מצוות אמונה בה

שו”תקטגוריה: כללימצוות אמונה בה
פלוני שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב
האם לשיטת הסמג, הסובר כי יש מצווה להאמין שאותו אחד שנתן את התורה הוא אותו אחד שהוציא ו ממצרים, גם אתאיסטים מקיימים את המצווה הזאת (באופן ריק כמובן)? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

אפשר כמובן להתפלפל על זה, אבל אני די משוכנע שלא. מצוות לא עוסקות בידע גרידא, אלא אם בידע אז ידע רלוונטי. כעין זה ההבחנה בין מתמטיקה לפיזיקה. מתמטיקאי יכול לדעת שאם האקסיומות של הגיאומטריה האוקלידית נכונות אז סכום הזוויות במשולש הוא 180. אבל אם תשאל אותו מהו באמת סכום הזוויות, עליו לענות לך שאינו יודע (תלוי בהנחות היסוד). הפיזיקאי, לעומתו, תפקידו לענות לך מה סכום הזוויות במשולש (כלומר עליו לדעת מה ההנחות הנכונות לעולם שלנו, וממילא מה המשפטים שנגזרים מהן).

אילון הגיב לפני 2 שבועות

אתיאיסטים לא מקיימים את המצווה הזאת בכל מקרה אפילו אם פועלים בפועל את (חוסר) הפעולה שבה.צריך אמונה במצווה הפעולה (ואו סגולה. באלוהים) כדי שפעולת הפעולה תחשב קיום מצווה.ופה אין אמונה במצווה.זה כמו ליטול לולב בלי להאמין באלוהים שלא יקיימו את המצווה אבל אכן בפועל יטלו לולב.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

אילון, אתה לגמרי צודק אבל צדה השני של המטבע הוא שאי אפשר להגדיר מצוהו כזאת גם על מאמינים. מצווה לדעת משהו אינה יכולה להתקיים.

ההוא גברא הגיב לפני 2 שבועות

למה לא יכול להתקיים? הם מאמינים שNULL נתן את התורה (כי אף אחד לא נתח את התורה) והם גם מאמינים שNULL הוציא אותנו ממצרים.

א' הגיב לפני 2 שבועות

כעין זה חשבתי פעם שבמידה והמצווה של ‘אמונה’ זה ללמוד ולהשכיל (המצווה היא על פעולה ולא על נפעל שאינו תלוי בי), נמצא שכאשר אדם חילוני הגיע למסקנה שאין אלוהים הוא קיים את המצווה, שכן את המצווה, כלומר, את הפעולה הוא עשה למהדרין. ויש לפלפל

השאר תגובה