אביהם של ישראל

שו”תאביהם של ישראל
אלעזר שאל לפני 5 שנים

בסדרת הספרים “אביהם של ישראל” על הרב מרדכי אליהו זצ”ל, מתועדים מאות ואלפי סיפורים בהם לרב היתה ‘רוח הקודש’, הרב חולל ניסים, וידע את הבלתי אפשר לידע בדרך הטבע.
האם לדעתך, כל הנ”ל הוא אמת? האם כל העדויות  הרבות על יכולותיו של הרב אליהו מוכיחות כי יש דברים בגו?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אני מאד מפקפק בכל זה (בלשון המעטה).

נתן הגיב לפני 5 שנים

כלומר, לטענתך כל הדוברים בספר אינם דוברי אמת?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לא קראתי את הספר (ונראה לי שגם לא אקרא אותו בזמן הקרוב. אם כי הוא בהחלט מתחרה הולם לשעמום של חזרת הש”ץ) ולכן קשה לי לקבוע. אני מתרשם שברוב המקרים הללו לא מדובר בשקרים אלא בפרשנות נאיבית לאירועים ובטעויות מחשבתיות שמבוססות על הנחה מוקדמת ומתלהבת בדבר יכולותיו המופלגות של הרב.
כך למשל האגדות על “מאמא רוחל” של החיילים מעזה, שכמובן ידוע ומפורסם שהעדות היא ממקור ראשון והחיילים המעורבים נשבעים שאכן כך היה בדידהו. להערכתי אגדות כאלה מבוססות על ראיית אישה ערבייה כלשהי שהיה נדמה להם שהוציאה איזו מילה בעברית (ואולי באמת הוציאה מילה בעברית), ומשם הכל מתגלגל.
לפעמים הצורך להאדיר את שמו ומעמדו של הרב מצדיק בעיני חסידיו לא לבחון בפירוט רב מדיי את המעשים ואת הפרשנויות, אבל בד”כ אני מעריך שלא מדובר בשקר ממש אלא יותר בטיפשות.

א"ח הגיב לפני 5 שנים

בספר ההמשך (על הבבא סאלי כמדומני) מובאים סיפורים קיצוניים בהרבה (על ערק שנוצר מהאוויר לעיני מאות אנשים) עם המון עדים (הרב מרדכי אליהו אחד מהם, ולפי הדיבורים שם נראה שזה לא היה “רגיל” אצלו) שגם אנשים תמימים לא ידמיינו/יפרשו בצורה מסולפת, כך שהמוצא היחיד הוא לומר שאלו כעין ה”קסמים” שמבצעים קוסמים בימינו

Back to top button