אופטימיזם ופסימיזם

שו”תאופטימיזם ופסימיזם
n שאל לפני 5 שנים

אתה חושב שכמו שאפשר לשכנע אדם בעמדה פילוסופית, באמצעות לוגיקה ורטוריקה וכו’, האם אפשר לשכנע אותו גם להפוך מפסימי לאופטימי או ההפך? 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

ההנחה שלי היא שעמדה פילוסופית אינה מצב רוח ולא תכונה נפשית אלא תפיסת עולם. מסקנה לגבי עובדות. לוגיקה ורטוריקה במובן שאני מדבר עליהן הן דרכים שפונות לשכל ולא לרגש. לכן גם בשאלתך הדבר תלוי האם אתה מדבר על פסימיות ואופטימיות כתכונה או כתפיסת עולם.
אדם שמעריך שהעולם הולך לקראת קטסטרופה מדבר על עובדות. זו תפיסת עולם, כי כך הוא מעריך שיקרה בפועל. מכיון שמדובר בעובדות, אתה יכול לנסות לשכנע אותו בטיעונים שונים שזה לא נכון. עובדתית העולם לא הולך לקטסטרופה.
אבל אם האדם מדבר על תחושות סובייקטיביות שלו, כלומר הוא שרוי בפחד כאילו הולכת לקרות קטסטרופה (לא בגלל הערכה עובדתית אלא בגלל אופי פסימי), כאן יש פחות מקום לשכנוע (אם כי אפשר לנסות ולהדגים לו מדוע הוא רואה דברים לא נכון), ויותר לטיפול פסיכולוגי (שכנראה לא יצליח, כדרכם של טיפולים פסיכולוגיים).
 

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

תגובה של n שהגיעה למייל שלי:
הכוונה שלי הייתה למתן ערך לרגשות. אדם פסימי נוטה לתת יותר ערך וחשיבות לרגשות של סבל (הן שלו והן של אחרים). אדם אופטימי ייתן יותר ערך לרגשות של אושר. האם יש דרך לדעת מי מהם צודק? האם מישהו מהם צודק? לדעתי יש לעניין השלכות מוסריות גדולות (שאעדיף לא להיכנס אליהן כאן)

לא רואה מה התחדש כאן מעבר למה שעניתי עליו. אתה מתאר תחושות ורגשות ונטיות. אלו לא עובדות ולא שאלות של ערכים, ולכן איני רואה מה מקום לדון בצודק ולא צודק ולהעלות טיעונים בעניין זה. מדובר בשאלה האם זה מפריע לך או לא, ולכן זה עניין לטיפול פסיכולוגי ולא לדיון פילוסופי.

Back to top button