השקופה

שו"תהשקופה
גדי דנילוב שאל לפני 2 שנים

מדי פעם אני נקלע לארוחות משפחתיות שגולשות לדיוני כפירה ואמונה. בצד הדתי של השולחן יש משפחה עם כמה ילדים קטנים וחמודים שמתחנכים בת"ת. הרבה פעמים שומעים מהוריהם משפטים כגון "לא להרביץ!!! אנחנו לא גוים!!!", "הרחמן הוא יחזיר בתשובה את כל עם ישראל חוץ מן הגוים שהם קליפת עמלק", "חילונים לא לומדים תורה ולכן רוב הגניבות והפשע במחוזותיהם, אך אצל הדתיים יש כבוד,צניעות, חסד וכו"' "מי שלומד תורה מבין מהתורה את כל המדעים שבעולם, אלה שלומדים באוניברסיטה שנים, מגלים בסוף שהכל כתוב בתורה ותופסים את הראש בהלם" "לא צריך הוכחות לאמונה, השכל שלנו לקוי, יש לנו את הצדיקים שהם אמרו שיש אלוקים זה מספיק לנו!! רוצים הוכחה? הנה "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ" זאת ההוכחה שלנו!"
הצד האתיאסטי במשפחה הוא .. טוב… אתיאסטי רגיל, בקיא בכתבי הרב דוקינס בעל הגן האנוכיי ודולה ומשקה מתורתו של היצ'נס זי"ע, וכו'.
דוגמא קטנה לשיחה מהיום- "איך אתם יודעים שהיהדות היא הדת הנכונה? הרי יש הרבה מוסלמים ונוצרים, יכול להיות שהם צןדקים?" תשובה (?): "הם יקבלו גהנום כי אם הם באמת היו מתפללים ה' היה נותן להם להתגייר"
"איפה היה אלוקים בשואה?", "האדמור מגור אמר שבגלל שלא שמרו על לשונם בביהכ"נס בא האסון הזה על יהודי אשכנז" "אם ככה הנאצים לא אשמים" "הם מטבעם אכזריים ולכן יקבלו את העונש על כך שהם רצו להרוג"
"אם הכל כתוב בתורה איך זה שאין מדענים ורופאים שצומחים בישיבות?" "קודם כל, בקשר למדענים, כל המדע הוא בזכות התורה,כידוע היהודים מקבלים פרס נובל כי הם למדו גמרא. בקשר לרופאים, לפני שהולכים לניתוח, הולכים לבקש ברכה מרב, כי כולם יודעים שבלי הברכה של איש תורה כלום לא שווה. תשאל רופאים בבתי חולים כולם יגידו לך שיש השם בעןלם, הם הכי מאמינים. הם רואים ניסים כל יום" 
זו רק טעימה קטנטנה מהדברים היותר הגיוניים שיוצאים מפי קודשו….
פירטתי יותר על הצד הדתי בגלל שהרבה פעמים אני שומע את השאלות האתיאיסטיות ואת התשובות השטותיות שמגיעות מהצד הדתי ואני שותק כי רוב הזמן הילדים הקטנים איתנו, והם שמחים שלאבא יש תשובות כל כך נחרצות שמספקות אותם. זה מרתיח לראות את התורה נרמסת שם, ולראות את החיוכים מאוזן לאוזן של השואלים כשהם שומעים את הדברים האלה. מותר לי להתערב ולהגיד את דעתי מדי פעם? רוב הידע שלי מגיע ממך.
אני שואל כי מצד אחד אני מפחד שהסמכות של ההורים תיפגע והראיית עולם של הילדים תשתבש, אבא שלהם אומר להם משהו אחד, ופתאום הם ישמעו שהגויים לא פחות חכמים מהרב שלהם? שהחילוניים מוסריים לא פחות מאיתנו? שגם חז"ל יכולים לטעות? שהקב"ה לא יכול לברוא משולש מרובע? שאפילו רבנים צדיקים לא האמינו שעלה נופל על תולעת בהשגחה פרטית? כמובן שכל זה מבחינתם כפירה ואפיקורסות גמורים לא משנה מה התירוץ.
מצד שני, חילול השם נורא ואיום.
 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני לא רואה מדוע ניתן לומר שם אמירות של אתאיסטים ולא ניתן לומר אמירות כמו אלו שאתה רוצה לומר. ניתן גם להציג את הדברים בצורה עדינה יותר (למשל להוסיף אמירות של הערכה לחכמים, ביחד עם האפשרות שטעו. לא ניתנה תורה למלאכי השרת).
אבל אם ההורים מתעקשים שלא, אין טעם לריב. אתה יכול לנסות לשכנע אותם, אבל לא ממליץ לעשות צעדים בנוכחות הילדים נגד דעת ההורים.

השאר תגובה

Back to top button