מה הנקודה שבגללה אני יכול לסמוך על עצמי

שו"תקטגוריה: כללימה הנקודה שבגללה אני יכול לסמוך על עצמי
אני שאל לפני 2 שנים

שלום,
כידוע יש הרבה מאד מומחים, עם תארים הכי מתקדמים, עם עשרות שנות ניסיון ועשרות אלפי פעולות צוברות ניסיון שטועים באופן קריטי בתחום ה"מומחיות" שלהם. כמו למשל יאיר גולן סגן הרמטכ"ל לשעבר שלטעמי תפיסות הבטחון שלו שגויות מהיסוד ומובילות להפך הגמור מהבטחון וזה כשהניסיון שלי אפסי לעומתו.
יש פרופ' לפסיכולוגיה שאני יכול לשמוע הרצאה שלמה שלהם ולהרגיש שכל מילה זה שטות, וזה שוב כשאין לי שום ניסיון כמותם.
היום למשל שמעתי את שמחה רוטמן מדבר בערוץ 13 והוא הסביר ונימק בהרבה הסברים את עניין מפלגת הציונות הדתית מול ימינה והקשבתי להכל אבל פשוט הרגשתי שזה לא נכון וכל הטענות שלו מבוססות על הנחות יסוד שלדעתי לא נכונות וזה כמובן שאין לי שום ניסיון שבכלל מתקרב לניסיון שלו במשפטים ועוד דברים.
יש "מומחי על" לתזונה שלמדו אינספור דברים בתחום ולפי דעתי גם הם טועים בהרבה דברים.
אז אלו 4 דוגמאות ובטח אם אחשוב עוד אגיע לעוד הרבה.
אז השאלה היא – מה בדיוק הדבר שבתוכי שכאילו נותן לי את הודאות הזאת? כלומר – לכאורה הם אמורים להיות צודקים, ואם לא צודקים במאה אחוז אז באחוז גבוה. ושוב – לפעמים אני פשוט מרגיש שהכל לא נכון בכלל ואני יודע שאני צודק, זה פשוט תחושה פנימית שאני צודק. שלמרות למשל שיאיר גולן מסביר סטטיסטיקות ולמה ההתנתקות למשל דווקא טובה וכל מיני דברים כאלו, אני פשוט מרגיש שזה הכל קשקוש בלבוש.
ומומחי תזונה מסבירים לעומק שילובים של פחמימות וחלבונים וירקות כאלו וכאלו וכו' וגם בזה אני מרגיש שכמובן שיש דברים שצריך לשים לב אליהם אבל בגדול לא צריך את כל הדיוקים האלו בכלל.
אבל מנין התחושה הזאת שאני, שלא מבין בתחומים האלו לעומת ה"מומחים" שאפילו *הקדישו את כל החיים שלהם* לנושאים בהם הם "מתמחים" צודק והם טועים, לפעמים טועים ממש בהכל, לפי התחושה שלי?
מקוה שהשאלה מובנית….

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

השאלה מובנת לגמרי. ביחס  למומחים צריך לתת יחס של כבדהו וחשדהו. כדאי להקשיב היטב לדבריהם ולשקול אותם ברצינות, אבל בהחלט לא לקבל אותם רק כי המומחה אמר. בסוף סוף יש שכל ישר, אף שכמובן הוא יכול גם להטעות אותך, אבל אין לדיין אלא מה שעיניו רואות. כמובן שהדיין אמור להתחשב גם בשיקול הזה עצמו: שאלו מומחים ואולי אני מפספס משהו. וכאן עליו להתחשב בשיקולים נוספים שאת חלקם אמנה כעת.
חשוב להבחין בין מומחה שמתבטא בתחום מומחיותו, לבין מומחה שחורג ממנה (ולפעמים אפילו הוא עצמו, ובוודאי שומעיו, לא שמים לכך לב). הבאתי לכך דוגמאות בספריי אלוהים משחק בקוביות ומדעי החופש, שבהם מומחים גדולים מדברים שטויות מוחלטות כשהם עוסקים בפילוסופיה של תחום העיסוק שלהם. לפעמים הם גם מביאים עמדות שלא נבדקו היטב מדעית אלא מבוססות על פרשנות או גישה אחת מיני כמה. גם אז המומחה לא תמיד מודע לכך ולא תמיד מציין זאת (בתחום התזונה זה מאד בולט. יש שם מחלוקות גדולות בין גישות שונות).
מעבר לזה, יש תחומים שבהם אין באמת מומחיות. בתחום הצבאי למשל לדעתי אין מומחיות. זו אחיזת עיניים. יש מומחיות איך לבצע פעולה מסוימת, אסטרטגיה צבאית, היכרות עם כלי לחימה שונים וכדומה. אבל מדיניות ושיקולי ביטחון כלליים, אינם עניין למומחים. אין פלא שרואים את האג'נדה של כל מומחה כזה דרך חוות הדעת שלו, ובכל שאלה תוכל למצוא "מומחים"" שיגידו כך או להיפך. בן גוריון כבר אמר שהמומחים הם מומחים למה שהיה ולא למה שיהיה. הוא כמובן דיבר על מומחים להיסטוריה ומדע המדינה וכדומה, ולא על רופאים, מתמטיקאים, או פיזיקאים. אלו תחומים שבהם יש מומחיות אמיתית. לא הייתי ממליץ לך לחלוק על עמדה רפואית ברורה (אם אין לך רופא שחולק על הרופא שלך) ובוודאי לא על עמדה של פיזיקאי, מתמטיקאי, ביולוג או כימאי, כשהם מתבטאים בתחומם (כי גם הם חורגים לא פעם). אם אתה רואה שיש השפעה של אג'נדה זה עניין אחר, וכבר הזכרתי למעלה את הדוגמאות. אבל אל תשכח שגם אתה עצמך מושפע מאג'נדה שלך. ולפעמים מה שנראה לך שטויות זה בגלל שלך עצמך יש אגנ'דה שמטה אותך.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

ראה גם כאן: https://mikyab.net/posts/63841

השאר תגובה

Back to top button