הרב קוק והשפעת תפילתו של אדם על העולם

שו"תהרב קוק והשפעת תפילתו של אדם על העולם
יהושע בנג'ו שאל לפני 2 שנים

כה כתב הרב קוק זצ"ל בקובץ א תרסד:
החושב בתפילה שמשנה את הענין האלהי, ה"ז מחרף ומגדף, והחושב שאינו משנה אלא את עצמו, ה"ז מקטין את ערך התפילה, ועמה יחד את כל הערך של העבודה האלהית. אבל המכוין, שהוא פועל לשנות את עצמו לטוב, וע"י היחש שעצמות הוייתו משתנה, משתנה כל הערך של כל ההויה אליו לעילוי ולטוב, כי ההויה כולה מתפעלת מאחד מחלקיה הרוחניים ביחוד. וכל מה שהתוכן הרוחני המביא את החליפות הוא יותר נעלה ויותר כולל, כן השינויים הם יותר עצומים ויותר פועלים בשפעת טובתם. זהו העובד בכוונה הראויה שהנפש מתמלאה ממנה והעולם מתברך.
אני מבין ש: הקב"ה לא משתנה, אך לומר שהתפילה  היא רק ערך פסיכולוגי-מוסרי-ערכי זה לא לעניין. ע"י שינוי מהותי באישיות אכן העולם הרחב משתנה כי יש יחש בין אישיותו של האדם לאובייקטים נוספים במציאות
אני מפרש ש: הרב קוק מתכוון שאמנם הקב"ה לא משתנה ע"י התפילה אך ישנן מערכות רוחניות  הנמצאות במציאות ויכולות לפעול לטובה, לפחות במובן הערכי- רוחני. הדבר תלוי בעצמת כוונתו של האדם לשינוי בתפקודים שונים.

  1. האם אתה גם מבין כך את דברי הרב קוק?
  2. האם אתה מסכים לו? (גם אם מבין אחרת)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים
  1. בהחלט.
  2. לא. איני רואה את ההשפעה שיש לתפילה על המציאות, בין אם זו מעורבות אלוקית ובין אם תגובה של הטבע הרוחני למצבו הרוחני של האדם. תכלס צריכים היינו לראות השפעה, ואיני רואה כזאת.
יהושע בנג'ו הגיב לפני 2 שנים

אם אני לוקח בלוקים מקריים ומסדר אותם בשורה אחת אחד על גבי השני יווצר קיר, אם אני מרים משקולות על פי הדרכה של מאמן כושר שריריי יתפרקו ויבנו מחדש ואהפוך להרקולס קטן. אלו כוחות טבע גשמיים.
נניח שיש לי נשמה (יש לי) והיא נתונה במאבק עם צרכיי הפיסיולוגים והפסיכולוגיים (ליקוטי אמרים, תניא). והחלטתי לפרגן לנשמה להתפלל בכוונה גדולה למענה, לפתח פרקטיקות בכדי שהיא תתמודד טוב יותר במאבק. עכשיו על פי מה שהציע הרב קוק, ישנם עוד כוחות רוחניים הפועלים בעולם שהאדם משפיע עליהם והם עליו בחזרה ועוזרים לו לחולל שינוי.(נניח חיזוק הבחירה בדברים טובים)
מדוע אי אפשר לקבל זאת? כמעט הייתי אומר שלמפורסמות (השפעה הדדית של הפרט על מערכת וכוחותיה) אין צריך ראיה.

האמת שהרעיון הזה בעולם האנליזה הקבוצתית (ביון, פוקס) הוא ישן.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

יהושע, קראת את מה שכתבתי?
לא אמרתי שאי אפשר לקבל זאת. אפשר ואפשר. אפשר גם לקבל שיש סוסים עם חמש רגליים. זה לא סותר שום חוק ושום היגיון. זה פשוט לא מוכר לי ואין לי אינדיקציה שזה קורה.

דביר הגיב לפני 2 שנים

האם הרב מקבל את ההנחה שהקב"ה לא משתנה? גם אם זה לא קורה בימינו השאלה היא ברובד הפילוסופי, האם הקב"ה לא יכול לשמוע לתפילה ולענות לה?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

איני רואה סיבה להניח זאת. אני גם לא רואה מדוע היענות לתפילה פירושה השתנות.

השאר תגובה

Back to top button