זיהוי המוסר

שו”תקטגוריה: אמונהזיהוי המוסר
גיא שאל לפני 5 שנים

ערב טוב, שמעתי את סדרת השיעורים שלך על תורה ומוסר וממה שגם ראיתי באתר אני מבין שאתה מזהה את המוסר עם מה שאנשים מזהים אינטואיטיבית כמוסר. רציתי לשאול לאור ההבדלים בין החברות השונות בזמנים השונים איך אפשר להניח שיש לכלי הזה פן אובייקטיבי-אוניברסלי? בנוסף למה להניח שיש לאדם יכולת הכרתית בתחום הזה שלכאורה יש לו אופי מטאפיזי טהור? תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום רב. גם בהלכה יש ויכוחים, וזה לא אומר שאין אמת הלכתית. זה שיש ויכוחים יכול גם לבטא שאחד צודק והאחר טועה. מה עוד שהנסיבות משפיעות גם הן על ההתנהגות המוסרית, ולכן אנשים בנסיבות שונות יתנהגו אחרת וזה בסדר גמור. מעבר לזה אני גם חושב שהעולם מתקדם, ולכן כללי המוסר משתנים לטובה (מבחינת מה שמקובל כהתנהגות מוסרית. לא בהכרח מבחינת מה שעושים בפועל). כשחברה אפריקאית פוגשת חברה אירופית כיוון השינוי הוא בבירור לכיוון האירופי כי הוא מתקדם יותר (אל תגלו לאף אחד על השוביניזם שלי).
אם אתה לא רואה בזה הליך הכרתי אז המוסק הוא סובייקטיבי, ולכן אין ליישם אותו על מי שחושב אחרת. כך אין מקום לביקורת מוסרית על אחרים (אתה חש כך והם חשים אחרת).

גיא הגיב לפני 5 שנים

תודה על התשובה
א. התכוונתי שאולי הויכוח עקר ביסודו ואין לנו בכלל יכולת הכרתית לדון בנושא ולכן כל דעה צפויה לכישלון מראש. לא כמו בהלכה שהיא מעצם הגדרתה נתונה לשיפוט האנושי.
ב. לא הבנתי אם לדעתך המוסר קבוע והנסיבות משתנות או שהוא מתפתח בהתאם לעולם.
ג. אני כן חושב שיש ערכים מוסריים אובייקטיבים אבל לאדם אין כלים להכיר בהם. פה נכנסת התורה שאומרת לנו את ערכי המוסר מתוקף זה שה’ ברא את העולם ומתוך כך את ה’טוב’ ו’רע’ ועל ידי התורה הוא אומר לנו את ערכי המוסר האובייקטיבים, לאדם כסובייקט אין כל כך אמירה בנושא.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

א. אני לא רואה הבדל. ויכוח מוסרי מתנהל בין בעלי עמדות שונות, כמו ויכוח הלכתי. אפשר להביא ראיות כאן וכאן, ועובדה שלפעמים אנשים משתכנעים גם בויכוח מוסרי. בדיוק בגלל זה אני מסביר שמדובר בסוג של הכרה ולא חשיבה.
ב. כתבתי בפירוש ששני המנגנונים נכונים.
ג. גם בתורה לא תמצא את הערכים הללו. היא כותבת “ועשית הישר והטוב”, אבל לא מפרטת מהו הישר והטוב (שהרי מדובר על מה שמעבר להלכה. מה עוד שגם בהלכה יש ויכוחים כפי שכתבתי). נראה בעליל שכוונתה שכל אחד יודע בעצמו מהו הישר והטוב. ועובדה היא שלעולם תוציא מהתורה ערכי מוסר שאתה מראש מבין שהם נכונים. מימיי לא ראיתי מישהו משנה את דעתו המוסרית בגלל עיון בתורה. לעולם הוא מוצא בה את מה שנכון היה מראש לדעתו.

השאר תגובה

Back to top button