טלטול חיות מחמד בשבת

שו”תקטגוריה: הלכהטלטול חיות מחמד בשבת
ק שאל לפני 7 חודשים

שלום הרב,
רציתי לשאול מה דעתך לגבי טלטול חיות מחמד בשבת?
אני יודע שיש רבנים לא מעטים שנעים באי נוחות בעניין סוגיה זאת, אף שאף פעם לא הבנתי למה. ככה שאשמח לשמוע מה דעתך.
ד”א חשבתי אתמול במקרה האם פסיק רישא יכול להורות שמותר? הרי אחרת איזה הו”א שיחתכו את ראשו של התנגול בשביל הילד  אם הוא מוקצה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

מי נע באי נוחות? ברור שמותר. בעלי חיים מוקצים הם לא חיות מחמד (זה מושג מודרני). חיות חמד לא שונות מכל דבר אחר שעומד לשימושך.
אבל פסיק רישא אינו יכול להוות ראיה, משלוש סיבות: 1. תרנגול אינו חיית מחמד (אמנם כאן יש קו”ח, שאם תרנגול מותר אז חיית מחמד ודאי מותרת. אבל בע”ח שאינם חיות מחמד ודאי אסורים מדינא דגמרא ובכל זאת יש דין פסיק רישא). 2. דין פסיק רישא שייך למישור דאורייתא, ולכן אין מניעה לגמרא לדון במקרה שאדם חתך ראש של תרנגול גם אם יש בזה איסור דרבנן. 3. אפשר לעשות אוקמתא שהוא  חתך את ראשו בלי להזיז אותו (אמנם בפשטות שימוש במוקצה גם הוא אסור). אבל באמת אלו פלפולים מיותרים. זה לא קשור לדיון.

ק הגיב לפני 7 חודשים

תודה רבה, לשנייה כשקראתי את התשובה שלך חשבתי שאני הוזה ואולי באמת זה לא נפוץ להתיר חיות מחמד, אבל ראיתי שאכן מוזכר ככה בכמה וכמה ספרי הלכה לשבת, כמדומני זה מוצג במעין תקנת חז”ל שאסור לעשות שום שימוש בבע”ח בשבת.
אכן התכוונתי לקל וחומר ב1.
3 נשמע קצת תמוה אף שאפשרי. ו2 אני לא מספיק מונח כדי לחשבן עד כמה שזה נפוץ.

ד”א לגבי 3, האם בלי קשר יש בעיה בשימוש בחתיכת הראש מדין מוליד או משהו כזה? אם ככה, אז זה מסביר היטב את 2.

בנימין גורלין הגיב לפני 7 חודשים

*** בנימין, שים לב. כעת אני מתחיל למחוק גם סתם הודעות חסרות קשר וטרוליות ****

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

ק, לא מדין מוליד אלא אם כבר אז מדין נולד. יש לדון, אבל אני לא חושב שזה משהו חדש שנולד כאן. אפילו ביצה מוכנה במעי אימה או אפרוח מוכן אינם נולד.

השאר תגובה