האם אפשר לעשות מין לא הלכתי למי שיש בעיות נפשיות קשות?

שו"תקטגוריה: כלליהאם אפשר לעשות מין לא הלכתי למי שיש בעיות נפשיות קשות?
שואל שאל לפני 2 שנים

שלום,
לפי היהדות ניתן לעשות מין רק במסגרת חתונה בין איש לאשה.
כדי להתחתן, באמת, לא בצורה טכנית רק כדי לבצע מין, צריך מספר תנאים מקדימים.
דבר ראשון שבן אדם יהיה מפותח רגשית ויוכל להכיל את בת הזוג.
דבר שני שלא יהיו לו בעיות קשות מדי כמו בעיית פרצי זעם חזקים בלתי נשלטים.
ועוד כמה תנאים שהם המינימום של המינימום.
אחרי זה יש רמה מעל המינימום שכל אדם בר דעת יראה אותו גם כסוג של מינימום כמו יכולת לוותר, לאהוב באמת, לבנות זוגיות ודברים נוספים.
אך זה מעל המינימום של המינימום של פשוט יכולת להיות עם עוד בן אדם בלי לאמלל אותו, לצעוק עליו, להתעצבן עליו וכו' וכו'
השאלה היא – בן אדם שלמשל עבר התעללויות קשות מאד בבית מגיל 0 ופשוט לא נמצא לא ברמה מעבר למינימום וגם לא במינימום, ולמרות טיפולים של שנים רבות לא מצליח לצאת מהדברים, האם גם עליו חל העניין ההלכתי של אי עשיית מין שלא במסגרת חתונה?
הרי הוא יודע שהוא בכלל לא ברמה הרגשית שמסוגל להתחתן ויש עוד בעיות רבות ו"לעבוד על זה" וכל זה זה קשקושים כשמדובר בבעיות נפשיות קשות.
אז כזה בן אדם צריך להגיע לגיל 20, 25, 30, 35, 40 וכו' עד המוות בלי לממש את היצר הזה?
הרי בשלב מסויים, נניח איפשהו בשנות ה-20 המאוחרות או שנות ה-30 זה כבר טכנית לא בריא כל הזמן "לכבוש" את זה ולא לממש את זה. זה יצר טבעי בסופו של דבר.
ואם זה אסור – אז למה הוא צריך "להענש" על משהו שלא באשמתו. נמציא למשל מקרה של אדם שמסיבה בריאותית יכול לאכול רק לא כשר, או להיות ניזון דרך קפסולות כל החיים דרך מכשיר וכך בעצם כל החיים לא יאכל שום דבר. האם כזה בן אדם גם יהיה מחוייב בכשרות שזה בעצם אומר שכל החיים לא יחווה את החוויה של אוכל על כל המשתמע מכך? כלומר יש פה דיכוי של יצר שהשאלה אם באמת בכזה מקרה יש ציווי לדכא אותו.
יש בימינו כידוע הרבה דרכים לממש מין שלא בדרך ההלכה, מספיק סמארטפון וכמה קליקים.
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
יחסי אישות עם פנויה שטבלה הם איסור קל יחסית, וגם לגביו איני רואה מקום היתר (אולי פילגש). אבל שאר איסורים ודאי איני מכיר להם היתר גם במצב העצוב הזה.

. הגיב לפני 2 שנים

ועם גויה כמשהו אקראי ?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

גם זה אסור (אמנם רק מדרבנן, כל עוד לא נישאים ולא מביאים ילד. ראה סקירה כאן: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%95%D7%A2%D7%9C_%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%AA).
אמנם דברי הרמב"ם בהל' איסורי ביאה יב, ו-ח, כנראה לא שייכים כאן.

מלך פורץ גדר הגיב לפני 2 שנים

מה הבעיה פשוט לעבור על ההלכה

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

הזהירה התורה שאסור לגרוע מהטבע והצורך הטבעי לאחרים:
שְׁאֵרָהּ כְּסוּתָהּ וְעֹנָתָהּ, לֹא יִגְרָע.
וודאי שהתורה לא תעבור על האסור הזה בעצמה ותצווה אדם לגרוע מעצמו.

על פי דין תורה חובה עליו לקיים יחסי מין ולהנות מהעניין באופן מלא. ועובר על אסור חמור ומוציא לעז על התורה אם לא עושה כן.

