גירוש אתיופים

שו”תקטגוריה: הלכהגירוש אתיופים
לוי שאל לפני 11 חודשים

שלום רב,
האם לדעתך מותר לאזרחי ישראל להתחרט שהעלו את האתיופים ולהחזיר אותם לאפריקה יחד עם הסודנים והאריתראים?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

מה פירוש מותר? השאלה הזאת מרגיזה וחסרת שחר (ואולי סתם קנטרנית. זו האופציה הפרשנית הכי מפרגנת מבחינתי). כרגע עולי אתיופיה הם אזרחי המדינה והם בעלי זכויות כמו כל אחד אחר. למה לא תשאל האם יש לנו זכות להחזיר את הפולנים או האוסטרלים? אני חייב לומר שבמיוחד התוספת “יחד עם הסודנים והאריתראים” מריחה רע מאד.

בועז הגיב לפני 11 חודשים

ועוד מי ששואל הוא לוי, שאין לו חלק ונחלה בארץ, כדאיתא בפרשה דאשתקד.

לוי הגיב לפני 11 חודשים

תמיהתך נראית מיתממת.. מה אחוז הפולנים והאוסטרלים בפשיעה ,אבטלה, אלימות, עוני? האם יש פקפוק ביהדותם כמו ביהדות האתיופים? האם הם עשו פוגרומים ברחובותינו כמו האתיופים?

חיים זייליג בערגער הגיב לפני 11 חודשים

אולי נחזיר את האשכנזים, הם הביאו את החילוניות.

לוי הגיב לפני 11 חודשים

אני מניח שאינך מאנשי השיח השקרי של “אוכלוסיות מוחלשות”…

בועז הגיב לפני 11 חודשים

לוי

עכשיו ברצינות, אם הבנתי נכון מי שחושב שבשביל כמה פורעים (ואני חושב שזה רחוק מכך) צריך להעיף קהילה שלימה מהארץ הוא כנראה נאצי, ענישה קולקטיבית היא בהחלט נאצית.

כנראה שאף אחד לא יחשוב להעיף אותך מהארץ על אף היותך נאצי, ואני בעד זה.

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

לוי, אתה רציני? עד עכשיו אני תוהה אם להתייחס בכלל.
השאלה האם לגיטימי לגרש קבוצה אתנית של אזרחין מהארץ היא שאלה עקרונית. אין שום קשר למעשיהם. למה לא תגרש כל פושע וכל גנב או רוצח פולני. הוא הרבה יותר גרוע משוברי מכוניות אתיופים. אני לא אוהב את השימוש הזול בתיוג של גסענות, אבל דבריך הם גזענות מזעזעת ממש. חזור לאחוריך.

להחזיר את כולם הגיב לפני 11 חודשים

בס”ד א’ בתמוז ע”ט

כל יהודי שעושה בעיות – צריך לחזור לארצו, וארצו היא ארץ ישראל, ובחיקה האוהב של האם ייפתרו הבעיות שדבקו בנו באלפי שנות גלות ורדיפות.

לא בבת אחת מתרגלים מחדש לחיות ביחד, להעריך זה את זה ולהבין זה את זה, אבל זה תהליך שאנחנו בעיצומו והזמן האהבה והסבלנות יפתחו את כל החסימות שכולנו נתקענו בהן.

בברכת חודש טוב, ש”צ

בועז הגיב לפני 11 חודשים

אין על שצ”ל, האדם הנכון במקום הנכון,

לוי הגיב לפני 11 חודשים

ש”צ אני, כמו רוב גדולי ישראל (שאינם מזרוחניקים) לא מקבל שהם יהודים

לוי הגיב לפני 11 חודשים

סליחה, כל (לא רוב) גדולי ישראל. מתקן את הניסוח כדי שלא ישמע שיש גדולים מזרוחניקים.

בועז הגיב לפני 11 חודשים

ללוי

האם תוכל למנות לנו מניינך שכך דעת רוב גדולי ישראל, לדעתי רוב הגדולים שאסרו הוא מחמת הספק (ורבים מהם הוא מהזן של הפוסקים שמבחינתם כל דיון חדש מקומו לאיסור, כמאמרם ז”ל חדש אסור מן התורה).

חבל שאתה מוציא לעז על הגדולים שכן אסרו שיחשבו שהיתה להם חשיבה נאצית (ובזה נפלת גם אם נסכים שהם לא יהודים).

שלא נמרוד בגויים (ללוי) הגיב לפני 11 חודשים

וללוי אמר –
והואיל ואיננו ח”ו מזרוחניקים, עלינו לשמור בכל תוקף את השבועה שהושבענו שלא למרוד בגויים, ואפילו בספק גויים – הרי ‘ספק שבועה לחומרא’ וחלילה להרגיזם. עלינו לפייסם ולרצותם ככל יכולתנו, עד שיתגיירו כהלכה ואז נוכל לנהוג כלפיהם במלוא התקיפות.

