אמונת חכמינו

שו”תקטגוריה: אמונהאמונת חכמינו
דב זילביגער שאל לפני 5 שנים

בס”ד
שלום לכבוד הרב הנודע בק”ק דע”ק לוד שליט”א,
רציתי לשאול את הרב שאלה באמונה, ראיתי שיש הטוענים שאין המסורת היהודית נכונה כאמת היסטורית ואיננה אלא כמיתוס זיכרון שאין בו ממש.
לכאורה בפשטות יש לומר שאנו רואים שהתפיסה אצל חז”ל היא לחלוטין לא כך וממילא מכאן נוכל להשליך לשרשרת הקבלה שלפניהם שכולה נתפסה כאמת היסטורית. אוקי מילתא אחזקיה דמעיקרא.
אך, הפלא הגדול הוא שבעמים רבים עתיקים (בתקופת חז”ל) קיימו בדקדקנות רבה מסורות ללא בסיס ממשי כלל וכלל. היו כאלה אף בעלי נערוון שאם טעו חזרו במעשיהם אף עשרות פעמים, למשל קי”ל שהרומיים חזרו לעיתים על קרבן אחד מעל שלשים ואחת פעמים מפני שתמיד מצאו בו איזה פגם או פסול. ויש עוד דוג’.
אם כך בטלה כל החזקה וניתן לטעון שאין היא שונה ממיתוס רומאי למשל. שאע”פ שבזמנם לא ראו אותו כנכון היסטורית עדיין קיימו אותו בדקדקנות ואף הרגו בנ”א שביזו את האלים שלהם. כמבזה סממן לאומי – בבחינת דרכו של אחד העם.
 
בברכת התורה והאפולוגטיקה , דב זילביגער
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

לא הבנתי. העובדה שראובן טעה אומרת שגם שמעון טועה? אם ראובן פתר תרגיל במתמטיקה והגיע לתוצאה שגויה לא תקבל את הפתרון של שמעון? לגבי השאלה היא האם תיתכן טעות, ודאי שכן. אבל אם יש לך אמון במסורת אין סיבה לוותר עליו בגלל הטיעון הזה.

השאר תגובה

Back to top button