אקסיומה

שו”תקטגוריה: מחשבהאקסיומה
י' שאל לפני 4 שנים

בס”ד
שלום הרב, 
ראיתי שכתבת במחברות שלך שיש כמה דרכים להגיע לאמונה באלוקים, ואחת מהם היא פשוט לומר שזה אקסיומה שאיננה דורשת הוכחה, כמו שלמשל קיימת אקסיומה בעניין סכום זוויות של משולש שהוא 180 מעלות.
אני מנסה להבין מה בדיוק פשר האקסיומה ומניין היא נובעת. כי למשל בדוגמא של המשולש האקסיומה, להבנתי, כביכול מוכחת מהניסיון של מדידת המשולשים, באופן שלא מוצאים משולש שאינו כך, אך בעניין מציאות הבורא על מה זה נשען, אם לא על ההוכחות רגילות שהבאת שם (קוסמולוגית פיזיקו תיאולוגית ועוד..) ישנו משהו מעבר לזה?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 4 שנים

דומני שלפחות בהקשר זה אקסיומה פירושה הכרה בלתי אמצעית בעובדה שיש אלוקים. כאילו אני רואה אותו (לא בעיניים אלא בעיני השכל). כמו האקסיומה שמה שאני רואה מולי אכן קיים שם. אין לי בסיס אמתי לזה, אבל זה ברור לי שזה נכון כי אני רואה.

י' הגיב לפני 4 שנים

תודה.
ישנם עוד דברים כאלו שאנו רואים בעיני השכל ולכן ברור לנו שהם קיימים ללא הוכחה? האם נכון לומר זאת למשל על הידיעה שלנו להפריד בין מציאות לחלום, על הידיעה שאנו חיים וקיימים, וכן על הזהות שאנו מזהים אדם שאנו מכירים בהכרת פניו?
אשמח לדוגמאות שיחדדו זאת.
תודה.

מיכי צוות הגיב לפני 4 שנים

אכן. כפי שהסברתי, גם דברים שכן רואים בעיניים מבוססים על אינטואיציה שהעיניים משקפות נכון את המציאות. כך הוא לגבי עקרון הסיבתיות (שלכל דבר יש סיבה) ועוד.

השאר תגובה