בברכה, הק’ הערשל הלעווי
(חותנו של הרב ארז (בן בבל ודג’תנו) אייטגב, והזיידע של אליה תמר, משה ודוד),

חיים זייליג בערגער הגיב לפני 11 חודשים

שצ”ל –
מה זה דג’תנו?

אינני יודע (לחז"ב) הגיב לפני 11 חודשים

לחז”ז – שלום רב,

בבל ודג’תנו אייטגב הם המחותנים שלי. מה פירוש שמותיהם הפרטיים באמהרית אינני יודע. שם המשפחה ‘אייטגב’ פירושו ‘עדין, נעים הליכות’, ושמם נאה להם.

בברכה, ש”צ

פירוש השם 'דג'טנו' (לחז"ב) הגיב לפני 11 חודשים

לחז”ב – שלום רב,

בעקבות שאלתך פניתי לרב גוגל שליט”א, והגעתי למאגר המידע של ‘בית התפוצות’, האומר ש’דג’טנו’ Dejtenu פירושו ‘מעוררת לבביות’.

בברכה, ש”צ

פלוני הגיב לפני 11 חודשים

ללוי
בבורותך/יהירותך נפלת לפח שכל תלמיד תיכון שלומד פסיכולוגיה לומד להכיר. אחת הסיבות לדעות קדומות נקראת “קורלציה מדומה” ובה אנשים יוצרים בטעות קשר בין שני משתנים שנראים דומים: למשל, אחוזי פשיעה ואחוז העולים באוכלוסיה – המספרים נראים דומים אז מקשרים ביניהם. אתה מוזמן לבדוק את הסטטיסטיקות.

י.ד. הגיב לפני 11 חודשים

כמה הערות:
א. איפה הושמטו הש”סניקים והרב עובדיה יוסף? האם גם הם סופחו למיזרוחניקים?
ב. האם הטענה שלמזרוחניקים אין גדולי תורה היא קביעה עובדתית או הנחה אפריורית (המזרוחניקים לא יכולים להיות גדולי תורה)?
ג. נניח שהם מלכתחילה לא יהודים, זה לא מחייב לגרש אותם. גם משה רבנו העלה ממצרים ערב רב ואספסוף. האם הוא טעה?
קראתי לאחרונה טענה שמשה רבנו עשה זאת בכוונה כדי להתמודד עם הנביבות הרוחנית של קבוצות בעם ישראל. דווקא בגלל שהאספסוף לא היה ממושמע וכלל כל מיני גורמי שוליים כמו מכשפים וכדומה התגלתה העוצמה הרוחנית והעדיפות הרוחנית של משה רבינו על כל מיני אנשים שחשבו שהם יכולים להתייצב על עם ישראל וכדומה. אפשר לומר שגם האספסוף בימינו מגלה את הנביבות הרוחנית של כל מיני גדולי תורה בעיני עצמם שלא מסוגלים להתמודד עם המציאות הרוחשת בחוץ.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

חברים, איני רואה טעם להתייחס לפרובוקציות של טרול.

פסיקה לא תלוייה ב'משבצת' (לי"ד) הגיב לפני 11 חודשים

בס”ד ב’ בתמוז ע”ט

לי”ד – שלום רב,

המעניין הוא שדווקא גדולי תורה מהציונות הדתית שעסקו בנושא הקילו פחות מהגר”ע יוסף. הגר”י הרצוג שהיה בעל ‘כוחא דהתירא’ גדול וחיבב מאד את בני ביתא-ישראל ועודד את השליח (משה בר-יודא) שנשלח אליהם, הורה שהם זקוקים ל’גיור לחומרא’ בטבילה והטפת דם ברית, ולא סמך לגמרי על דברי הרדב”ז שהם מבני דן..

אף הגר”א שפירא והגר”ש ישראלי, שהקילו יותר מהגר”י הרצוג ולא הצריכו ‘הטפת דם ברית’ שכן הם נימולו ביום השמיני – הצריכו עכ”פ טבילה לחומרא לעניין היתר נישואין. אף שקיבלו בעיקרון את פסיקתו של הרדב”ז לגבי כלל העדה – חששו ליחידים שנתערבו במהלך הדורות, ולכן אף שמקבלים אותם כיהודים לכל דבר, הצריכו טבילה לחומרא לפני נישואין..

הגר”ע יוסף הורה להתירם להינשא גם ללא ‘טבילה לחומרא’, בשל ההתנגדות הגדולה שקמה בין בני העדה לטבילה זו, וסבר שבשעת דחק כעין זו יש לסמוך על עיקר הדין שהם מבני דן כהוראת הרדב”ז. את החשש שהעלו פוסקים בשל גטין שלא כהלכה, פתר הגרע”י בבררו שגם הקידושין שנעשו ב’בביתא ישראל’ לא נעשו לפי ההלכה, ולכן אין חשש לממזרות.

