הגדרה למוסר

שו”תקטגוריה: מוסרהגדרה למוסר
אביעד שאל לפני 2 שנים

שלום. 
אני רגיל להגדיר “מוסר” כקודקס כללים על פיו מחויב האדם לנהוג בכל המצבים הנתונים, אך מדבריך ניתן לראות שישנם מצבים נתונים אשר בהם ההכרעה על פיה מחויב האדם לנהוג נתונה להלכה ולא למוסר.
אמנם, גם בהגדרה שלי למוסר ישנם דברים שאינם מוכרעים על ידו, כגון צבע הבלטות בסלון ביתי, אבל אין אלו דברים בהם ראוי לנהוג, וגם ההלכה אינה נוגעת בהם בדרך כלל. אני שואל על מקרים בהם ישנן הלכות המתערבות בנושאים מוסריים – לדוגמא ברית מילה המתערבת באיסור חבלה* או איסורי הנאה המתערבים בזכות האדם על ממונו.
אם ההלכה דורשת ממני ביצוע מעשה לא מוסרי (כגון ברית מילה) הכרעתך, למיטב הבנתי, היא לבצע את הברית. אבל האם במקרה כזה ביצוע הברית מוגדר מוסרי לדעתך, או שאנו מבצעים מעשה לא מוסרי בשביל ערך הלכתי?
בנוסף, אם ההלכה קובעת פעולות שאינן בעלות ערך מוסרי, אתה בוודאי מגדיר מוסר בצורה שונה משהגדרתי כאן. מהי?
 
 
*בהנחה שברית מילה גורמת אך ורק נזק, אין בכוונתי להיכנס כאן לדיון האם יש בה תועלת או לא

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

הסברתי כאן כמה פעמים שכשיש התנגשות בין הלכה למוסר זהו קונפליקט. ההכרעה אינה תמיד לטובת ההלכה וגם לא תמיד לטובת המוסר. כתבתי על כך באורך בספר השלישי של הטרילוגיה. בדוגמת הברית, אכן הייתי מבצע את הברית .אבל זה לא אומר שמדובר בפעולה  מוסרית. הערך ההלכתי דוחה את הפגיעה המוסרית.
אני באמת לא מקבל את ההגדרה שלך למוסר. לא כל הכללים שמנחים אותנו הם כללי מוסר. כללי המוסר וההלכה (והחוק, והאתיקה לעורכי דין, וכללי הכדורסל למי שמשחק כדורסל) ביחד מנחים אותנו בחיינו. אני לא מבין כעיצד ניתן לראות באיסור אכילת חזיר או חלב כלל מוסרי.

אביעד הגיב לפני 2 שנים

זאת הבנתי, מלבד ענין הקונפליקט שפספסתי, אך על שאלתי העיקרית לא ענית – כיצד אתה מגדיר מוסר? מה הכלל שמנחה אותנו ואתה מגדיר כמוסרי?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

בקצרה, מוסר הוא אוסף הכללים שמטרתם שיפור החברה והחיים של האנשים. כללי היחסים בין אדם לחברו. האם לדעתך איסור אכילת חזיר או חלב הוא כלל מוסרי? אני לא ממש מבין את הבעיה ומדוע אתה צריך הגדרות. וכי הקביעה שאכילת חזיר אינה פגם מוסרי תלויה בהגדרות? לי זה נראה ברור מאליו.

אביעד הגיב לפני 2 שנים

מתנצל על התגובה המאוחרת.
אמנם אין לי דעה ברורה בנושא האם אכילת חזיר נחשבת לפגם מוסרי, אבל זה לא העניין. שאלתי את השאלה אך ורק על מנת להבין למה אתה מתכוון כשאתה אומר “מוסר” באתר, מכיוון שההגדרה שלך אינה זהה לזו שהשתמשתי בה עד כה באשר איני מכיר הגדרה טובה יותר. (ואכן, הקביעה האם אכילת חזיר הינה פגם מוסרי תלויה בהגדרת המוסר, כמו גם בהגדרת החזיר)
אני זקוק להגדרה אך ורק כדי להבין על מה אתה מדבר, תודה רבה על ההבהרה!

השאר תגובה