מקומו של הרגש בעבודת האל

שו"תקטגוריה: כללימקומו של הרגש בעבודת האל
א' שאל לפני 2 שנים

שלום וברכה,
בכמה מקומות אתה מעלה על נס את ממד השכל בעבודת ה', כמו גם באתיקה ובמוסר. למעשה, אתה טוען שערכי האדם יושבים ברובד השכלי בלבד.
ולכן, אדם שמבין שפגם בזולת ועשה מעשה לא נכון, ומבקש סליחה, אף שהוא מנוטרל רגשות – הרי זה מעשה מהמעלה הראשונה! כיוצא בזה אדם שעובד את בוראו ללא רגשות ורק מתוך קבלה שכלית של אלוקה – הרי זו עבודה מעלייתא!
ברשותך, אני רוצה לעמוד רגע על הדברים, לדייק אותם, ולשאול את דעתך:
אני מסכים שהמצב האוטומטי של פריצת הרגש – הוא חסר משמעות. אבל, כפי שאתה אוהב להביא מדבריו של בעל התניא על נפש אלוקית ונפש בהמית, הרי שהוא מסביר שנפש אלוקית מלחמתה על כל הקופה, בסוף התהליך הוא לייצור אצל אדם גם רגש אלוקי, אלא שהוא מתחיל מהמוח, אינך חייב לקבל מודל זה, אך בהחלט יש כאן גם רגש בעבודת ה'.
נמצא לפי בעל התניא, שאדם שמבקש סליחה בגלל הרגש – נפש בהמית. בגלל השכל בלבד – התחלה של נפש אלוקית – בגלל השכל, עד שאפילו רגשותיו ממולאות בכך – נפש אלוקית אידאלית.
כאמור, אינך חייב לקבל דברי בעל התניא אלו אך מסברא נראים לי הדברים:
א. ניתן לטעון בדרך האינדקציה. אדם שכל רגשותיו ממולאות בתוכן של אהבת ה', הרי שהוא כל כך התבונן בשכל, עד שהגיד גם לרגש, ולכן הערך הוא השכל, שהרגש הוא רק אינדקציה. נדמה לי שלינסוח זה אתה תסכים. כאן הרגש הוא 'גילוי מילתא בעלמא'
ב. מעבר לכך, אינך רואה מעלה באדם שגם רגשותיו חדורים באהבת ה', וכי אין כאן ערך אנושי-אסתטי של אדם 'מרומם' יותר, קרוב יותר לאלוקות. כלומר, מצב אוטומטי של רגש – נטול ערך. אך אדם שעבד על עצמו והצליח בכך שגם רגשותיו ממולאות בתוכן אלוקי, הוא אדם 'גבוה' יותר. יש כאן ערך 'הרמוני' ו'שלם' יותר, זה אידאל. ולפי זה, על האדם לנסות למלא את רגשותיו, ולא להסתפק רק בממד שכלי קר ומנוכר.
אשמח לשמוע דעתך על שתי אפשרויות אלו 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אמרתי וכתבתי לא פעם, שאם הרגש הוא רק ביטוי להפנמה והכרעה שכלית אין בו שום פסול. אמנם ערך גם אין בו כשלעצמו, אלא רק בהכרעה שהוא מבטא. ונפ"מ למי שלא ניחן ברגש שיבטא את ההכרעות שלו (האונה הזאת במוח שלו נדפקה), אבל הכריע באופן ברור. בעיניי הוא לא נופל מאדם שיש לזה אצלו ביטוי רגשי.

א- הגיב לפני 2 שנים

אבל האם יש עניין שאדם ינסה למלא את רגשותיו? האם יש מעלה באדם שהכריע שכלית ופיתח את רגשותיו על אדם שלא פיתח רגשותיו?

א הגיב לפני 2 שנים

יש כאן משהו חמקמק.

אולי ננסח זאת כך: יש ערך ב'נפעל' של אדם בעל מימד שכלי שהביא גם את רובד הרגש. אכן, נפעל זה ללא 'פעולה' שכלית – הרי שזה נטול ערך. אבל זה לא אומר שהערך מסתכם ברובד השכל בלבד, ללא פיתוח הרגש

אדם שאין לו רגש – אז אין. זה בסדר. אבל ייצורים בעלי רגש, יש ערך שגם הרגש יהיה מרומם יותר

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לדעתי לא. כל עוד ההכרעה השכלית-רצונית קיימת, הביטויים שלה לא חשובים. אם הוא מחדד אותה וממילא הרגש מתעורר יותר זה כמובן בעל ערך, אבל שוב אומר שזה לא בגלל הרגש אלא בגלל מה שהוא מבטא.

א הגיב לפני 2 שנים

נשאר חלוקים?

קשה לי לקבל שהביטוי אינו מעניין. וכי זה לא דוגמא מובהקת ל'ערך אסתטי' (ראה טור וכו'), היוצר דמות 'אדם' אידאלית יותר?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

כנראה שנישאר חלוקים.

השאר תגובה

Back to top button