נרקסיזם ויהדות

שו”תקטגוריה: כללינרקסיזם ויהדות
ע' שאל לפני 5 שנים

היי  מיכי
נדמה לי  שמתישהו  קראתי שמישהו  ייחס  ליהדות האורתודוכסית  סוג  של נרקיסיזם.  חיפשתי  קצת  אך לא  מצאתי  דבר.
המונח נרקיסיזם אולי  בוטה  מדי,או סתם לא  מתאים, אבל מבחינת תחושתי  הוא  מבטא  את  מה  שאני  חש  כשביעות רצון יתרה של היהודי  שומר  המצוות  מהדרך שלו  לדבוק בקב”ה. 
בפנטאזיות  שלי אני  עדיין  מצפה  שהעם היהודי  ייקח על  עצמו להיות  “המבוגר  האחראי” על פלנטה  זו,  וינסה  להפוך  כל אבן כדי לנסות לשפר  את המצב, במקום זאת  עם ישראל מתבצר  בעמדותיו שלפיהן  אין  עם מי  לדבר!
ההתרשמות שלי  היא  שהיהודים יוצאים ידי חובתם  באמירה  על 7  מצוות בני  נוח, אבל  לא  נראה לי  שיש  יהודים  אורתודוכסיים המחוייבים לשינוי  המצב.  בקרב  היהודים הרפורמיים יש יחסית הרבה יותר  [על  סמך התרשמותי!]  המחוייבים  לשינוי.
לנגד  עיני עומדת  ההיסטוריה-בה הקניית  האמונה  באל האחד  לרוב  עמי  העולם  בוצעה ע”י  הנוצרים  וע”י המוסלמים.  אמנם  הנצרות  חוטאת  בשילוש  הקדוש,  ובכל  זאת!…  העליתי  עניין  זה  כדי לומר  שאין  אנו  צריכים  לחכות  – או  יותר נכון אל  לנו  לחכות  שהגויים  יעשו  את  מלאכתנו.  
[רגע,רגע- תרגיע  מי  שמך לקבוע שאכן  זו מלאכתנו?-  אני שומע את הנזיפה “באוזני רוחי “] ועכשיו  אעשה  מעשה בל ייעשה- אני  מדלג בקלילות  לנושא  אחר  לגמרי  [לכאורה!]:
אני  חושב  שמוסכם שחלק גדול  מאד  מהאלימות  בעולמנו נובע  מ2  יצרים  :  כוחנות- הרצון  [הצורך] להיות השולט,  והשני -הצורך  בהשגת  משאבים חומריים  ובשמירה  עליהם,  שלא  פעם גולש  לחמדנות  לשמה..אבל הבעיה  מחריפה  כאשר  הצריכה הקיומית  הופכת לצרכנות יתר. השיטה  הקפיטליסטית  אכן מעודדת  צרכנות זו. כתוצאה  מכך חלק  מהמין האנושי  משפר כל הזמן את רמת חייו,  והחלק  האחר נמק  בעוני  משווע.
אבל  הרי  התהליך הרבה  יותר מורכב: כדי  למנוע את עצמם מהצורך מלפרוס את לחמם לרעב, מעדיפים ברי המזל  להסב  את ראשם הצידה כדי לא לראות  אלו שאין  להם, או  לחילופין לייחס  להם  תכונות שליליות  [שלפעמים מוצדקות  לפחות בחלקן!]  שמונעות  מהם כושר  השתכרות גבוה  יותר  [או בזבוז  המשכורת בדרך לא  אחראית!].
ההתרשמות שלי  שהיהדות  הרפורמית [סליחה-  “הליצנים!”]  פחות  ממוקדת  בטפוח היחד שלנו,  ויותר בראיית  האחר!  היהדות האורתודוכסית  שמה  דגש  חזק  על היותנו חוליה ממשיכה  של שלשלת הדורות.
מכיוון  שאת  התורה  ניתן  לפרש  בדרכים  שונות,  חכמים  אכן פרשוה  מי לכיוון היותר  חברתי , ומי להצדקת הקפיטליזם.
ולעניין  תכונות  שליליות  שמונעות  התקדמות כלכלית:  
בתי  הגדולה-  X היא אגרונומית,  ועוסקת בטיפוח  עגבניות- חיה  ונושמת  גנטיקה. אחרי  שהיא שמעה  מקולגות אודות הקשיים להנחיל לאפריקאים נורמות עבודה  “מערביות”, היא  פיתחה  תאוריה  שלפיה כנראה הגן  שיוצר  הפרעות קשב  וריכוז  ,מאד דומיננטי אצל הילידים באפריקה, משום שכנראה יש  לו  יתרונות אבולוציוניים. אלא  מה- חברתה  של רותם- ד”ר שושן  הרן מקבוץ בארי, היא  ג”כ  אגרונומית  והיא  הקימה ב2012 מיזם  של השבחת החקלאות  באתיופיה. קוראים למיזם  fair  planet.  והעסק עובד טוב.  קבוציניקית  שאיכפת  לה , מזיזה דברים בכוח האמונה  והחזון!.  איתה פועלים  עוד  קרוב  ל100 מתנדבים  מהארץ,  תוכל  להתרשם  בעצמך  אם  תכנס לאתר  הבית של  fair  planet.   מיזם זה אכן מצליח  להעלות  את רמת  החיים  של  הילידים  באזורים בהם  הוא פועל.
עכשיו  ללוז  העניין: אמנם  רוב  החילוניים  שקועים  בהבלי  העוה”ז, אבל  חלק  מהם חש  אי נחת.  כל  עוד  הם  עסוקים  בהתבססות מקצועית ,כלכלית  וגידול הילדים, אין הם יכולים לתת  ביטוי  לתחושותיהם  באשר למציאת משמעות לחייהם. 
כפי שהתבטאתי  כאן בתחילת דברי- נראה לי שהציבור  הדתי-  דתל”ים וחרדים   מרוצה  מהמסגרת האמונית  והקהילתית  בה  הוא  נמצא ואליה  מחוייב, ומקסימום הוא מוכן להשקיע  בעניי  עירו.
פתאום  עכשיו  עלה  בדעתי  רעיון חדש  שיש בו מעין קפיצת מדרגה   ביראת  שמיים.  וכמובן שאין  כוונתי  להקפדה על קיום   תרי”ג המצוות,  אלא , אני  מעז להציע [בניגוד חריף לאינסטינקטים שלנו, ולמה  שחינכו אותנו]- שאנו נהיה מאד  מחוייבים  גם  לבני  אנוש שאינם קרובים  לנו. ולא  רק  למשפחתנו ,לעמנו ולקהילה  בה  אנו חיים
.הסיבה- שאם לא  נבין ולא  נפנים שאנו תלויים  זה בזה [  גם  אם לא לטווח  המיידי]  הרי  בטווח הרחוק  נהיה  תלויים זה  ליד  זה…
מכיוון שאימוץ  חשיבה  כזו נוגדת את האינסטינקטים שלנו, ולא תורמת לנו בטווח  המיידי,  אך בוודאי  שהיא משפרת את שימור העולם שהאל ברא, ראיתי  לנכון  לכנותה  כ”עליית מדרגה משמעותית  ביראת  השמיים”. ועוד עלה בדעתי שמפני הצעתי  מנוגדת לאינסטינקטים  הקיומיים שלנו, הרי שיישומה  הוא  בגדר  “עינוי נפש”  ,הפועל לאורך זמן,  ועל כן  אולי  יותר  משמעותי  מצום הכיפור!…
אז שיהיה  לך  ולכל  בני ביתך שבוע  טוב.

