ביסוס לסוגיית מעמד הר סיני

שו”תקטגוריה: אמונהביסוס לסוגיית מעמד הר סיני
ש' שאל לפני 5 שנים

תודה על התשובה, אכתוב את השאלה בצורה מדוייקת ואשמח מאד אם הרב יוכל לתת לי מקורות-
 

 
איך יודעים שהר סיני לא היה מעשה כשפים של משה? זאת אומרת איך לסמוך על זה שזה היה באמת התגלות אלוקית? כל היחס והקשר לתורה מתבסס על כך שמתחת להר סיני, כל עם ישראל השיג את מדרגת הנבואה הגבוהה ביותר, ולא היה ניתן לזייף את הידיעה שלהם והקשר עם האינסוף.
לי קשה עם זה מכמה סיבות: 
 1. אני לא הייתי שם ולכן אני לא יודעת:  מה הם הרגישו, מה זאת אומרת שהם הגיעו לנבואה, איך זה שונה מחוויה של אחרי לקיחת סמים או משהו כזה.
 2. אם הידיעה הזו היתה כ”כ ברורה ולא ניתנת לזיוף, איך עמ”י פגם בחטא העגל מעט זמן אחרי זה? והמשיך לחטוא במדבר? זה נשמע שאולי הידיעה שלהם לא היתה כ”כ ברורה והסתמכה על חושים פשוטים ולא על נבואה. 
פשוט עד כה הנחת העבודה שלי היתה שאם המעמד הזה קרה לעם שלם- אי אפשר לשקר לעם שלם. אבל אפשר! ורואים את זה לאורך ההיסטוריה, שעמים הלכו אחרי מנהיגים שקריים באש ובמים ואז התבדו. 
(התחלתי ללמוד על הקדמת הרמב”ם למשנה אבל זה לא עוזר לי כי הנחת העבודה שלו בתורה מן השמיים לא כ”כ מוטלת בשאלה)
 
(בדרך כלל מביאים הוכחות מכך שנבואות עם ישראל התגשמו ולכן אנו סומכים על אמיתותה של התורה. אבל- נשאלתי לא אחת את השאלה הבאה:  סטטיסטית, הגיוני שיהיה עם אחד מוצלח במיוחד, כמו שבכיתה יש ילד מוצלח. ואצלו יהיו מרוכזים כל הכשרונות. ולכן באופן טבעי העמים ישנאו אותו, וירצו לגרש אותו, ובגלל שהוא כזה מוצלח הוא יצליח לחזור לארץ שלו ולבנות אותה מחדש. לכן זה לא כזה מיוחד שכל הדברים הללו קרו) 
 
שורה תחתונה. אשמח לביסוס לכל סוגיית מעמד הר סיני .

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

שלום ש’.
שאלות ארוכות ואנסה להתייחס בקצרה.
אקדים ששלחתי אלייך לינק למחברות שלי, ושם אני מנסה להראות את שרשרת ההנמקה שמתחילה בראיות לקיומו של אלוקים (ארבע הראשונות), ועל בסיסן עוברת (בחמישית) למעמד הר סיני ומחויבות לתורה. אני מסביר שם מדוע לא נכון לעסוק בכל שלב כזה בנפרד. מציע שתקראי שם.
 
 
אני לא ממש מבין מה פירוש מעשה כשפים של משה? את מכירה מכשפים שיודעים לעשות דבר כזה? אז למה בכלל להניח זאת? למה זה יותר סביר מאשר לקבל שאם מישהו התגלה שם ואמר שהוא אלוקים אז כנראה זה מה שהיה שם? למה להניח זיוף המוני כלשהו? מה האינטרס לעשות זאת? קונספירציות צריכות אינדיקציה כלשהי כדי לעורר חשד. העובדה שיש אפשרות היפותטית אחרת נכונה כמעט לכל עובדה שתביאי לי, ועדיין אני לא חושד אלא אם יש לי סיבות טובות לכך.
 
