האבולוציה מפריכה את הנחת הטיעון הפיסיקו תיאולוגי?

שו”תקטגוריה: אמונההאבולוציה מפריכה את הנחת הטיעון הפיסיקו תיאולוגי?
דני שאל לפני 5 שנים

שלום.

עלתה לי שאלה קשה שאני מתפלא שלא חשבתי עליה עד היום.
הרי החוק השני אומר שמורכב לא נוצר מפשוט באקראי, והאבולוציה דווקא מראה שכן.
ברור שבשביל אבולוציה צריך תנאי התחלה מדוקדקים (חוקי טבע ושרשרת חיה ראשונה), אבל אחרי שיש אותם, אז ההתנהלות שמובילה מתא פשוט לאדם היא אקראית לחלוטין, דהיינו המוטציות אקראיות לחלוטין (לא במובן זה שזה אקראי באמת כמו בקוונטים, אלא במובן זה שלא צריך דווקא תכנון קפדני שיקבע בדיוק איזה נמר יטרוף איזה שה כדי שהתהליך יצליח. אם ניתן לתא חי לרוץ ב10 כדורי ארץ מקבילים, למרות שבכל אחד יהיה נמר אחר שיטרוף שה אחר, עדיין ברמת המיקרו אחרי מליארדי שנים נגיע למשהו מורכב מאוד), ובצירוף החוק הטאוטולוגי של החזק שורד, נוצר כאן כיוון ברור לקראת מורכבות, ללא יד מכוונת בתוך החוקים.
האם לא הופרך פה ההנחה שפשוט לא הופך למורכב באקראי? האם לא מצאנו כאן שהלוגיקה באה ומכוונת את המציאות?
נדמה לי שזה מה שגולד התכוון, שבתוך חוקי הפיזיקה, האבולוציה היא אקראית לגמרי, ובכל זאת ישנם אילוצים שמבטיחים את התוצאה הסופית, האילוצים הללו הם החוק הלוגי של החזק שורד שנותן כיוון ברור לאבולוציה.
גולד הראה שלא תמיד צריך תבונה כדי להגיע לכיוון ברור ומוגדר מראש.
האם הרב חושב שגם בתוך התהליך האבולוציוני אלוקים התערב?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

לא. אבל זה טיעון שבתוך החוקים וההוכחה היא מחוץ לחוקים. הסברתי זאת במאמרי ובמחברת השלישית.
חוצמזה, הלוגיקה לא מכוונת את המציאות אלא חוקי הטבע מכוונים אותה.

דני הגיב לפני 5 שנים

לא הובנתי כראוי, באשמת הכותרת שנתתי. אני לא מדבר מצד עצם הראייה לאלוקים, אלא מצד ההנחה עצמה. את אלוקים בכל אופן אפשר להוכיח מחוץ לחוקים. (=אמנם מצאנו מקרה פרטי בו ההנחה לא מתקיימת, אך היא עדיין סבירה בשאר המקרים וגם במקרה של החוקים, כי אין אבולוציה של חוקים).
תמיד הרב נותן דוגמאות לכך שפשוט לא הופך למורכב באקראי בדוגמאות שהן *בתוך* העולם שלנו (שברי עציץ לא הופכים לעציץ, חדר מבולגן לא יהפוך למסודר יותר על ידי הזזת חפץ אקראי וכדומה), והנה מצליפה על פנינו בתוך החוקים מציאות בה פשוט הופך למורכב באקראי לחלוטין. כמובן שאת אלוקים זה לא פורך כיוון שהכל מתנהל בתוך חוקים קשיחים שמהם מוכח אלוקים, אבל אחרי שהם כבר ישנם, האבולוציה משחקת משחק אקראי לחלוטין ובכל זאת תוצאותיה צפויות מראש. זה מקרה קלאסי של שברי עציץ שהופכים לעציץ במסגרת חוקי רף תחתון שרק *מאפשרים* ולא שוללים זאת (מאפשרים לעציץ שלם [=אנטומיה של יצור חי] להתקיים).

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אכן בתוך החוקים יכול פשוט להפוך למורכב. זה מה שעושים החוקים.

דני הגיב לפני 5 שנים

1) מדוע לראות בחוקים את נותני הכיוון לאבולוציה? הרי הברירה הטבעית עושה את הכיוון, החוקים רק מאפשרים למערכת הביולוגית לא להתפרק?
2) הרי המון מערכות חוקים יהפכו פשוט למורכב! כל ערך שיינתן לכח המשיכה יגרום למסות מרוחקות להתקבץ לגוש אחד וכך בצורה אקראית לחלוטין הפך פשוט למורכב ונוצר סדר מאי סדר. גם אם מיכל חלקיקי הגז שבמחברת השלישית היה נמצא רחוק בחלל, אז כח המשיכה היה מקבץ את חלקיקי הגז יחד, ויוצר מצב ייחודי, והופרכה ההנחה של הטיעון.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

במחילה, הותשתי. מדובר בדברים פשוטים, וכבר הסברתי אותם. אם אתה רוצה ללמוד תרמודינמיקה – אז צריך ללמוד זאת בצורה מסודרת.

השאר תגובה

Back to top button