חכמי ישראל כנגד הבריונים

שו”תקטגוריה: כלליחכמי ישראל כנגד הבריונים
צחי שאל לפני 3 חודשים

לפני חורבן בית המקדש השני פעלו בירושלים בריונים שנלחמו ברומאים וגרסו שזוהי השיטה הנכונה.  כיצד ניתן לדעת שאכן טעות הייתה בידם,אולי  באמת היה צריך להילחם ברומאים וכך לא היה נחרב בית המקדש? (אולי בזכות מסירות נפשם היה עושה הקב”ה ניסים  כבזמן החשמונאים?)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

אולי. אבל לא סומכים על הנס.
ובכל זאת, ככלל, העובדה שחז”ל חשבו שהם טעו לא אומרת שגםם אתה צריך לחשוב כך. לחז”ל יש סמכות בתחום ההלכתי ולא בתחומים אחרים.

צחי הגיב לפני 3 חודשים

זאת אומרת שאם שמים את אבא סיקרא מול רבי יוחנן בן זכאי. יש בכלל מקום לחשוב שאולי הבריונים צדקו??? ולרבי יוחנן בן זכאי יש סמכות רק בתחום ההילכתי!!!???

ובמושגים שלנו – אם נשים את שר הביטחון מול רבי יוחנן בן זכאי אז לרבי יוחנן בן זכאי יש סמכות רק בתחום ההילכתי??? מי מעלה בדעתו כזה דבר??? כך לומדים את דברי חז”ל??

ומענייני דיומא – אם נשים את שר הבריאות או פרופסור ברבש או מר “פרויקטור” קורונה מול רבי חיים קנייבסקי אז לרבי חיים קנייבסקי יש סמכות רק בתחום ההילכתי??

כידוע יפתח בדורו כשמואל בדורו. ורבי חיים חורץ גורלות של אנשים לפני ניתוחים. וכפי שהתבטא מאן דהו שלרבי חיים אין ידע ברפואה אבל יש לו ידע בעולמות עליונים.

*(מיסטר גורלין אתה מיותר בדיון הזה. בבקשה אל תתערב!)

צחי הגיב לפני 3 חודשים

אה, שכחתי להוסיף…
הרי כמובן תטענו “במקום חילול ה’ אין חולקים כבוד לרב”
אולי חס וחלילה נאשים גם את רבי יוחנן בן זכאי בחילול ה’ שבגללו נחרב בית המקדש??
ה’ ישמרנו ממחשבות כאלו…

ה'בריוני' היו מומחים? הגיב לפני 3 חודשים

בס”ד כ”א באב תש”פ

גדולי תורה מפנים בדרך כלל להתייעצות עם המומחים הבכירים ביותר, אם בתחום הרפואי ואם בתחום המדיני-צבאי, כדי לקבל מידע מקצועי מהימן. במידה שיש חילוקי דיעות בין המומחים או בעיה הלכתית במיתווה שהם מציעים – אז צריכה להיות הכרעה של פוסקי הלכה.

ה’בריוני’ היו ההיפך הגמור מ’מומחים’, ועשו את ההיפך הגמור ממה שצריך לעשות כדי להצליח. היו בירושלים אוצרות מזון מים ועצים שיכלו להחזיק מעמד במצור שנים רבות, כך שהיה ניתן להתיש את הרומאים במצור ממושך ולהכריחם להגיע לפשרה סבירה.

במקום זה שרפו הבריונים את האוצרות כדי להביא למלחמה מיידית עם הרומאים, אך השיגו את ההיפך, מגיני ירושלים הוחלשו מרעב ולא נותר להם כוח להילתם עם הרומאים, כתמיהת ריב”ז: בני אדם ששולקים תבן ושותים את מימיו – יכולים לעמוד בקשרי מלחמה?’

אף בהתמודדות עם הקורונה, צריך להיזהר מסגרים מוחלטים, הגורמים לרעב ודמורליזציה, ולחפש אמצעים זהירים וסבירים, שיאפשרו להאט ולצמצם את התפשטות הקורונה עד שיימצאו חיסונים ותרופות. פרופ’ גמזו נראה שמבין זאת. יש לקוות שתהיה הידברות ראויה בינו לבין נציגי הציבור החרדי שתביא לפתרונות הולמים.

