סוגי חכמה

שו”תקטגוריה: מחשבהסוגי חכמה
נועם שאל לפני שנה 1

שלום הרב,
הרב כתב טור לפני זמן מה על הרב יצחק יוסף שבו תקף אותו בחריפות (כנראה שבצדק) על ההתנהלות ואופי הדיבור שלו. הרב הגיע למסקנה שהרב יוסף אדם לא חכם במיוחד בלשון המעטה כתוצאה מדברים שהרב יוסף אמר, עשה וכו’. אני אחרי קריאת המאמר הזה ניצבתי מול דילמה, מצד אחד ההתרשמות שלי על הרב יוסף עד כה הייתה שהוא ת”ח גדול וכן הממצאים (כתיבת ספרי הלכה רבים,מינוי לרב ראשי וכו’) הראו כי מדובר באדם יודע ספר ומצד שני, כשרואים את דיבורו על השחורים ובכלל בהרבה סיטואציות שהרב יוסף עבר (רק בזמן האחרון תמך במפלגת שס כאשר אסור לו, מוסרית וכן חוקית כרב ראשי לתמוך) שהוא לא מתנהג כאדם רציונלי. הקושי הוא כי נראה שמדובר בשני בני אדם, בקריאת ספרי ההלכה שלו נתקלים באדם גאון ובעל ידע עצום אך בסוגיות אקטואליות נפגשים באדם רדוד לכאורה.
אני נזכר תוך כדי שהרב סיפר שבזמן שהוא למד בכולל בבני ברק, האברכים החרדים למדו גמרא בחריפות רבה אך בענייני אמונה ומחשבה היו רדודים מאוד. הטענה שאני חותר אליה, היא שישנם כמה סוגי חכמה. יש חכמה של זכרון וניתוח ידע (שללא ספק אי אפשר לקחת מהרב יוסף) וישנה חכמה פילוסופית כזו שאותה אפשר לטעון שאין לו.
אשמח לדעת מה הרב חושב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא ניחא לי להיכנס יותר ממה שעשיתי לגופו של אדם. רק אומר שאני חולק עליך גם באשר לגאונותו הלמדנית-הלכתית.

נועם הגיב לפני שנה 1

השאלה העיקרית היא האם אפשר להצביע באמת על כמה סוגי חכמה? כמו אולי שמסופר על האר”י שאמר לר’ יוסף קראו שהוא לא מתאים ללימודי קבלה. ובכלל, ישנם אנשים בעלי יכולת ניתוח ידע מרשימה אך חסרי כל יצירתיות מחשבתית..

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

במישור העקרוני (בלי קשר לדיון הפרסונלי) ודאי שכן. כבר חז”ל מדברים על סיני ועוקר הרים, ואת ר”ע שולחים מאגדות לנגעים ואוהלות, אבל כמובן לא צריך אותם בשביל זה.

השאר תגובה