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

ע’ שבוע טוב.
מקווה ששלומך ממשיך להשתפר.
אני לגמרי מסכים שהחילונים מחויבים יותר לתיקון העולם הרחב (הלא יהודי) מאשר הדתיים. אני מאד גאה בהם ומעריך אותם על כך. יש לזה הסבר פשוט. הדתיים מתמקדים בנושאים אחרים שבהם החילונים לא מתעניינים או פחות מתעניינים, ולכן הם פחות פנויים לתיקון העולם. בדיוק כמו שמנהיגות דתית פחות עוסקת בשאלות חברתיות במדינה מאשר מנהיגות חילונית.
היהדות הרפורמית היא חילונית מכל בחינה שהיא, ולכן אין פלא שהיא בעלת מאפיינים חילוניים גם בתחום הזה. הם לא דוגלים בערכים דתיים ובוודאי לא משקיעים בהם אנרגיות. רק הברה: הכינוי “ליצנים” התייחס ליהדות של הרפורמים. הם לא יהודים בשום מובן שהוא. כמובן שברמה האנושית יש ביניהם אנשים טובים ורעים, רציניים ופחות רציניים, כמו בכל חברה.
 
אני חושב שהתרומה של שתי הקהילות חשובה, וחלוקת העבודה ביניהן היא טבעית וסבירה. לא כל אחד יכול לעסוק בכל. טוב שיש יהודים שעוסקים בטיפוח היהדות, ובכך מאפשרים ליהודים אחרים לעסוק בתיקון העולם הרחב.

Back to top button