איך הפכה היהדות לעבודה זרה

שו”תאיך הפכה היהדות לעבודה זרה
ש. שאל לפני 3 חודשים

איך הפכה היהדות לעבודה זרה
ההתעסקות בפרטים שוליים (עובי הגרביון וגובה השטריימל) והפיכתם ליסודות האמונה, ההזנחה הרבה שזוכים הערכים האמיתיים של היהדות (חסד צדקה ומשפט).
הפונדמנטליזם העיוור והקיצוני, חוסר ענק בלקיחת אחריות עצמית עקב הגזמה של המושג “דעת תורה
והגרוע מכול השליטה המוחלטת (כלשון הרב – “אנוסי התבונה”) אין באמת אפשרות לחשוב ולשאול.
ע”מ לשמר את האמונה העיוורת כל מה ששונה – מוקצה מחמת מיאוס (“כפירה”)
מאידך גיסא עליית קרנם של מרצים (סטנדאפיסטים) כאלו ואחרים המכנים עצמם רבנים כאשר התוכן רדוד ושפל הלזה תיקרא אמונה ומחשבה? (לרוב הציבור אין מושג מיהו הרב מיכאל אברהם, הרב פייבלזון, פרופ’ דוד הרטמן הם מעדיפים להמשך אל מקורות הידע הרדודים)
בכללי כל דבר זוכה למעמד קדוש ונשגב החל מהשיריים של הרב’ה,(דעתו כמובן הלא היא – דעס’ תיי’רה) ועד לתפיסות שונות שאין אפשרות להתאים את ההלכה לימינו “חדש אסור מן התורה” (וכדוגמ’ הרב, ממשיכים ללבוש בגדי ים גם בארץ קרה)
מן הסתם הייאוש כבר ניכר מדברי ואין צורך להכביר עוד במילים

שאלתי היא אחת

 האם המטרה היא “לתקן” את היהדות החרדית מבפנים כלומר לפעול שם למען שינוי, או פשוט לפרוש – להקים זרם חדש \ קהילה חדשה (מה עדיף?)
החותם בכאב
ש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

יש כאן הרבה סיסמאות שאין קשר ביניהן. ראשית, מה לכל זה ולעבודה זרה? אתה יכול לטעון שאלו פרטים לא חשובים, אבל למה זה קשור לע”ז? מעבר לזה, אתה מניח שהדברים החשובים הם חסד, צדקה ומשפט. אני חולק על זה. חסד, צדקה ומשפט הם התשתית המוסרית הבסיסית. על גביה יש לבנות את הקומה הדתית. יתר על כן, חסד צדקה ומשפט מחייבים את כל באי עולם. זו לא יהדות אלא אנושיות. יהדות היא דווקא החלקים שהשמצת (לאו דווקא עובי הגרביון, אבל פרטי הלכה).
גם אם יש טענות נכונות וטובות, לא צריך להיסחף ולכלול את כולן בחדא מחתא, ובוודאי שלא במחתא לא נכונה.

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 3 חודשים

גם לי הדבר שהכי הפריע בשאלה הזו זה המונח עבודה זרה.בכללי נהוג יותר מדי להשתמש בו היום כמינוח כשאתה רוצה לתקוף באופן חריף כול דעה שנראית לך מאוד טיפשית ומטומטמת (ואפילו אם היא באמת כזו .אין כ”כ קשר בין זה לבין עבודה זרה ברוב המקרים).זה מזכיר לי מאמר באתר נאו -קבלי שקראתי פעם ובו כתוב שברגע שאתה מתעצבן כשאתה נתקע בפקק אתה בגדר עובד עבודה זרה .זה באמת נהייתה סיסמא בהרבה מקרים
עוד דבר שהפריע לי .זה העניין ש”אף אחד לא שמע על”.מי זה אף אחד?דוד הרטמן אכן לא מוכר ברוב המקרים בידי חוגים חרדיים מן הסתם וגם לא בקרב חוגים שמרנים הלכתית יותר בציונות הדתית .ובכללי לא על ידי בעל הבתים הממוצע מכיוון שההגות שלו שייכת לזרם ליברלי יותר .למודל אחר של “אורתדקסיה ליברלית” למה שכן ישמעו עליו וילמדו עליו בישיבה שמרנית .חרדית או דתית.ובכללי בכול ישיבה שבה רוצים להעביר מסר שבו ההלכה במרכז (וכי להבדיל אלפי הבדלות כמובן .הייתה מצפה שילמדו על אברהם גייגר או שמואל הולדייהם בישיבה ?).או על מרתון לותר בסמינר להכשרה של כמרים קתוליים?

דמיות שעיצבו חשיבה מודרנית ופתוחה להשכלה של היהדות כמו הגר”ד סולבצייק הרש”ר הירש הרא”ה קוק ואפילו מנדלסון -הם אכן דמיות מוכרות לציבור
(בציבור הדתי לאומי .אין לי היכרות עם המגזר החרדי)

השאר תגובה