אגדות חז"ל

שו”תקטגוריה: אמונהאגדות חז"ל
קובי שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,
חבר שלי שאל אותי שאלה האם יש לך מקום בו אתה מסביר את “הרציונל” באגדות חז”ל. (כפי המאמר הנפלא בעניין האוקימתות)
וז”ל:

שלום,
האם למורינו, מיכאל אברהם, יש איזה מענה על אגדתות הגמרא?
אני לומד את מסכת מגילה, בגלל זה, האמונה שלי נחלשה פלאים.

 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא כתבתי על כך. יש כמה מאמרים שנדפסו בתחילת כרך א של עין יעקב, ושם תוכל לראות כמה רעיונות חשובים בנושא הזה. ככלל, אני לא מתייחס לאגדות חז”ל ברצינות רבה מדיי. מבחינתי אלו יצירות ספרותיות או וורטים שמטרתם להעביר רעיונות כאלה או אחרים. לא הייתי מדייק בהן יותר מדי ומייחס להן חשיבות, כמו שלא הייתי עושה זאת לגבי וורטים ודרושים שנשמעים כיום גם מפי גדולי הרבנים. אני לא חושב שזה אמור לפגוע באמונה. יש ז’אנר של דרוש, ומי שזה לא מדבר אליו (כמוני) שלא יעסוק בו.
אגב, אם אתה רוצה עיסוק רציני יותר באגדות, כלך לך לחיבורים אקדמיים. שם תוכל למצוא פרשנויות יותר משמעותיות לאגדות, הן מבחינת רצינות הטיפול והמחויבות לפירוש תואם ועקבי והן מבחינת הרמה.

Gil הגיב לפני 2 שנים

ובתור התחלה אמליץ על שלשת חוברות הקורס מדרש ואגדה של האו”פ בעריכת יונה פרנקל. הקורא ישתומם על שכלולה הספרותי והמעמיק של סוגה זו. אני חייב לציין שכשקראתי את הספרים התערערה אמונתי באקדמיה!כי לא הייתי מוכן להאמין – עפ”י תפיסתי הישיבתית -שאגדות חז”ל כה עמוקות . היה זה דומה עליי כמאןמדתלי תניא בדלא תניא. כיום אני חושב שפרנקל צודק ובאגדות חז”ל יש מן הגאונות שמאפיינת את טובי הסופרים ויותר. חן חן לך אקדמ-יה שהשבת לי האמון !

השאר תגובה