ספרים בטלגרם

שו”תקטגוריה: הלכהספרים בטלגרם
דוד שאל לפני 3 שבועות

שלום [ה]רב.
האם, לדעתך, מותר לקרוא בספרים סרוקים שהתפרסמו, יש להניח, ללא הסכמת הכותבים או המו”לים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

לדעתי לא. זהו שימוש ברכוש גנוב. על מידע כרכוש, ראה מאמרי בתחומין כה:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%91%D7%AA-%D7%93%D7%A2%D7%AA-%D7%95%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%A8%D7%95%D7%97%D7%A0%D7%99
אמנם יש לדון מדין זוטו של ים (ראיתי פעם שהרב ליאור מתיר  מטעם זה), אבל לדעתי אסור. ד”ליסטים כמוך כבשוה”.

דוד הגיב לפני 3 שבועות

האם יש להתיר כאשר קניתי את הספר, ובסריקה אני משתמש כאשר הספר אינו בקרבת מקום?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

בהחלט.

לולבון הגיב לפני 3 שבועות

הרב, גם אם הדבר מותר הלכתי, האם אין לאסור אותו משיקולי מוסר?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

בהחלט

דוד הגיב לפני 2 שבועות

באותו עניין, האם מותר להשאיל ספר לחבר? אם כן, מאי שאני מנידון דידן?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

באמת צע””ק בזה. שאלה טובה. אבל שאלה זו קיימת גם בלי שתניח את הנחתי שיש איסור גזל. גם לשיטות הפוסקים שיש כאן הסגת גבול או מעבר על חרם וכדומה, מה ההבדל בין השאלה להעתקה? אני חושב שההבדל הוא שכשהעתקת לקחת את עותק נוסף אליך וזהו גזל. כשאתה שואל וקורא זהו שימוש נוסף בעותק ההוא שאת זה אין לאסור. וגם אם תעתיק, תקרא ותשמיד, בעת שהעתקת סו”ס גזלת.

אורן הגיב לפני 2 שבועות

רציתי להציע שכאשר מוכרים ספר במדיה כלשהי (עותק קשיח או דיגיטלי), המוכר מתיר שימוש לקונה רק באופן הרגיל. כלומר אם המוכר מכר ספר קשיח, הוא לא מתיר שימוש באופן דיגיטלי אלא אם גם תקנה את הספר הדיגיטלי, וכן להיפך. ולגבי השאלת ספר, זה חלק מהיתרי השימוש המקובלים בעותק קשיח.

אורן הגיב לפני 2 שבועות

זה מזכיר לי את הסיפור על תאגיד מונסנטו האמריקאי (שלאחרונה נרכש ע”י באייר) שפיתח יבולים מהונדסים גנטים כמו תירס וסויה והוציא עליהם פטנט. הוא מכר לחקלאים זרעים של היבול המשופר כאשר ברישיון השימוש אסור לחקלאים לעשות שימוש בזרעים שיצמחו במחזור היבול הבא לאחר הקציר הראשוני שלהם. כלומר, כל פעם שהם רוצים לזרוע, הם צריכים לקנות מחדש זרעים ממונסנטו (למרות שיש להם זרעים של מונסנטו כבר אצלם בשדה – רק שהרישיון לא מתיר להם לעשות בהם שימוש). יותר מזה, אם חלק מזרעי מונסנטו עפים ברוח ומגיעים לשדה שכן וצומחים שם, אסור לבעל השדה השכן לעשות בזרעים או ביבול שימוש כלשהו. מונסנטו גם דואגים לאכוף את מגבלות הרישיון שלהם באמצעות צי בלשים וחוקרים, ומי שמפר את תנאי השימוש מונסנטו תובעים אותו עם צי אחר של עו”ד ולחקלאי הפשוט קשה להתגונן מזה. ניתן לראות חלק מזה בסרט Food INC או בקליפ היוטיוב הזה:


השאר תגובה