משמעות יום כיפור

שו”תקטגוריה: פילוסופיהמשמעות יום כיפור
תאיר שאל לפני 5 שנים

שלום כבוד הרב.  בשנה האחרונה התקרבתי מחדש ליהדות. אפשר לומר שהייתי אתאיסטית (לא בהנאה רבה… אני מתחברת להוויה הדתית והערכית. רק מכורח מסקנות לוגיות על אמיתות הדברים), עד שנתקלתי במספר סוגיות פילוסופיות שלא נתנו לי מנוח. בין השאר, מצאתי היגיון רב ברעיונות של הרב, ובעקבות כך אני במקום אחר. 
סוגיית חופש הבחירה היא אחת מהסוגיות הללו. אני מתקשה מאוד לאמץ את התפיסה הדתית המסורתית בנוגע ליישוב חופש הבחירה והשגחה הפרטית, כאשר לדעתי אין פה באמת יישוב.  אם כן ראש השנה ויום כיפור הם חגים שמאוד קשה לי איתם. אני לא מאמינה שגורלי נכתב ונחתם וכל אירועי השנה יקבעו לי היום, שכן בעיני זה מעקר מתוכן את מהות חופש הבחירה.
רציתי לשאול כיצד הרב תופס את מהות יום כיפור וכיצד הוא מכוון בתפילה, אם בכלל. 
תודה מראש וצום קל,
תאיר

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום תאיר.
ראשית, תודה לך. בשביל מכתבים כאלה שווה להשקיע זמן ומאמץ ולהיכנס לכל הוויכוחים המתישים כאן.
לעצם דברייך, טענתי היא שאין שום בעיה עם חופש הרצון, לא מדעית ולא תיאולוגית. מדעית, ראי בספרי מדעי החופש או במאמר כאן באתר:

מבט שיטתי על חופש הרצון


לגבי שיקולים תיאולוגיים (שאלת ידיעה ובחירה), דעתי היא שברור שהקב”ה לא יודע מראש מה נבחר. יש לזה הוכחה לוגית פשוטה מפרדוקס ניוקומב (ראי שם ושם). כתבתי על כך לא מעט גם באתר כאן, הן על הידיעה ובוודאי על המעורבות שלו בעולם. להערכתי יש מעט מאד מעורבות אם בכלל.
אגב, אני לא חושב שהקושי הוא מול חופש הרצון. בהחלט אפשרי לפעול מרצון חופשי לגמרי, ובכל זאת הקב”ה מעורב במה שקורה לי (לא קובע הכל אבל מעורב ומכוין וקובע מסגרת לאור ימים נוראים ולאור מעשיי). אבל, כאמור גם לי כל זה לא נראה סביר, אלא שמשיקולים אחרים.
לכן מבחינתי ר”ה הוא יום של קבלת עול (המלכה), כלומר יצירת מחויבות לדבר ה’. ואילו יו”כ הוא יום של חשבון נפש שלי על דרכי, מחשבותיי ומידותיי, ולא בהכרח יום דין במובן שהקב”ה קובע את מה שיקרה לי השנה (אולי לעולם הבא. איני יודע).
ראי גם כאן:
https://mikyab.net/%D7%9C%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%AA%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%A8%D7%9E%D7%96%D7%99-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%9C-%D7%90%D7%95-%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%9C-%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%90-%D7%98%D7%95/ 
גמר חתימה טובה,

תאיר הגיב לפני 5 שנים

תודה רבה על התגובה המהירה. התשובה שלך גרמה לי להבין שלפני שאני ניגשת לבירור כוונות ביום כיפור יש סוגיות בסיסיות שאני צריכה להכריע את דעתי בהן, כמו המחויבות להלכה ולקיום עול מצוות, לדוגמה.
באיזשהו מקום אני עדיין על הגשר בין דאיזם לתאיזם. לכן אולי קצת הקדמתי את המאוחר.
בכל זאת אני מעריכה מאוד את המענה המפורט. האופן שבו אתה מתייחס לימים אלה נשמע מתקבל על הדעת, אבל זה מותנה כמובן בקבלת הנחות שאני בטרם קיבלתי.
גמר חתימה טובה.

ישי הגיב לפני 5 שנים

השאלה אם יש השגחה משנה בעיקר לראש השנה שהוא יום הדין. אם אין השגחה אז משנה רק יום הדין שלאחר המוות (או באחרית הימים) וליום דין שנתי אין משמעות לכאורה.
אבל דווקא ליום כיפור כיום הסליחה זה לא משנה. הרי סליחה צריך לבקש בלי קשר לדין.

יוסף הגיב לפני 5 שנים

היי תאיר. אם את כבר דאיסטית, אז ראי במחברת החמישית על הדרך מאלוקים פילוסופי לאלוקי היהדות:

https://mikyab.net/כתבים/מחברות-בענייני-אמונה/מחברת-5-מדאיזם-לתאיזם/

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

ישי,
לא בהכרח. יש משמעות גם לתהליכי ההתנהלות שלנו. ייתכן שאדם נשפט בסוף חייו גם על האופן שנראתה כל שנה והאם הוא תיקן את הדברים באופן שוטף, ולא רק על פי מצבו הסופי. חז”ל אומרים שבעל תשובה עדיף מצדיק גמור, ומכאן מוכח שגם לדרך יש חשיבות ולא רק לתוצאה הסופית.

ישי הגיב לפני 5 שנים

השאלה אם דבר כזה יכול להיות מוגדר כיום דין. אני מבין שאתה מציע שזה סוג של בוחן אמצע…

y הגיב לפני 5 שנים

כיוון שידיעה כזו תשמח אותך, לא אמנע טוב מבעליו.
השבוע השתכנע אתאיסט (דתל”ש) בקיומו של אלוקים (דאיסטי, לפחות כרגע), אחרי דיונים ארוכים שניהלתי עימו (שכללו הפסקות של שבועות רבים בהם הוא חשב על הדברים) על בסיס המחברת השלישית שלך.
זה האתאיסט התבוני היחיד שאני מכיר ששינה את דעתו מאתאיזם נחרץ, לדאיזם נחרץ, וכעת אוחז בדעה שזה לא רציונלי לא להאמין באלוקים.
צום מועיל ותודה על שנה מחכימה בזכות האתר הזה.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אכן משמח. תודה וגמר טוב.

Back to top button