1. גם אני לא הייתי שם. אני גם לא הייתי במאיץ החלקיקים בשווייץ כשגילו את בוזון היגס, או בקרב קאנה של חניבעל מול סקיפיו אפריקנוס, ועדיין אני מקבל את מה שמספר מי שהיה שם עד שיוכח אחרת.
2. אפשר לשאול באותה מידה איך חוטאים אנשים שמאמינים במשהו עד ימינו. איך אנשים אוכלים דברים משמינים למרות שהם רוצים לעשות דיאטה? איך אנשים גונבים? אנשים הם יצורים מורכבם, בפרט בעת מצוקה, ומעשים כאלה נובעים או מאינטרס או מיצר כלשהו. חז”ל עצמם מספרים שבעבר היה יצר עבודה זרה כמו יצר העריות שאנחנו מכירים היום, ועם השנים הוא “בוטל” (הכוונה להערכתי: קהה ועבר סובלימציה). כמו שהיום אנשים יכולים לקיים יחסים עם אשת איש למרות שהם עצמם יודעים שזה לא בסדר, כי יש להם יצר חזק. פעם היצר לעבודה זרה היה חזק. היום איננו מכירים את היצר הזה (כי הוא קהה) ולכן קשה לנו להבין זאת. אבל קחי דוגמה מהיצרים שנותרו (כמו העריות).
אני לא חושב שיש דוגמאות רבות, אם בכלל, בהיסטוריה לאמונה של עם שלם במסכת אירועים שמספרים להם שכולם חוו אותם בעצמם. הדוגמאות שמביאים בד”כ ל”התגלויות” כאלה  אף פעם לא דומות למקרה שלנו. יש באתר שלי דיון עם מראי מקומות ותוכלי לראות שם.
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%94%D7%91%D7%93%D7%9C-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%A2%D7%9E%D7%93-%D7%94%D7%A8-%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%95/
יש באתר שלי עוד שרשור שעוסק בזה ושם מובאים מקורות, וכרגע איני מוצא אותו. תוכלי לפנות למאור עובדיה ששלחתי אלייך את המייל שלו כי הוא עבד על הנושא הזה.
 
לשאלתך האחרונה לגבי הסטטיסטיקה. זהו טיעון שעולה בעת האחרונה (בעיקר בספר הברבור השחור של נאסים טאלב על הבורסה), וקצת הזכרתי אותו בפוסט שלי על חוק המספרים הקטנים.
אתן לך דוגמה שתמחיש זאת יותר מדיון תיאורטי. נניח שהטלת קוביה כמה וכמה פעמים וקיבלת אלף פעמים רצופות 6. האם תתלי זאת במקרה? הרי זה יכול להיות מקרה. אם מישהו יזכה בפיס 50 פעם רצופות את מבינה שיבואו שוטרים לעצור אותו, למרות שזה יכול להיות. מדוע? מפני שזה אמנם יכול להיות אבל הסיכוי לזה הוא קטן. סביר יותר שזה מכוון.
כעת חשבי על מקרה נוסף. בהטלת הקוביה קיבלת סדרת מספרים שרירותית כלשהי. זה כמובן לא אומר מאומה כי חייבת להתקבל סדרה מסוימת של תוצאות. אבל אם מישהו היה אומר לך מראש שזה בדיוק מה שיתקבל, כמובן היית מאד מתפלאת ומחפשת הסבר, לא? (למרות שזה יכול להיות מקרי) אם התורה אומרת מראש שעם ישראל יגלה וישרוד ויחזור לארצו וכו’ וכו’, ונצח ישראל לא ישקר, וזאת למרות רדיפות וההצקות, אזי קשה לתלות זאת במקרה כי אמרו זאת מראש.
ושוב, אחזור להערתי הראשונה כאן. יש שתי היפותזות להסביר את הייחוד בהיסטוריה שלנו: 1. מקרה. 2. מכוון. אכן שתיהן קיימות, אבל חשבי מי מהן סבירה יותר. וודאות אין אף פעם, אבל עלינו לבחור את עמדתנו משיקולי סבירות.   
 
אני שוב חוזר ומציע לך לקרוא את המחברת החמישית.
 
חג שמח

יצחק הגיב לפני 5 שנים

אפשר ג”כ את המחבו עליהם דיברת לעיל

חיים הגיב לפני 5 שנים

ליצחק:
לחץ על הלשונית ‘שונות’ כאן באתר, תמצא את המחברות ותרווה נחת.

Back to top button