ייחוד

י' שאל לפני 3 שבועות

אהלן,
אם אני צריך לעשות משהו בשביל מחקר עם מישהי והדלת סגורה אבל אני חושב שעוד אנשים יכולים להיכנס(צריך איזשהו כרטיס כדי להיכנס), האם יש בזה משום ייחוד?
ראיתי שיש רשב”א שאומר שדלת סגורה ולא נעולה אין בה משום ייחוד ואומרים שזה יכול להיות רק סניף להקל, אבל חשבתי שאולי יש כאן היתר של טריד בעבודתיה. האם זה נכון במקרה זה? ראיתי שיש כאלה שרוצים לומר שיש מחלוקת ראשונים אם האיסור של ייחוד הוא איסור עצמי או שהוא רק הרחקה מהעריות, אם הוא איסור עצמי אז לכאורה המקרה הזה אסור לא? בקיצור, מה דעת הרב?( זה התייעצות ואני לא מחויב כמובן למה שהרב יענה)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

אני חושב שהקריטריונים כאן אינם פורמליים. גם אם הרשב”א או כל אחד אחר קובע שדלת סגורה זה טוב או  לא טוב, זו רק הערכה שלהם לחשש לעבירה או להרהור. וזה נכון גם אם איסור ייחוד הוא עצמי, שכן גם לשיטה זו החשש לעבירה מגדיר את איסור ייחוד גם אם אינו הטעם אליו (והא ראיה, שכשאין חשש אין איסור ייחוד). לכן זה תלוי בהערכה שלך לחששות הללו. אם אין לך חשש אין איסור. שומר נפשו יציב גדרות וגבולות.

אש הגיב לפני 3 שבועות

האם לדעתך כל הלכות ייחוד כגון ייחוד עם שני אנשים, בעיר בשדה, ביום בלילה, בעלה בעיר וכו’ גם הקריטריונים לא פורמליים והכל תלוי בהערכת אדם? יש כן איזשהו קריטריון ברור שחז”ל אסרו כלומר אדם שמשוכנע שגם בייחוד גמור לא יבוא לידי איסור האם הייחוד מותר לו?

שאלה הגיב לפני 2 שבועות

האם בבית פרטי עם למשל 2 קומות עם הרבה שותפים (5 שותפים ומעלה) יש איזשהו הרכב (כלומר מספר גברים ומספר נשים) בו יהיה מותר ביחד גברים ונשים? פשוט לא תמיד קל למצוא את אותו המין ואז יש חדרים ריקים שהתשלום עליהם נופל על מי שבבית וזה יכול להצטבר ללא מעט כסף.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

באופן עקרוני אתה לא אמור להימצא ביחידות עם אישה. בדירה או בית שבהם בכל רגע יכול להיכנס עוד מישהו אין ייחוד. אבל דומני שזה לא המצב במקרה שלך, כי יש שעות או ימים שבהם אתה כן עלול להימצא שם לבד עם עוד מישהי בלי שמישהו צפוי להיכנס.

שאלה הגיב לפני 2 שבועות

שלום,
תודה על התשובה.
אם אני מסביר את המצב לשכן ומביא לו מפתח ואומר לו שהוא יכול להכנס מתי שהוא רוצה 24 שעות ביממה כל השבוע בלי לדפוק, האם זה פותר את המצב? ואם לא, האם יש פתרון אחר?
תודה

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

קשה לומר כאן משהו ברור. הרי הוא לא באמת ייכנס, שהרי אין לו מה לחפש שם. אני חושב שזה בעייתי. אם ישנה בבית הזה יחידה נפרדת עם כניסה נפרדת זה יפתור את הבעיה.

השאר תגובה

Back to top button