ויטגנשטיין – גבולות השפה ואתיקה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהויטגנשטיין – גבולות השפה ואתיקה
נ' שאל לפני 7 שנים

הרב מיכי שלום רב,

כפי שכתבתי לך בווטסאפ, קראתי הרצאה של ויטגנשטיין על האתיקה ("הרצאה על אתיקה" בספר "חקירות ודרישות" או בכתב העת תכלת בגיליון 41). בהרצאה זו ויטגנשטיין מציג את הטענה הבאה (במידה והבנתי אותו נכון) –

הנחה א' – השפה מוגבלת על ידי המציאות זאת מכיוון שהיא נוצרת אך ורק על ידי מתן ייצוג שפתי של המציאות שאנו חווים
הנחה ב' – במציאות כשלעצמה (גם הפיזית וגם המטאפיזית) אין עובדות אתיות (זה יוצא מתוך הכשל הנטורליסטי כפי שג'ורג' מור הבין אותו)
מסקנה – השפה לא יכולה לדבר על האתיקה

ויטגנשטיין פותח פתח בסוף המאמר לכך שאולי לא ניתן לדבר על האתיקה אבל ניתן לחוות אותה.

יש לי כמה תובנות על הטיעון (אני לא בטוח שהנחה א' נכונה) אבל אני אשמח לשמוע את דעתך.

תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

איני זוכר את הטיעון, אבל כפי שהצגת אותו הוא נראה לי בטל ומבוטל כעפרא דארעא.
את הנחה א אני מוכן לקבל כל עוד נכלול בשפה גם את מה שאנחנו חווים ב"עיני השכל" שלנו, כגון יישים מתמטיים מופשטים או מושגים כמו דמוקרטיה או טוב לב.

הנחה ב היא שטות. הכשל הנטורליסטי קובע שאין קשר בין עובדות רגילות לבין נורמות. אי אפשר לגזור נורמה מעובדה. אבל אם יש עובדות אתיות אין מניעה לגזור מהן נורמות. אני צופה ב"עיני השכל" באידיאת המוסר ו"רואה" שמעשה כלשהו הוא מוסרי או לא מוסרי. מכאן נגזר שאסור לעשות אותו. זו משמעותה של עובדה אתית. הגדרתי זאת בספרי אמת ולא יציב, וגם במחברת הרביעית באתר שלי.
אם מקבלים את תקפותו של מוסר, כלומר לא רואים בו קונוונציה בעלמא, על כורחך יש עובדות מוסריות (שאם לא כן – מה תוקפן של תחושות או קונוונציות? זהו הכשל הנטורליסטי).
ומכאן שיש מוסר תקף וגם ניתן לדבר עליו בשפה. אגב, עובדה שאנחנו עושים זאת (ע"ע מור והנפת הידיים שלו, אבי הכשל הנטורליסטי).   
 
אגב, אני לא רואה הבדל בין לחשוב/לחוות על משהו לבין לדבר על משהו. גם החשיבה/חוויה שלנו יכולה להיות מוגבלת על ידי מה שהיא פוגשת. כל השאר יכול להימצא בראש אבל כהזיה בלבד (ולא כחשיבה או חוויה). אם כן, מה שאתה אומר על השפה תוכל לומר בה במידה על החשיבה. אז אם אין לדבר על המוסר גם אין לחשוב עליו. ובעצם – המסקנה היא שאין דבר כזה.
ומכאן, שאם יש דבר כזה – ניתן לדבר ו/או לחשוב עליו. מש"ל.

השאר תגובה

Back to top button