למה אין מודעות כללית שישיבות הסדר דתיות לאומיות שונות הן כתות?

שו”תקטגוריה: מחשבהלמה אין מודעות כללית שישיבות הסדר דתיות לאומיות שונות הן כתות?
נועם שאל לפני 4 חודשים

שלום,
הלכתי לישיבת הסדר מיינסטרימית לחלוטין לתומי כדי ללמוד תורה ולהיות יהודי טוב.
הרבנים השונים, חוץ מללמד “תורה” (בדיעבד אני אפילו לא יודע אם לקרוא לזה תורה מרוב שהיה ברמה נמוכה) גם הכניסו לראש כל מיני “הנהגות” חרדיות ואפילו חרדיות קיצוניות ואמרו שכך צריך וכך ראוי וכך זה בן תורה וכו’ וכו’ וכו’.
במבט לאחור אחרי שסיימתי את הישיבה, זה נראה לי בזבוז זמן טוטאלי של יותר מ-3 שנים, הליכה אחורנית ו”תהליך” בו פשוט מכווצים לך את התודעה בצורה עצומה, מחנכים אותך לכל מיני מוזרויות, לדברים האלו קוראים “צדיקות” ולדברים נורמלים ובריאים משננים לך שהם רעים, מזיקים, פוגעים ואי אפשר להתקדם איתם וכו’ וכו’.
יש שם הרבה דברים דומים למאמר של הרב על הר המור אבל לא הלכתי לישיבה כזאת, אלא לישיבה שנחשבת דתית לאומית “רגילה” לחלוטין.
השאלה שלי – איך יכול להיות ששום רב שאי פעם היה לי בישיבה התיכונית או שום דמות אחרת מהמקום בו למדתי (למשל מורה מקצועי או מדריך או איש צוות אחר) או סתם מישהו מהחיים שלי / עלוני שבת / עיתונים / תחקירים בטלויזיה / מקורות מידע אחרים מכל סוג לא הזהיר מפני זה? למדתי וגרתי במקומות שנחשבים פתוחים ואני פתוח לסוגי המדיה השונים ולחדשות.
מאיפה הייתי אמור לדעת שאני נכנס לתוך כת ברמה לימודית מאד נמוכה, עם רבנים שהם ר”מים למשך שנה שלמה שהם ברמה מאד מאד נמוכה מהרבה בחינות ושלפי דעתי בכלל לא אמורים להיות בשום תפקיד חינוכי משום סוג, ש”מחנכים” אותך לכל מיני “הנהגות” שונות ומשונות מהעולם החרדי ואומרים לך שאם לא תעשה אותם לא תתקדם וכל מיני דברים כאלו ועוד הרבה מאד דברים לא טובים. 
לא היו לי כלים לבחון את הדברים בגיל 18, לא שיערתי בכלל שישיבות כאלו הן סוג של כת ויש הרבה מאד הבל, רעות רוח ושגעונות שונים ומשונים ולא חשבתי לעזוב באמצע כי בכלל לא ידעתי אם זה אפשרי עם הצבא ודברים אחרים.
יש מודעות כללית לכך שהמגזר החרדי הוא בעייתי (אני כותב כרגע בהכללה ואני יודע שבשנים האחרונות המצב יותר טוב, אך בהכללה – ) לא עושים צבא, לא עובדים, לובשים רק שחור לבן וכל הדברים השונים. אך מעולם לא היה לי מודעות שגם בישיבות שנחשבות דתיות לאומיות רגילות יש הרבה חרדיות ואפילו חרדיות קיצונית שמחופשת לדתי לאומי.
איך המצב הזה מתמשך עשרות שנים ולמה אנשים שונים לא מעלים את המודעות לזה כך שזה יהיה דבר מוכר ונערים צעירים ידעו להזהר ולהשמר?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אני חייב לומר שהתמונה שאתה מתאר זרה לי לגמרי. לא יודע באיזו ישיבה היית, אבל נדמה לי שזה לא המצב בישיבות ההסדר המרכזיות (מעלה אדומים, עותניאל, הגוש, ירוחם וכו’). תוכל להביא דוגמאות להנחיות שקיבלת שם?

ק הגיב לפני 4 חודשים

אפשר דוג’ על אילו הנהגות אתה מדבר?… יכול להיות שחלק לא קטן מן הדתיים יסכימו איתם ויראו הנהגות אלו כחלק חשוב בדת… כי אחרת זה נשמע די תמוה.

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

תרשו לי להודות לטכנאים…

ח הגיב לפני 4 חודשים

למדתי במעלה אדומים ( אומנם די מזמן) ואני לא יכול להזדהות בכלל עם מה שנכתב. האווירה הייתה פתוחה מאד. לא זוכר שטיפות מוח משום סוג. קראתי כל ספר שרציתי ,והעניקו לנו עצמאות מוחלטת

השאר תגובה