בברכה, ש”צ

כיוון לדעת הגרח"ק הגיב לפני 3 חודשים

בדבר אחד כבר ראינו שפרופ’ גמזו כיוון לדעת הגרח”ק. גמזו הביע צער על שבתחילת ‘בין הזמנים’ חזרו הצעירים מהישיבות הביתה ובהגדלת הצפיפות גדילה סכנת ההדבקה. כך בדיוק טען הגרח”ק בשלהי אדר, שאין לבטל את הלימודים בישיבות. אולי יארגנו פגישה בין הפרופסור לרב, ‘והכל על מקומו יבוא בשלום’?

בברכה, ש”צ

נור הגיב לפני 3 חודשים

איזו השוואה בין ת”ח שאינו יודע מימינו ומשמאלו בעניייני עוה”ז [ואני כותב זאת לשבח!],
לבין ת”ח בזמן ריב”ז שהחליטו שעדיפים חיי אדם על ההשפלה בכניעה.
המושג שהמציא מאן דהו שיפתח בדורו, או אפילו שמואל בדורו יכריעו בעניינים שהם לא מכירים זה המצאה חסרת שחר, גם אם ‘מאן דהו’ אמר כך

מיכי הגיב לפני 3 חודשים

זו לא בדיוק הבנה בענייני עוה”ז. אגב, ויכוח ממש כזה התנהל בגטו ורשה לפני המרד, ויש אי בהירות לגבי עמדת ר’ מנחם זעמבא בזה. דומני שזה היה ציונים (דתיים וחילוניים) מול ההנהגה הרבנית החרדית.

צחי הגיב לפני 3 חודשים

א. נו, ב”ה שלא כמו בקושיה הקודמת שלי לגבי שבירת הלוחות מתנהל כאן דיון רציני. ואף אחד לא טוען שהדיון הזוי.(ומזל בינתים שגורלין לא התערב…)
ב. נור הנכבד – אף מאן דהו לא אמר ש”יפתח בדורו כשמואל בדורו”, זוהי גמרא מפורשת. מאן דהו אמר שהגר”ח לא מבין ברפואה אבל יודע מה קורה בעולמות עליונים. (אגב, באופן שונה גם החזו”א לא התייעץ עם רופאים אלא הדריך אותם בביצוע הניתוח למרות שמעולם לא למד רפואה. וכן לעיתים פטר אנשים מהמלצות רפואיות שניתנו להם. כמובן ע”י צפייתו למרחוק)
ג. ההשקפה ש”הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל” ו”אפילו יאמרו לך על ימין שהוא שמאל ועל שמאל שהוא ימין”. גם אינה חדשה. והמופתים ידועים אצל אנשים שמתייעצים עם החכמים על כל צעד ושעל.
ד. ש”צ – (כדאי לך לשנות את הר”ת הנוראים הללו) – עם כל יום שעובר מתבררת דעתו הבהירה של הגר”ח כפי שהזכרת. גם העובדה שלמרות שמצבינו היום חמור מהגל הראשון – המדינה\ וועדת הקורונה\ המומחים הגדולים – משאירים בכל הכוח את מערכת החינוך מתפקדת כדי שההורים יצאו לעבוד ואף אחד לא חולם אפילו לעשות סגר!!!
שלא לדבר על התקהלות של אלפים בהפגנות שמאל שמותרת לעומת תפילות וחתונות.
ואת זה שההחלטות על ההגבלות מתבצעות בשליפה מהמותן כבר הזכרנו???
אלא מה?? בגל הראשון הציבור היה בהיסטריה (וזה מה שביבי רצה) ואילו הגר”ח קנייבסקי לא היה בהיסטריה. זה כל ההבדל!!

