השגחה

חיים שאל לפני 3 שנים
  1. הרב מניח שכל התערבות של ה’ היא בגדר נס. לכאורה אפשר היה להכניס את ההתערבות בבחירה שרירותית של האדם שפה זה בעצם מכניזם שנקבע לא על פי חוק טבע וגם לא ממש על פי בחירה בין ערכים מסויימים. הרב הביא למשל באחד הספרים את הדוגמא של אדם שנמצא בתוך חדר וצריך ללחוץ על כפתור כשמתחשק לו. האם זה אפשרי?
  2. הרב אומר לשיטתו שה’ רוצה שהאדם יתבגר כמו הורה שמשחרר את ילדו לאוויר העולם להתנהגות עצמאית. אם כך, אין סיבה שאלוהים לא יתערב בצורה שאינה גלויה לעין, משום שאלוהים רק מעוניין ש”ילדו” יחיה בתודעה עצמאית. מצד שני, הרב אומר בספר שאין שום סיבה להניח שיש התערבות שאינה גלויה לעין, אך לאור הטיעון הזה אולי כן יש אחד כזה?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים
  1. לא. בגלל שגם שם יש סיבות פיזיקליות ללחיצה.
  2. יש כאן תירוץ מדוע לא רואים אותו אם מסיבה כלשהי אנחנו מניחים שהוא מתערב. אבל אין כאן סיבה להניח שיש התערבות.
חיים הגיב לפני 3 שנים

1. אדם שסתם יושב בחדר סגור ואומרים לו ללחוץ כשמתחשק לו זה סיבות פיזיקליות? זה בחירה שרירותית. הרב נוהג להשוות את המקרה הזה למקרה של חמור שרואה שתי ערמות חציר וכל הנתונים זהים בשני הצדדים – במקרה זה החמור יתקע ולא ידע במה לבחור משום שאין לו סיבה ללכת לאחד ולא לשני.
2. יש כאן סיבה להניח שיש התערבות : כל הורה רוצה להשגיח על הילד שלו וגם משתדל לעזור לו, וכן – גם אחרי שהילד מתבגר ההורה משתדל לעזור ולפעמים עושה אתזה בצורה סמויה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

גם אל החמור הבחירה בין הערימות היא אירוע שיש לו סיבה פיזיקלית. אין שרירותיות ולא אקראיות בעולם (למעט בתורת הקוונטים).

Back to top button