץ 14).

  חבל שאתה מפזר רעל נגד ערוץ 14 כבר בפסקת הפתיחה, וזאת במקום לציין את הפה מלא התועבה של גפן.

  לדעתי בגלל זה 14 בחרו לא להתייחס אליו בגלל שהוא איבד צלם אנוש בהתבטאויות נגד יהודים מאמינים-ימניים או סתם יהודים טובים, ולא בגלל שהוא "שמאל"

  הינה כמה :
  "כל מה שמחבל מתפוצץ צריך זה חיבוק" (ציטוט מדויק).

  "במשפחת נתניהו מת האח הלא נכון" (מהזיכרון)

 14. לא מבין את הכעס הלא פרופורציונלי של המגיבים, זו עמדתו ומי שלא אוהב שישתה מים קרים. למדתי מהמאמר הזה גם אם יש בו קטעים שאני לא מסכים איתם, תודה על הבעת עמדתך ר׳ מיכי

 15. לכבוד הרב מיכאל אברהם,
  תודה על תגובתך. למדתי ממנה והפנמתי את דבריך.
  אשמח אם תקרא את מה שכתבתי על זכייתו של יוסף לוי (דקלון) בפרס ישראל בבלוג שלי מב"ע (מחקרים בספרות עברית) http://www.zivashamir.com
  האם מותר לי לבקש ממנהל האתר להוסיף את כתובתך למקבלי ה"פוסטים" של מב"ע?
  בברכה,
  פרופ' זיוה שמיר

השאר תגובה

Back to top button