דינא דמלכותא ברגולציה על ביטקוין

שו”תקטגוריה: הלכהדינא דמלכותא ברגולציה על ביטקוין
אורן שאל לפני 5 שנים

שבוע טוב הרב,
לגבי מיסים ורגולציה על ביטקוין, האם לדעתך מותר למדינה להטיל מיסים דרקוניים או הגבלות חזקות על מטבע וירטואלי? והאם יש חיוב להישמע להגבלות דרקוניות כאלו? הרי ביטקוין הוא מטבע שמאיים על השליטה של המדינה באינפלציה, ולכן יש למדינה אינטרס להגביל את השימוש בו, השאלה אם יש חיוב הלכתי לסור למגבלות האלו, או שנגיד שבמצב כזה זה שקול לדינא דגזלנותא?
לאחרונה פרסמו ברשות המיסים שמסחר בביטקוין חייב במס רווחי הון ובמע”מ בעוד שמיסוי על כל מטבע אחר כמו דולר או יורו הוא אפס. כדי שמטבע וירטואלי יוכל להתחיל לרוץ כמטבע רגיל צריך לאפשר לו רגולציה של מטבע רגיל, וכל עוד זה לא קורה, המדינה למעשה מעכבת ומגבילה את השימוש בו. 
חשוב לציין שמכיוון שאחזקת הביטקוין היא אנונימית, למדינה אין כלים כמעט לאכוף מיסוי על ביטקוין. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אני לא מבין בזה מספיק. לכאורה המדינה יכולה להגדיר את הביטקוין כנייר ערך במקום מטבע ולהחיל עליו את כללי ניי”ע. איני יודע אם יש הגדרה אובייקטיבית להבדל בין מטבע לניי”ע.
לעצם העניין, אחרי חוסר הידע שלי, יש לי אינטואיציה שמה שאני עושה  בעולם הוירטואלי הוא ענייני שלי. המדינה לא יכולה להכתיב לי זאת כי זה אקס טריטוריאלי. אבל זה טעון ליבון מקיף יותר. 

אורן הגיב לפני 5 שנים

האם בכלל שייכים דיני הקניין הרגילים בנכסים מופשטים כמו ביטקוין? או שאולי צריך להתייחס אל זה כמו הבעלות על שיר או ספר. כלומר קניין זכויות יוצרים ששייך יותר לספירה של דיני גניבת דעת.

ישי הגיב לפני 5 שנים

למה שתהיה בעיה להטיל מס הכנסה על מסחר במט”ח? או למה שתהיה בעיה להטיל מס הכנסה על מסחר במטבע מסוים? אותו דבר מס הכנסה על ביטקוין (חוץ מזה שביטקוין הוא באמת לא מטבע ולא דומה למטבע בשום צורה שהיא – ברור לי שהוא נחשב לפירא לדיני וקניינים [אם כי קניינים לא יכולים להיות בו פיזית]).
לגבי המופשטות שלו, למה שהיא תהיה שונה מהמופשטות של ‘כסף’ שיש לי בבנק, או כל מיני ‘ניירות’ ערך אחרים. הנוהגים לעשות פרוזבול על חשבון העו”ש שלהם באמת סבורים שאין להם כסף בחשבון הבנק אלא שהבנק הוא בעל חוב שלהם. לי זה נראה מופרך לגמרי. ומסתבר שלא ירחק היום שלא יהיה (או כמעט לא יהיה) כסף פיזי בצורה של מטבעות ושטרות, שגם בהם אין ערך ‘אמיתי’ ולא ברור לי למה לראות אותם באופן שונה מכסף בבנק.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

גניבת דעת לשיטתי היא גניבה לכל דבר שכן בעלות על מידע או על דבר מופשט היא בעלות לכל דבר.

השאר תגובה

Back to top button