גזענות

שו"תגזענות
מ שאל לפני 2 חודשים

בעקבות הסרטון של אולפנת חורב…אתה חושב שיש בציבור הדתי לאומי המיינסטרימי יש גזענות שורשית? או שזו תופעה שולית.
איך לדעתך אפשר לפתור את בעית הגזענות?
האם זה לגטימי לא לקבל הרבה ספרדיות למוסד אשכנזי משום שזה ישנה את הסגנון של המוסד?
ועוד שאלה האם אתה יכול להבין את הגזענות, שבאמת לדעתי קיימת אצל כמעט כל אחד…כשהם רואים ספרדים פשוטים מירוחם שמתנהגים בצורה עממית וזה נראה האוטנתי…וכשמישהו הוא יותר "מתורבת" אומרים מחלטים שהוא משתכנז…ברור שזה מזעזע…אבל האם אפשר להבין שזה בעצם תהליך די טבעי [ראית ספרדים מסויימים כמייצגים את האוטנתיות]

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

סליחה על האיחור. משום מה פספסתי את השאלה הזאת.
שאלת הגזענות היא סבוכה. תוכל לחפש כאן באתר טורים שכתבתי על זה, ותראה שבעצם אין לזה הגדרה. ובטח איני רואה בזה בעיה חמורה שדורשת פתרון, גם אם מדי פעם יש תופעות בעייתיות בתחום הזה. עסקתי שם גם באי קבלת תלמידים או תלמידות למוסדות בגלל רוח המוסד. שוב אין לזה ולגזענות ולא כלום, בין אם אני אוהב את זה ובין אם לאו.
מעבר לכל זה, ברור שישנה היסטריה מטורפת סביב עניין הגזענות. למשל, האמירות שציטטת בסוף ממש לא מזעזעות מבחינתי. אני מסרב להיכנע לדמגוגיות ולשטיפות המוח המקובלות. אכן יש דתיות פרימיטיבית, ולפעמים יש לה זיקה למוצא ולעדה. זו לדעתי עובדה. זה לא אומר שזה נכון לכל הפרטים באותה עדה, אבל התייחסות לציבור תמיד כרוכה בהכללות. אמירות כאלה יכולות להיות עם טעם או פחות בטעם, אבל איני רואה בהן בהכרח פסול כלשהו. כך גם דברי גרבוז על מנשקי הקמיעות הם בעיניי תיאור מדויק של הפרימיטיביות הדתית הרווחת (אגב, ככל הזכור לי הוא לא הזכיר עדות, ולכן הנפגעים רק מעידים על עצמם שהם גזענים לשיטתם. אבל גם אם היה מזכיר איני רואה בכך טעם לפגם. לכל היותר, קצת חוסר טקט).
כששלחו לי את הסרטון הנ"ל (עוד לפני שראיתי את הרעש שהוא עשה ברשת) גיחכתי לעצמי מכמה סיבות. ראשית, אני לא התרשמתי שבהכרח מדובר בגזענות של הבנות הללו. עלתה אצלי אפשרות שמדובר בלגלוג על הגזענות של האולפנה. מעבר לזה, יש בדיחות יותר או פחות טובות בסרטוני פורים של תיכוניסטים, ומגוחך בעיניי להסיק מהן מסקנות. ושלישית, בעידן שבו הציבור הציוני-דתי כולו, על מנהיגותו הרבנית והפוליטית הוא פיגוע אחד גדול של חילול השם, לראות בסרטון טיפשי של כמה בנות פיגוע כזה (כך כתב רועי לחמנוביץ באתר כיפה) זו פשוט בדיחה עצובה. אם זה מה שגורם לו להתבייש בהשתייכותו למגזר, אזי זה עצמו פיגוע מטורף במגזר.

גבריאל הגיב לפני 2 חודשים

אפליה על רקע עדתי קיימת למרבה הצער בישראל והיא מורגשת הרבה יותר בציבור הדתי שבו הבדלים עדתיים כמו נוסח התפילה מזכירים 3 פעמים ביום לקהל הקדוש שיש איתם אחרים/שונים/פחות…

למדתי בישיבה תיכונית שבה 12 מתוך 12 הרמ"ים היו אשכנזים וכאשר שאלנו פעם את ראש הישיבה למה אין אפילו ר"מ אחד ספרדי התשובה הייתה שלא הצליחו למצוא רב ספרדי אחד ברמה מספיק גבוהה לישיבה שלנו…

שואל על מנת לדעת הגיב לפני 2 חודשים

"ושלישית, בעידן שבו הציבור הציוני-דתי כולו, על מנהיגותו הרבנית והפוליטית הוא פיגוע אחד גדול של חילול השם". (ציטוט מדבריך למעלה)

לא הבנתי על מה אתה מדבר. אפשר בבקשה הסבר?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אתה תושב מאדים? במאה הימים האחרונים הנציגות של הציבור הדתי על כל גווניו שותפה לחילול השם הגדול ביותר שהיה בהיסטוריה.

שואל על מנת לדעת הגיב לפני 2 חודשים

אני לא תושב מאדים אבל האמת אין לי טלוויזיה בבית. אני באמת לא מבין על מה אתה מדבר. בכנות, אני אשמח שתעלה נקודה או שתיים שאדע על מה אתה מדבר..

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אין שום קשר לטלוויזיה. פתח עיתון או אינטרנט בכל רגע שתחפוץ ותראה מה מעוללים הללו בכל מה שהם נוגעים. זהו.

א הגיב לפני 2 חודשים

ייתכן שהשאלה היא איזה עיתון או אתר אינטרנט הוא יפתח. כדאי לקרוא מה שכותבים מכל הכיוונים. לצערנו בני אדם מושפעים לא מעט מאופן הניסוח ובטח שמהצגת עובדות חלקית (מוכח מדעית על פי ניסוייו של דניאל כהנמן). בוודאי שכך יהיה בתקופה כזו שכל כך הרבה מגמתיות משוקעת בכתיבה העיתונאית (אני מכיר דוגמאות לזה משני הצדדים, אבל אני לא מתחייב לכך שזה סימטרי).

השאר תגובה

Back to top button