וכמו שאמר קוהלת: אַל-תְּהִי צַדִּיק הַרְבֵּה, וְאַל-תִּתְחַכַּם יוֹתֵר: לָמָּה, תִּשּׁוֹמֵם

אמר שמואל: כל היושב בתענית נקרא חוטא. סבר כי האי תנא דתניא: רבי אלעזר הקפר ברבי אומר מה תלמוד לומר "וכפר עליו מאשר חטא על הנפש". וכי באיזה נפש חטא זה? אלא שציער עצמו מן היין. והלא דברים קל וחומר ומה זה שלא ציער עצמו אלא מן היין נקרא חוטא, המצער עצמו מכל דבר ודבר על אחת כמה וכמה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

וכל האסורים של הרבנים הנורמלים הנחמדים שישמרו את זה לשכמותם. אין לך מה להתיחס אליהם כל כך הם חיים בסרט הוליוודי וחושבים שכולם צריכים להשתתף במשחק שלהם.

אטיס הגיב לפני 2 שנים

מי שקשה לו שיעבור סירוס. אולי על ידי גוי זה מותר.
עדיף שתיכנס בעל מום למלכות האלוהים מאשר שתושלך עם כל הגוף לגהנום.
בתחילת הנצרות היו מאמינים שעברו סירוס.
זה המבחן בין מי שמאמין לבין מי שלא. אפילו אצל הפגאנים היו מי שהיו מוכנים להקריב.

https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?307773-The-Gnostic-Gospels

מלך פורץ גדר הגיב לפני 2 שנים

אין שום היגיון לחשוב שההלכה מצליחה ללכוד בדיוק את רצון הקב"ה עם כל החריגים ומקרי הקצה. זאת פשוט מחשבה מופרכת ונאיבית. ההלכה נאמרת על הכלל ועל הרוב, ובמקרים מיוחדים כל אחד צריך לחשוב מה נראה לו סביר שהקב"ה דורש או מצפה ממנו. גם אם אף רב לא יתן היתר הלכתי פורמלי, כי הרזולוציה של ההלכה לא מספיק מדויקת. האלוקים הוא הקב"ה ולא השו"ע. צ'יל.

בס"ד ב' בשבט פ"א

לשואל – שלום רב,

יסוד היסודות לחיים אישיים וחברתיים מאושרים הוא 'דעלך סני לחברך לא תעביד'. מי שחווה על בשרו התעללות של מי שהפך אותו לאובייקט לפורקן יצרים – אמור להיות הראשון שיסלוד מהרעיון לפרוק את יצריו ע"י הפיכת נערה אומללה לאובייקט מיני.

פשוט שיחשוב קצת על הנערה האומללה שבשל מצוקתה נאלצת למכור את גופה כדי לתת פורקן לכל מי שמשלם ללא אהבה, הרי אותה אומללה מרגישה בדיוק כמו שהוא הרגיש, מנוצלת מושפלת ומחוללת.

כשיידע הבחור לפתח חמלה ואמפתיה כלפי זולתו – תיפתח לו בע"ה הדרך לאהבה וזוגיות בריאה. ככל שיהיה הוא ל'נותן' שאיכפת לו מצערה וכאבה של נפש אחרת – ישתחרר מהטראומה שעבר. זה לענ"ד היסוד לשיפור מצבו, וכמובן שבדרך יצטרך לליווי צמוד, לייעוץ ועידוד של איש מקצוע, אך היסוד הוא להיות ל'נותן'.

בברכה, בן-ציון יוחנן קורינאלדי-ראדצקי

פתרון מעשי לזוגיות של שניים הסובלים מאי יציבות נפשית, יכול אולי להיות המודל של 'המשרה את אשתו ע"י שליש' המתואר במשנה ובגמ' במס' כתובות, שבו מתגוררים האיש והאישה הנשואים זה לזה בבתים נפרדים הם מקיימים חיים כלכליים משותפים ואוכלים יחד 'מליל שבת לליל שבת'.

המגורים הנפרדים בימות החול מונעים חיכוך יתר, וזה אולי יכול לעזור בתקופה הראשונה של הסתגלות הדדית, עד שהם לומדים להכיר ולהוקיר אחד.ת את הרגלי השני.ה. כך נוצרת תקופת מעבר והסתגלות בין החיים הנפרדים של הרווקות לבין חיים מלאים יחד.

מעניין אם אנשי מקצוע חשבו על כיוון זה., ואם הוא אכן ישים בתקופתנו.

בברכה, שמחה פיש"ל הלוי פלנקטון

שאול הגיב לפני 2 שנים

יחסי אישות זה דבר שלילי ובזוי שהותר בלית ברירה כמו אשת יפת תואר. בתהילים דוד אומר "הן בעוון חוללתי ובחטא יחמתני אמי". בעולם אידיאלי יחסי אישות זה חטא. רק בלית ברירה זה הותר תחת הגבלות מחמירות בדומה לאשת יפת תואר או השעיר לעזאזאל.

הרמבם גם מרחיב מאוד על חרפת חוש המישוש ובמיוחד ביחסי אישות.

השאר תגובה

Back to top button