אף הגר”מ פיינשטיין שחשש לסמוך על דברי הרדב”ז שהם מבני דן והצריך גיור מספק, כתב שיש לקרבם הואיל והם רואים עצמם כיהודים אלא שצריכים לעבור גיור מספק. אולי דווקא גישתו העצמאית במקרים רבים ביחס לפסיקות האחרונים, שבמקרים רבים הביאה ל’כחא דהתירא’ – כאן היתה סיבה לחומרא.

בקיצור: ככל נושא הלכתי, שיקולי הפוסקים הם לגופו של עניין, ולא שייך לקטלגם לפי משבצות מלאכותיות.

בברכה, ש”צ

לוי הגיב לפני 11 חודשים

לרבינו וחברים אחרים,
למדתי כמה דברים בהתכתבות פה, אנסה לכתוב גרסה מעודכנת
1. אין פה גזענות כי לא שפטתי אותם על פי גזעם או צבע עורם אלא לפי תרבותם הנחותה
2. התורה חז”ל ראשונים ואחרונים עצמם לא ראו בעיה בגזענות (פעמים רבות יש הדבקת תכונות לפי גזע או צבע עור ואף נפקא מינות הלכתיות)
3. גם אם הם יהודים אין חובה להעלותם. מי שרוצה שיבוא ברגל או יקנה כרטיס טיסה ויוכיח את יהדותו לבית דין (אמיתי, לא ציויני)
4. למרות שהיתה זו טעות להעלותם, אתיופי שנטמע נטמע. מעדכן את ההצעה לגרש כאלה שבמקום לקבל את כללי המשחק במדינה מערבית מביאים לפה את הג’ונגל של אפריקה
5. אני אכן מפקפק בגדלותם של רבנים מזרוחניקים. משהו במערכת הפעלה שלהם משובש.
6. הרב מיכאל, יגם לגביך יש שיאמרו שאין טעם להתחיחס לטרולים במקום להתיחס לגופם של דבריך הנבונים. דעלך שני…

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

נראה שאתה משתדל (אמנם ללא הצלחה, אבל קשה להאשים אותך. משהו במערכת ההפעלה פגום), ולכן קשה לי לא לענות:
1. המונח גזענות במובנו המוסרי לא קשור להכללה על פי גזע, אלא לכל הכללה שהיא. יש כמה טורים באתר שבהם ניסיתי להגדיר זאת.
2. אכן, קרה לעתים. חמור מאד. בינתיים העולם התקדם במובנים מסוימים וחבל שתיתקע מאחור.
3. אני מבין שבית הדין ה”אמיתי” (=לובשי השחורים שעושים מה שליבם חפץ) כעת אחראי על המדינה. הוא יקבע מי יעלה ומי לא. נחמד. לא מספיק שהחברה החרדית טפילה על כל מה שקורה כאן, כעת הם גם ינהלו את הקופה שאותה הם רוצים לשדוד. אני מבין שאתם לא רוצים שמישהו יפריע לקופה הציבורית לממן רק אתכם. ממש נחמד.
4. לדעתי החברה החרדית במצב תרבותי הרבה יותר בעייתי (דבריך הם ביטוי נאה ומובהק לכך). אם כבר, הייתי מתחיל בהגלייה שלהם. הבעיה איתם היא שמעבר לפרימטיביות החמורה הם גם בעלי ביטחון עצמי תלוש (ומלאכותי לדעתי. הוא מכסה על חוסר ביטחון וקנאה) שלא מאפשר להם ללמוד ולהשתפר.
5. ראה בסעיף קודם. מצבך כל כך עגום שאתה אפילו לא מסוגל להבחין בגדלות בתורה. אז אם בעיניך כולם לא גדולים – דומני שזה דווקא סימן טוב לגדלותם. (דעת בעלבתים…)
6. כל טרול יכול לומר לכל אחד שגם הוא יכול להיתפס כטרול.
נדמה לי שמיצינו את מצעד ההבלים המטופש הזה.

מ80 הגיב לפני 11 חודשים

מדברי הרב משה פיינשטיין:

“ולגבי יהדותם, נחשב לנו בספק, ויש להצריכם גירות אמיתי, קודם שנתירם לבוא בקהל. אבל גם קודם גירותם יש מצוה להצילם משמד ומסכנה כדין כל ישראל, ש”ספק נפשות להקל”, גם שכאן הספק הוי בעצם ייחוסם כיהודים, וגם יש לידע שאפילו אם לדינא אינם יהודים, מ”מ מאחר שהם חושבים שהם יהודים, ומוסרים נפשם על יהדותם, מחויבים להצילם”.

“ומאד הצטערתי על מה ששמעתי שיש כאלו שמונעים מלקרבם בעיניני רוחניות, וגורמים ח”ו שיהיו אבודים מדת יהודי. ונראה לי שכך נוהגים רק משום שצבע עורם הוא שחור. דפשוט שיש לקרבם, לא רק מצד שאינם גרועים משאר היהודים, ואין לדינא חילוק במה שהם שחורים, אלא גם מצד שיש בהם הטענה שאולי הם גרים, ונכללים במצות “ואהבתם את הגר”.”

השאר תגובה