בנימין גורלין הגיב לפני 3 חודשים

להקת “טיפקס” כבר עסקה בזמנו ברועה חיים. ק ובעדר הצאן והבקר החריידי בשיר “בתוך נייר עיתון”, להלן הקישור:
https://youtu.be/DRXOUwYVkeQ

בס”ד כ”א באב תש”פ

לצחי – שלום רב,

המחלוקות בין הרופאים בעינן עומדות. יש הנוטים לכיוון של סגר, כגון פרופ’ גרוטו, פרופ’ סדצקי ופרופ’ שווץ. יש הנוטים להקל לגמרי ולהסתפק במיגון קבוצות הסיכון, כגון פרופ’ לס, פרופ’ קימרון ועוד. ובאמצע נמצאים פרופ’ גמזו, פרופ’ רוטשטיין ופרופ’ לוי המעדיפים היגיינה אישית וצמצום התקהלויות על פני סגר.

בברכה, ש”צ

את התלונות לראשי התיבות של שמי, יש להפנות לסבא-רבא שלי, ר’ משה רוט (ראטה), בעל המכולת בכפר ‘קאטינה’ שבטרנסילבניה, שקרא לבנו (הוא אבי אמי) בשם ‘שמשון צבי’ 🙂

ט הגיב לפני 3 חודשים

רק אחרי ההערה של צחי שמתי לב בכלל שש”צ זה ראשי תיבות שבתאי צבי. ואת זה אני אומר כאחד שביזבז יותר מידי דקות מחייו על (בין היתר) קריאת ספר מוזר מאד של היעב”ץ שבו מביא כל מיני תיעודים על עלילות שבתאי צבי. הדבר המרכזי שאני זוכר משם הוא שייחסו לשבתאי צבי יכולת חידוש קבלית יוצאת דופן, והדוגמה הכי מוצלחת שיש שם (חסם מלעיל על האיכות של התכנים שמיוחסים שם למשיח ההוא) הוא ששבתאי צבי עשה להם דרוש על המערכה שכל חג הוא שבת ויש לו שבת שבתון על גביו, לסוכות יש שמיני עצרת, לפסח יש שבועות, לראש השנה יש יום כיפור, ומי הוא השבת שיושבת מעל לכל שבתות השבתון? הוא הוא שבתי (כך הוא כתב את שמו) שהוא שבת+י, שכלול מעשר ספירות והוא יושב ראש כמלך בגדוד כאשר חיילים יגבר כי שבתון מעל שבת שומרת ושבתי צבי עליהם. לגופו של עניין לא חושב שיש כאן עניין של שם רשעים ירקב כי השמות בכשרוּת קדמו לההוא גברא והוא בא בגבולם.

ט הגיב לפני 3 חודשים

השבתאות מקומה במקומו מונח, אבל מהספר ההוא של היעבץ (שבו מתגולל בין היתר גם על רמח”ל) אני לפחות לא הצלחתי להבין בכלל מה היה כח המשיכה הרעיוני שלה.

ט הגיב לפני 3 חודשים

ואם תסלחו לי על הנבירה, אציין שהמטבע “את זה אני אומר כ” הוא בדרך כלל לצורך שימוש לרעה. קרוליין גליק כתבה לא מזמן שיש אגף שלם של יהודים אמריקאיים שכל אחד מהם בכתיבה שלו הוא לא “יהודי” אלא “כיהודי”. כלומר שימוש בזהות היהודית כדי להוסיף כח להתקפה על ישראל. אולי יש כאן הטיית אישוש, אבל אני בהחלט רואה הרבה מאד יהודים שנמצאים בכל מיני מקומות שבאופן די חד משמעי מפרשנים כל דבר נגד העמדה הרשמית של ישראל. אני חושב שראיתי לא מזמן שאפילו גברת מגונדרת כמו ראשיד טאליב מחזיקה יועץ תקשורת יהודי.

טיפולי המרה (לט.) הגיב לפני 3 חודשים

בס”ד כ”א באב תש”פ

לט’ – שלום רב,

הדרשנות הדמוי-קבלית של השבתאים באה להכשיר את המרת הדת של שבתי צבי, שבעקבותיה הלכו אלפי יהודים שהתאסלמו. גם אלה שלא הלכו בעקבותיו עד כדי המרת הדת – פיתחו תיאוריות שונות ומשונות של’צדיק הדור’ מותר ‘לרדת אל הקליפות’ ולעבור עבירות כדי ‘לברר ניצוצות’ מתוך הקליפות. אחת התולדות של תפיסות אלה היתה כת יעקב פרנק שהגיעו לגילוי עריות כדי ‘לברר ניצוצות מהקליפות’ וסופם שהתנצרו. בקיצור: פולחן אישיות, המשתמש בסגנון דרשנות קבלי כדי להכשיר את העבירות החמורות ביותר.

