מישהו בסדר גודל של הרמב"ם ורש"י

שו”תקטגוריה: כללימישהו בסדר גודל של הרמב"ם ורש"י
יאיר שאל לפני 2 חודשים

הרב מיכי שלום.
ראיתי קצת את עמדתך על ירידת הדורות.  האם לדעתך דמויות כמו הרמב”ם ורש”י לא מוכיחות שיש ירידת הדורות. הרי אנחנו מסתכלים על היצירות שלהם וזה נראה דבר לא אנושי.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

לא. אכן יצירות מרשימות, אבל בהחלט יכולות להיות כמותן בימינו. מעבר לזה, לשיטתך יש עליית הדורות שהרי היצירות שלהם הרבה יותר מרשימות מהתלמוד והרי”ף והגאונים.

א. הגיב לפני 2 חודשים

את הרמב”ם לא הייתי שם ליד רש”י. לא היה כמו הרמב”ם. דרך אגב, כשהייתי קורא בתנ”ך עם רש”י זה היה הורס לי. ‘לא אנושי’ כי כך השפיעו עליך לתפוס אותם. אבל הם ויצירותיהם היו אנושיים לגמרי. הם למדו בשיטה מסוימת ושקדו כל היום וכל הלילה ולא היה להם את כל עיסוקי הבטלה של זמננו. אם אתה היית עסוק ללמוד בשיטה מסוימת ושוקד כמותם, אולי היה צומח ממך אחד כמותם.

בס”ד ט”ו באב תש”פ

לא’ – שלום רב,

דווקא מבחינת פנאי ללמוד יומם ולילה, נראה שלראשונים היה הרבה פחות זמן מאשר לנו. הן רש”י והן הרמב”ם היו עסוקים בפרנסתם – רש”י כסוחר ביין והרמב”ם כרופא – ושלא על מנת לקבל פרס היו עסוקים גם בכל ענייני הציבור, טורחם ומשאם.

אולי דווקא כשנתונים בלחץ של זמן – הלימוד ממוקד ותכליתי יותר, ומצליחים להגיע למיצוי ובירור האמת?

בברכה, ש”צ

א. הגיב לפני 2 חודשים

ראית מה זה ניצול זמן?

מ80 הגיב לפני 2 חודשים

הרמב”ם עד גיל 39 עסק רק בתורה, ובטרם התפרנס כרופא השלים את רוב רובם של חיבוריו הההלכתיים. אמר רבי דוד הנגיד מפי רבינו אביו על חיבור משנה תורה: כי עשר שנים היה יושב רבינו משה בחדרו ולא יצא מהפתח עד שסיימו.

מקובל שרש”י התפרנס ממכירת יין, אלא שאין אף ראיה לכך. את בקיאותו של רש”י בגידול גפנים ובייצור יין אפשר שקיבל מאביו שהתפרנס בדוחק ממכירת יין. מכל מקום, רש”י היה ראש ישיבה בה למדו אלפי תלמידים, וכדברי רבי יוחנן: אם דומה הרב למלאך ה’ יבקשו תורה מפיו.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 חודשים

לו הרמבם היה יוצר מטוס ומגלה כיצד אפשר לעוף באויר זה היה הרבה יותר מרשים מאשר לכתוב משהו שאח”כ הרבה התווכחו עליו אם זה נכון או לא נכון.

יאיר הגיב לפני 2 חודשים

אתם צריכים לתפוס מזה המשנה תורה. מדובר בחיבור עם לשון מדויקת שהצליח לזקק את כל עולם התלמוד והמדרשים להלכות מסודרות לפי נושאים. זו מלאכת אומן. היום כדי להכין אינציקלופדיה תלמודית עובדים צוותים שלמים עשרות שנים. ובנוסף לכל זה הוא חיבר כתבים רבים נוספים במחשבה ורפואה. הוא היה גם נגיד היהודים. היה רופא המלך. אתם יכולים לדמיין לעצמכם מישהו עם יכולות כמו של הרמב”ם. לא היה כדבר הזה חברים

יאיר הגיב לפני 2 חודשים

ולגבי רש”י, אין אף פרשן שהצליח לתת פירוש כל כך תמציתי ומדויק על כל התלמוד. לגבי המגיב א’ שזלזל קצת להבנתי בפירושו לתורה. יש ציטוט מעניין שמובא אצל החיד”א. שר”ת אומר שפירוש כמו של רשי על התלמוד הוא יכול להבין איך לעשות, אבל את הפירוש לתורה הוא לא מבין איך הצליח לעשות.

מדובר בשני ענקים שלא ראינו בדורות מאוחרים יותר לדעתי

השאר תגובה