הצעה לרוב בבי"ד כרובא דליתא קמן

שו"תקטגוריה: עיון תלמודיהצעה לרוב בבי"ד כרובא דליתא קמן
עידו בוקר שאל לפני 4 ימים

שלום הרב,
בהמשך לשיעור האחרון על ספק וסטטיסטיקה – רציתי לשאול לגבי דעת החינוך וההסבר שהרב שלל לגבי תפיסת הרוב כ"ליתא קמן".
האם אפשר להציע שהאמת שאליה בי"ד מגיע לפי החינוך אינה האמת במציאות אלא אמת משפטית? אם נגדיר אמת משפטית כתהליך דרישה וחקירה, הפעלת מתודות הלכתיות וכללי פסיקה – נוכל לבחון את תפקוד הבי"ד בניסויים (אפילו בניסוי מחשבתי). 
ברור שיש כאן הרבה טעם לפגם (גם בפסיקה יש הרבה שיקול דעת שאי אפשר למדוד אותו, ולכן ההצעה שלי מנטרלת את רוב הערך שיש בהליך הפסיקה ומשאירה רק "פרוצדורה" או אלגוריתם יבש של חקירות בבי"ד, ועדיין – גם בו אפשר לטעות, לענ"ד. הרב מזכיר הרבה פעמים בהקשר היחסים בין הלכה ומשפט שגם בהלכה יש דברים שהם "מקובלים" ויש דברים שברור ש"אי אפשר לעשות"), אבל האם יש מניעה להגדיר כך את הרוב בבי"ד שאנחנו מחפשים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 ימים

כוונתך לבדוק על מדגם הם בד"כ כשיש מחלוקת בבי"ד הרוב קולע לאמת? אם אפשר לבדוק אז זה באת רוב דליתא קמן, אבל הגרמא אומרת שזה איתא קמן. כלומר הצעתך מותירה את הקושי ואני מיישב אותו, אז למה לקבל זאת?!  אבל גם לגופו של עניין איני מסכים שניתן לבדוק זאת אמפירית. איך תדע מהי האמת המשפטית? מי יהיה זה שיקבע? תעשה סטטיסטיקה בין רוב הפוסקים? אם כן, אז אתה מניח את המבוקש, שבהלכה הולכים אחר הרוב. לכן אין בתהליך כזה טעם, שהרי אתה יכול ללכת אחרי הרוב כבר בהרכב המסוים שלגביו את דן וזהו. 

השאר תגובה

Back to top button