ואנן בדידן, ממליצים בימי קיץ לוהטים אלה, לקחת פרי עסיסי טרי, ולהתענג על המתיקות המרווה שבין קליפותיו, ובפרט מפירותיה הקדושים של ארץ הצבי, שהיא בבחינת ‘שבת’ ביחס לכל הארצות 🙂

בברכה, שמשון צבי

ט הגיב לפני 3 חודשים

המרת הדת הייתה ‘אילוץ’ מאוחר ככל שאני יודע. הדרשנות הקבלית באה לבסס את ייחודיותו של המשיח (שההשתוקקות להגעתו הניעה בעצם את כל העניין), והוא עצמו – לפחות על פי הספר הנ”ל (תורת הקנאות) – הוצג כמקובל עצום לעילא מן כל ברכתא. הבעיה היא שהדוגמאות שיש שם בספר ההוא הן באמת עלובות בצורה כל כך מגוחכת שאני יכול לנפק מהשרוול עשר כאלה כל שעה תוך כדי שינה.

בס”ד כ”ב באב תש”פ

לט’ – שלום רב,

לא נכנסתי אף פעם לבירור מעמיק על סיבת הקסם שהיה לשבתי צבי על בני דורו, אבל יכול להיות שהיה לו ידע רב בספרות הקבלה, יכולת מהירה לבצע אקרובטיקה דרשנית קבלית, מזקיקה שליטה נרחבת בספרות זו ובמושגיה, וכנראה ‘היה לו את זה’.

יכול להיות שהיו גם תכונות אישיות חזקות שהביאו את מי שפגש בו לתחושה שלפניו עומד איש מעלה. קשה להגדיר מה בדיוק מביא לאדם את ה’חריזמה’ ההופכת אותו למושא להערצה מצד רבים וטובים. וכש’חריזמה’ זו העולה בגימטריא ‘ער’ הביאה להתעוררות המונית ללא תקדים לתשובה בציפיה לגאולה – היה אפשר לשער שאישיות סוחפת כזו מוליכה את העם לקראת גאולה.

הבעיה היתה שכשאולץ להמיר מפחד שיישפט כמורד במלכות – הפכה ה’חריזמה ‘ ל’רע’. במקום להודות בכישלון, באילוץ שנעשה מתוך סכנת נפשות – עשו שבתי צבי וחסידיו מהנפילה ‘אידאולוגיה’ של ‘עבירה לשם מצווה’, והביאו לשמד המוני ולהכשרה של כל תועבה בנימוק של ‘בירור ניצוצות מהקליפה’ וכך היו לדיראון.

בקיצור: ‘חריזמה’ מחייבת זהירות. היא יכולה לעורר לגבהים של טוב אך מאידך לדרדר לתהומות של רע.

בברכה, שמשון טביא

ט הגיב לפני 3 חודשים

במישור ההצהרות כל הנ”ל מוסכם ויותר מכך. תנועה עוצמתית וסוחפת כ”כ חייבת להיות מלווה ב’תיאולוגיה’ מגובשת, וייתכן שגם יש שם דברי טעם (הרמח”ל עצמו העיד שאכל רימון כלשהו מדברי נתן העזתי) ואני מכיר רק את ההיסטוריה ולא את ההגות. אבל *לפי הספר הנ”ל*, שמכיל עדויות מבני הזמן ההוא כפי שהועתקו בידי היעב”ץ, אותה אקרובטיקה דרשנית קבלית שהילכה קסם על השומעים היא בסה”כ קשירת נימה בנימה עשות המספחת על ראש כל קומה, ובפרט ראיתי שם שערורה בשימוש מעשי בגימטריות לכל מטרה. אין לי סבלנות עכשיו לקרוא שוב בספר הנ”ל אבל המעוניין לראות ליצנות מביכה ילך לו אל הספר הנזכר וישתומם אל נפשו הלוך ותמוה הנגבה.

השאר תגובה