לימוד תורה

שו"תלימוד תורה
ראש הכולל שאל לפני 2 שנים

כתבת לאחרונה בשו"ת
שאפשר בהחלט להתפרנס מלימוד תורה אבל לקבוצה איכותית מסויימת
הבעיה היא שאצלנו יש ציבור שלם שמתפרנס מזה (אמנם בדוחק ורק כמילגה ולא כמשכורת, מה שבפשטות הוא רק על ביטול הזמן) ולא רק נבחרת שראויה לכך.
2 שאלות:

  1. מה הקרטריון למוכשרות, הרי יש הרבה שיכולים להיות רבנים סברים להערכתי לפחות 60 אחוז יכולים להיות רבנים טובים שיודעים בקמה של להורות לציבור. האם צריכים ללכת לכולל רק מוכשרים-על שיכולים לכתוב ספרים כמו קצוה"ח?
  2. לכאו' אין ויכוח שהפסגה ה 10% של הטופ מוכשרים צרכים ללמוד, אבל א"כ מי ייצר לנו המצאות טכנלגיות ? מי יישב במכון ויצמן? כמובן שהשאלה היא במצב האידאלי שכל עמ"י יהיו שומרי תו"מ…האם נכון לקבוע שכולם יהיו בכולל ווְעָמְדוּ זָרִים וְרָעוּ צֹאנְכֶם וּבְנֵי נֵכָר אִכָּרֵיכֶם וְכֹרְמֵיכֶם?
  3. אם התשובה על 2 היא שלא כל ה 10 אחוז צרכים להיות בכולל אז ה הקרטריון להחליט מי יהיה בכולל? אם כולם ירצו למי תסרב?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אין לי קריטריון. יש שכל ישר. יש לקבוע מספר סביר כלשהו של בעלי כישרון ומוכנות לשבת ללמוד לאורך זמן. יש מעטים כאלה, וצריך למיין אנשים כמו לכל תפקיד.
מי שלומד כדי לכהן כרב לא צריך לממן אותו. זו הכשרה מקצועית. אני מדבר על מימון ללומדים ולא על הכשרה מקצועית על חשבון המדינה.
הכישרון אינו הפרמטר היחיד, וגם אין כישרון אחד בלבד. יכול להיות אדם מוכשר מאד שלא חשקה נפשו בתורה או שלא מתאים לתורה וכן מתאים למתמטיקה או פיזיקה.

השאר תגובה

Back to top button