סחיטה מינית

שו”תקטגוריה: מוסרסחיטה מינית
אורן שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,
לאחרונה התפרסמה כתבה על אישה שסחטה גבר באיום שאם לא יביא לה X כסף היא תספר לאשתו שהיא שכבה איתו (מה שבאמת קרה). הסתפקתי אם יש באיום כזה בעיה מוסרית כלשהי. הרי לאישה יש זכות לדעת שבעלה שכב עם אישה אחרת. מצד שני, אולי אפשר לטעון שהייתה הסכמה מכללא (תנאי סמוי) בין הגבר והאישה הסוחטת, שהיחסים ביניהם הם דיסקרטיים ואין לספר עליהם לאף אחד, ואז במימוש איום הסחיטה יש הפרה של התנאי וגניבת דעת (חשיפת מידע שאינו רק שלך לצד שלישי). מה דעתך?  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שאלה קשה. אין לי זמן כעת, ואכתוב בקצרה מקופיא.
למה לאישה יש זכות לדעת זאת? אני לא בטוח. זכות ממש די ברור שאין לה, אבל אולי יש עניין לספר לה. מצד שני, כל עוד היא לא תדע זה לא מזיק לה. אולי אם היא רוצה להתגרש בין כה וכה, וזה יכול לשמש אותה – שם יש בנותן טעם לספר. אחרת, אני בספק רב אם נכון לספר.
אפילו אם הדבר מקרין על איסור או היתר, כגון מידע לבעל שאישתו זינתה (שזה אוסר אותה עליו), כתב בנוב”י תשובה מאד מפורסמת (סי’ לה) להסתפק בדבר, ולמסקנה דומני שהסיק שאין לספר. אמנם כעת אין לי זמן לעיין שם, וזכור לי שנכתבו כמה וכמה תשובות על אותו מקרה בעקבות הנוב”י.

ישי הגיב לפני 2 שנים

הדיון הוא לא רק אם מותר או אסור לספר, אלא אם יש בעיה באיום.
ובזה נראה לי ממ”נ – אם לספר זה טוב, אז שתספר ולא תסתיר בשביל כסף, ואם לספר זה רע, אז שלא תספר (ואם בכל מקרה היא מתכוונת לא לספר ומאיימת איום סרק ברור שזה לא בסדר), ואם המעשה של לספר בפני עצמו הוא ניטרלי מוסרית (שזה נשמע מוזר) הרי שיש בעיה מוסרית בכוונה להזיק (שמובנית באיום).
ובסופו של דבר – אם היית עושה משהו לא בסדר כלפי אחר והוא לא היה יודע על זה, האם היית רוצה שצד ג’ יאיים עליך? ואם מישהו היה עושה כלפיך משהו לא בסדר ולא היית יודע על זה, האם היית רוצה שצד ג’ יאיים עליו? מסתבר שהתשובה לשתי השאלות היא לא, ובזה לכאורה התקבלה תשובה ברורה לשאלה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

בדיוק מסיבה זו לא התייחסתי לאיום, כי אם צריך לספר אז יש לעשות זאת בלי לאיים ואם לא – אז לא גם עם לאיים.

השאר תגובה